TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Neoplan Skyliner, czyli piętrowy debiut w Kortrijk
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 10.11.2011 23:40:13 5 komentarzy
Neoplan Skyliner, czyli piętrowy debiut w Kortrijk

Na targach Busworld NEOPLAN Skyliner świętował swoją światową premierę. Firma MAN Truck &Bus rozpoczęła w Kortrijk sprzedaż niezwykłego piętrowego autobusu, kontynuując ponad 40-letnią historię sukcesów autobusu dwupiętrowego NEOPLAN. A nowy rozdział rozpoczął się od prezentacji autobusu Skyliner Preview na targach IAA 2010. Następnie flota pojazdów testowych była eksploatowana przez międzynarodowych przewoźników dostarczyła wielu doświadczeń. U klientów tych autobusy Skyliner były na przykład używane na liniach dalekobieżnych –a to jest właśnie główne zastosowanie autobusów dwupiętrowych z 83 miejscami siedzącymi, z jasnym pokładem dolnym i panoramicznym pokładem górnym. Dzięki temu przewoźnicy mogą oferować atrakcyjne połączenia międzymiastowe. Zużycie paliwa przez testowe autobusy Skyliner pokazuje, że ten komfort jazdy daje się połączyć ze świetnymi parametrami ekonomicznymi: przy zużyciu oleju napędowego w granicach 30 litrów na 100 kilometrów ten luksusowy autobus okazuje się być bardzo oszczędny. Testy w terenie udowodniły, że obliczone wartości emisji CO2, wynoszące co najmniej 12 gramów na pasażerokilometr, mogą być w praktyce jeszcze niższe przy pełnym obciążeniu. Pierwsze seryjne autobusy Skyliner będą sprzedawane od początku 2012 roku. Wpłynęło już dużo zamówień na tę nową atrakcyjną pozycję z królewskiej klasy autobusów turystycznych. Jako twórca klasy autobusów dwupiętrowych z 1967 roku Skyliner może pochwalić się nie tylko długą tradycją, ale też dużą popularnością wśród klientów –do tej pory po drogach całego świata jeździły ponad 4000 autobusów NEOPLAN Skyliner, które dawały pasażerom niepowtarzalną możliwość luksusowej podróżny. Dynamiczny, ekskluzywny i pełen innowacji: nowy NEOPLAN Skyliner stanowi nawiązanie firmy MAN Truck &Bus AG do pełnej sukcesów historii autobusów dwupiętrowych.

Ekskluzywny design Skyliner-a

Design autobusów NEOPLAN jest już legendą i był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi. Odpowiednio wysokie były również ambicje zespołu projektantów, którzy zajmowali się piątą generacją autobusów Skyliner. Autobus dwupiętrowy jest dla projektantów największym wyzwaniem: korpusowi pojazdu o długości prawie 14 m, szerokości 2,55 m i wysokości 4 m trzeba nadać estetyczną lekkość oraz dynamikę, uzyskując jednocześnie harmonię pomiędzy kształtem, funkcjonalnością i ergonomią. W dziale rozwoju wnętrz konstruktorzy pracowali intensywnie nad doborem kolorów, materiałów i powierzchni do wnętrza pojazdu. W efekcie powstała innowacyjna estetycznie nowa postać autobusu NEOPLAN Skyliner. Wyraźne linie i ostre krawędzie ze szkła i blachy są połączone z bezkompromisową aerodynamiką, która wyznacza nowe trendy w dziedzinie autobusów dwupiętrowych klasy luksusowej. Konsekwentnie zaprojektowane linie, nagrodzony design „Sharp Cut“marki NEOPLAN stanowiły podstawę projektu Skylinera i sprawiły, że ten nowy autobus stał się członkiem aktualnej rodziny NEOPLAN. W ramach tej nowej interpretacji tradycyjne cechy wzornicze, takie jak skierowane do przodu drążki okienne, są harmonicznie połączone z nowymi elementami stylizacyjnymi, na przykład diamentowym szlifem na górnej krawędzi okna, modelowymi wciągnięciami z obu stron w części tylnej oraz wyrazistą przednią maską. „Oblicze”Skylinera jest nacechowane klasycznie wielką, poziomo podzieloną przednią szybą z typowym dla autobusów NEOPLAN przednim pasem i ostro zarysowanymi reflektorami stylizowanymi na przezroczyste szkło. Seryjnie Skyliner jest wyposażony w światła LED do jazdy dziennej, światło doświetlenia zakrętu, zaś biksenonowe reflektory świateł mijania i drogowych są dostępne na specjalne zamówienie. Kierunkowskazy i reflektory przeciwmgłowe są umieszczone w przednim pasie oddzielnie. Większe promienie przednich naroży i wypukłości szyby przed przednimi słupkami, konsekwentne zaokrąglenia i płaskie powierzchnie oraz nachylona o około 25 stopni górna przednia szyba przyczyniają się do uzyskania świetnej aerodynamiki.

