TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Niepołomice: Do Krakowa drogą przez mękę
DZIENNIK POLSKI 25.02.2009 - Opublikowano: 25.02.2009 20:46:15 2 komentarze
Zdecydowana większość mieszkańców niepołomickiej gminy zdana jest na podróżowanie busami Innej alternatywy na dojazdy do pracy czy szkoły w zasadzie nie ma. Tłok, nieprzestrzeganie rozkładów jazdy, wypadanie kursów, zbyt mało pojazdów na godziny szczytu - to wymieniane przez pasażerów grzechy główne prywatnych firm przewozowych, zwłaszcza na liniach kursujących do Krakowa - pisze Dziennik Polski. Mieszkańcy oczekują pomocy od władz gminy i takich rozwiązań, które skutecznie poprawią warunki, w jakich muszą jeździć busami. Taką pomocą miało być porozumienie (z końca ub. roku) z niewątpliwie największym prywatnym przewoźnikim w powiecie, rodzinną firmą MAT-BUS. Gmina miała wybudować nową pętlę początkową i końcową dla wszystkich przewoźnikow, a firma - zakupić nowe autobusy - na początku dwa - które na trasie Niepołomice - Wieliczka - Kraków będą jeździć w godzinach szczytu. Chodziło też o to, by gmina żadnemu z przewoźnikow nie dopłacała do świadczenia usług. Tymczasem mieszkańcy chętnie widzieliby taką możliwość, jak choćby dopłacenie MPK do przedłużenia kursów z Krakowa do Wieliczki także na odcinek do Niepołomic. Taką pomoc swoich władz bardzo chwalą sobie mieszkańcy wielickiej gminy. Temu pomysłowi burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik jest jednak na razie przeciwny. Uważa, że tymi usługami także powinien rządzić wolny rynek i rachunek ekonomiczny, więc gmina nie dopłaca żadnemu przewoźnikowi.
Przy ul. Spółdzielczej, na parkingu za zamkiem królewskim, powstaje w mieście nowy przystanek początkowy i końcowy dla busów i autobusów;jest tam już zbudowana duża stylowa wiata dla pasażerów. - Wykonaliśmy ją w trzy miesiące. Na dokończenie prac pozwalających oddać tę nową pętlę musimy poczekać na lepsze warunki atmosferyczne - komentuje burmistrz. Mieszkańcy są zaś coraz mocniej zdesperowani.
- Innego monopolisty na trasie Niepołomice - Wieliczka - Kraków przecież nie ma. Od niemal dwóch lat jestem pasażerką linii MAT-BUS. I nic się nie zmieniło na lepsze. Nie ma żadnej poprawy. Mieszkańcy Niepołomic nie preferują MAT-BUSA - dla nas nie ma znaczenia, jaka firma przewozowa zawiezie nas do pracy, do szkół. Znaczenie mają warunki, w jakich musimy tę odległość pokonywać. Nadal busy zapełnione są po brzegi, tłoczymy się jak śledzie w beczce - piszą do nas zdesperowani pasażerowie. Wypominają, że sporo płacą za te warunki jazdy: bilet na trasie Niepołomice - Kraków kosztuje 4 zł w jedną stronę, między przystankami - 2,5 zł, a obiecanych kursów autobusów MAT-BUSA na tej trasie jak nie było, tak nie ma.
W biurze firmy od jednego z jej właścicieli, Mateusza Surówki słyszymy coś innego: dwa nowe autobusy marki MAN od ok. dwu tygodni jeżdżą na trasie Niepołomice - Kraków. Wczoraj co prawda jeździł jeden (popsuły się drzwi), a dziś pojazdy nie wyjadą - ze względu na przyjazd pracowników z serwisu). Jutro oba autobusy mają już kursować.
Alternatywą dla busów mogłaby być kolej. Dawnego połączenia kolejowego z Niepołomic do Krakowa już nie ma. I raczej w sferę marzeń trzeba odesłać postulaty jego przywrócenia, przynajmniej nie na trasie dawnej linii 'niepołomki': na trasie torowiska powstaje zachodnia obwodnica Niepołomic jako odciążenie lokalnych dróg od ruchu ciężkich pojazdów do Niepołomickiej Strefy Przemysłowej. Szansą mogłaby być budowa szybkiej kolei aglomeracyjnej, którą do Krakowa dojeżdżaliby mieszkańcy ościennych gmin. Szacunek ekonomiczny dla tej inwestycji na razie daje jej małe szanse. We 'Wstępnym studium wykonalności SKA dla Aglomeracji Krakowskiej' - dokumencie zamówionym przez województwo - dwie z rozważanych do powstania linii szybkiej kolei włączają w nią stację PKP w Podłężu oraz przystanek kolejowy w Niepołomicach-Podgrabiu. Uruchomienie tych połączeń wymagałoby więc stworzenia lokalnej komunikacji na połączenie ze stacją PKP w Podłężu innych miejscowości gminy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bus
MAT BUS
Kraków
Niepołomice
  • Tomasz Flaga – 26.02.2009

    Burmistrz Kracik zamierza się ubiegać o fotel prezydenta Krakowa. Ciekawe, czy i tu będzie chciał wcielić wolnorynkowe busiarstwo... Mam nadzieję, że go nie wybiorą.

  • Milki – 09.03.2009

    ...poprawy jak nie było tak nie ma, nie wspominajac nawet w jakich warunkach jezdza ludzie na trasie Niepołomice- Chobot juz nawet nie dziwi mnie to ze busy co chwile sie psuja (zabieraja 2 razy wiecej pasazerów niz to jest dozwolone ;])

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...