Szklany autobus

Szerokość przednich słupków jest minimalna: dzięki temu widoczność ze stanowiska kierowcy we wszystkie strony jest prawie niezakłócona, a dzięki ciemnej barwie słupków osiągnięto grafikę okna, która od zewnątrz sprawia wrażenie ciągłości. Duża, trójwymiarowo wypukła i nachylona daleko do tyłu szyba panoramiczna nadaje Skylinerowi unikalny wygląd, a pasażerom na górnym pokładzie zapewnia niepowtarzalny widok. Z boku panoramiczna szyba łączy się wizualnie z pasem okiennym dolnego pokładu. W ten sposób następuje optyczna eliminacja podziału na pokład górny i dolny i typowe wzmocnienie optycznego efektu przyłbicy z przodu pojazdu. Skyliner świadczy o wysokiej jakości designu i optycznej efektowności –jak każdy autobus NEOPLAN, począwszy od lat 50. Grafika boczna Skylinera wyróżnia się nowymi proporcjami powierzchni okien, które optycznie powiększają karoserię i nadają jej estetycznej lekkości. Ten autobus dwupiętrowy z żadnej perspektywy nie wygląda niezgrabnie czy ociężale –raczej sprawia wrażenie zwinnego i kompaktowego. Szyby wchodzące daleko w dach z charakterystycznym diamentowym szlifem przezroczystego przeszklenia dachu dodatkowo podkreślają ekskluzywność Skylinera. Skośne nadkola trzyosiowego pojazdu akcentują jego dynamiczny charakter. Dzięki wyrazistym i konsekwentnym liniom i typowo zaakcentowanym elementom wzorniczym konstruktorzy mogli zrezygnować z modnych ornamentów, które byłyby zaprzeczeniem celu nowej linii NEOPLAN i ponadczasowej elegancji.

Opływowy design

Atletyczny tył tworzy zwężająca się ku dołowi szyba, chromowana przesłona z napisem NEOPLAN –ze zintegrowaną kamerą cofania –wyraziste żeberka chłodzące oraz znane z modeli Starliner i Cityliner eleganckie tylne światła. Elegancko uformowany zderzak tworzy solidnie wyglądające wykończenie tyłu, spojler na końcu dachu przyczynia się do zmniejszenia oporu aerodynamicznego W przeprowadzonych na dużą skalę symulacjach i wielogodzinnych testach w kanale aerodynamicznym udało się uzyskać bezkonkurencyjne własności aerodynamiczne karoserii modelu Skyliner. Duże promienie tylnej części i skośna szyba panoramiczna, gładka karoseria z zamontowanymi w jednej płaszczyźnie z nią drzwiami i lukami oraz optymalny pod względem aerodynamicznym tył zapewniają współczynnik oporu powietrza (cW) równy jedynie 0,41 –jest to najlepsza wartość, której wcześniej nie osiągnął żaden autobus dwupiętrowy i która mieści się w kategorii nowoczesnych vanów klasy średniej. Świetne własności aerodynamiczne autobusu Skyliner oznaczają dla przewoźników niskie zużycie paliwa i niższe koszty, natomiast dla podróżnych to dalsza redukcja odgłosu wiatru podczas jazdy. Efektem tej optymalizacji aerodynamiki jest obliczeniowe zmniejszenie zużycia o około pięć procent podczas jazdy autostradą ze stałą prędkością 100 km/h. Podczas projektowania Skylinera konstruktorzy świadomie skorzystali z elementów, które zostały wykorzystane również w modelach NEOPLAN Starliner lub Cityliner, na przykład tylne lampy, reflektory, klapy czy szyby. Dzięki temu zmniejszyła się ilość różnych wariantów w rodzinie modeli NEOPLAN –z korzyścią dla klientów. Zastosowanie takich samych elementów zwiększa bezpieczeństwo zaopatrzenia w części zamienne, obniżając jednocześnie koszty ewentualnych szkód wypadkowych.

Ekskluzywne wnętrze

Zewnętrzna część nowego autobusu Skyliner wzbudza duże oczekiwania u podróżnych wsiadających do nowego autobusu dwupiętrowego. Dwoje szerokich drzwi i niski poziom wsiadania –poniżej 36 cm –umożliwiają wygodny dostęp do nowego wymiaru podróży autobusem. Dzięki licznym innowacjom i mądrym, kreatywnym pomysłom konstruktorów udało się opracować wnętrze, które –przy zwiększonej liczby miejsc –każdemu pasażerowi zapewnia maksymalną swobodę ruchu, najlepszy komfort siedzenia. Nowy Skyliner na powierzchni o długości 13,99 m dysponuje 83 miejscami siedzącymi (plus kierowca i pilot). Dolny pokład jest zaprojektowany jako „miejsce akcji“: znajduje się tam wygodne wejście i przejście dla pasażerów na górny poziom, fotele przy dużych stolikach, kuchnia pokładowa i toaleta dostępna bez stopni. Dzięki wysokości 1,81 m i szerokiemu przejściu dolny poziom doskonale spełnia swoją funkcję. W porównaniu z innymi autobusami dwupiętrowymi, w których dolny poziom ma charakter „nory”, duże przeszklenia sprawiają, że ten model wyróżnia się dużą ilością światła. Dobry dostęp do grup siedzeń i półek bagażowych oraz typowe dla marki NEOPLAN zestawy udogodnień na każdym stanowisku obejmujące obrotowe dysze wentylacyjne o walcowatym kształcie, indywidualnie regulowane lampkami LED do czytania oraz systemem wzywania obsługi zapewniają pasażerom wysoki komfort. Na monitorach o wielkości co najmniej 10,5 cala pasażerowie na dolnym pokładzie mogą obserwować zarówno jazdę po drodze (przez kamerę na desce rozdzielczej), jak i film z odtwarzacza DVD niezależnie do tego, w którym kierunku względem kierunku jazdy siedzą. Z dolnego pokładu prowadzą dwa wygodne wejścia na pokład górny –do luksusowej strefy wypoczynku o wysokości użytecznej 1680 mm. Trójkątne okna od strony kierowcy lub za drzwiami 2 oraz przezroczyste okładziny drzwiowe wpuszczają do przejść dużo światła dziennego –jasność zaprasza pasażerów do wejścia na górę. Do dyspozycji pasażerów jest u góry jasny obszar wypoczynkowy, który nie ma sobie równych na rynku autobusów dwupiętrowych. Z bocznymi szybami wychodzącymi na dach, nowatorskim oknem w przedniej kopule nad pierwszym rzędem i z seryjnie przeszklonymi wyjściami awaryjnymi powstaje tam wyjątkowo jasna strefa –koncepcję tę nazywamy „SkyLights“. Pokazane po raz pierwszy w modelu NEOPLAN Starliner w 2004 roku, przeszklone górne świetliki przypominają wyraźnie typowe przeszklenie brzegów dachu z autobusów NEOPLAN z lat 40. i 50. Ponieważ pasażer autobusu Skyliner –inaczej, niż autobusu Starliner –siedzi bezpośrednio pod SkyLights, wrażenie przestrzeni na górnym poziomie znacznie się powiększa. Zwłaszcza z zewnętrznych siedzeń –pod kątem około 40 stopni –pasażer może spoglądać w górę niemal pionowo, na przykład na panoramy gór i miast. Dodatkowo pasażer siedzący od zewnętrznej strony ma znacznie większą swobodę ruchu głową. Bonus dla pasażerów w pierwszym rzędzie: oprócz panoramicznej wypukłej szyby, duży SkyLight w przedniej kopule (szyba wielkości niemal 0,5 m2) zamienia przedni rząd siedzeń w taras widokowy na kołach. Jeśli klient oprócz trzech seryjnie montowanych przeszkleń dachowych z funkcją wyjścia awaryjnego zamówi dwa dodatkowe, będzie miał dach niemal w całości ze szkła. Duże powierzchnie szyb nowego Skylinera posiadają dobrą ochronę przed promieniami UV. Dzięki temu nawet przy intensywnym nasłonecznieniu wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie i nie trzeba włączać klimatyzacji na maksymalną moc. A to przyczynia się również do zmniejszenia zużycia energii. Podczas jazdy nocą przyjemne oświetlenie zapewnia orientację i możliwość poruszania się po wnętrzu pojazdu: harmonicznie umieszczone listwy LED przy podłodze, schodkach i wejściach oraz przy otwartych schowkach zapewniają lokalne oświetlenie, ale nie przeszkadzają w patrzeniu na zewnątrz ani nie zakłócają snu. Indywidualnie regulowane lampki LED przy każdym siedzeniu zapewniają również możliwość czytania. Ponadto Skyliner na górnym poziomie posiada seryjne montowane dwa monitory 19-calowe.

Prima Klima

Dwupokładowe autobusy stanowią specjalne wyzwanie w zakresie klimatyzacji wnętrza. W autobusach Skyliner piątej generacji została ona zaprojektowana od nowa. Tradycyjna klimatyzacja z tyłu autobusu służy jedynie górnemu pokładowi, podczas gdy dolny dysponuje dwoma własnymi parownikami (tak zwanymi klimatorami) o mocy 9 kW każdy. Dzięki nowej koncepcji dwustrefowej klimatyzacji kierowca może jeszcze lepiej sterować temperaturą dolnego i górnego pokładu w sposób niezależny. Jednocześnie wyraźnie zwiększa się moc klimatyzacji: w nowym modelu Skyliner maksymalna mocy klimatyzacji wynosi 56 kW, czyli prawie o 40 procent więcej, niż w poprzednim modelu. Dzięki zmienionej konstrukcji pokładów i zwiększeniu kanałów wentylacyjnych zwiększono również przepustowość powietrza o 25 procent w porównaniu do poprzedniego modelu. Dla pasażerów oznacza to jeszcze wydajniejszą wentylację bez przeciągów. Jednocześnie udało się jeszcze bardziej obniżyć poziom hałasu emitowanego przez system wentylacyjny. Całkowita moc pneumatyczna w nowym modelu Skyliner wynosi aż 14 700 m3/h, a maksymalna moc ogrzewania 96,6 kW.

Skyliner pomieści więcej

Nowy Skyliner ma więcej miejsca nie tylko dla personelu i pasażerów, ale też na bagaże. Bagażnik zwiększył się dzięki większemu zwisowi tylnemu pojazdu oraz nowej koncepcji klimatyzacji: dzięki rozdzieleniu klimatyzacji górnego i dolnego poziomu w nowym modelu Skyliner nie ma już węży na powietrze, które w poprzednim modelu musiały kierować chłodne powietrze z tylnej klimatyzacji na dolny poziom. Dzięki temu udało się zwiększyć miejsce w bagażniku do jedenastu metrów sześciennych –jest to rekordowa wartość w porównaniu z konkurencją. Poza tym bagażnik jest bardzo łatwo dostępny z obu stron pojazdu przez duże luki bagażowe oraz drzwi z lewej strony pojazdu, a na życzenie również z kuchni pokładowej.

Pięć gwiazdek Skyliner-a

Konstrukcja surowa nowego Skyliner została jeszcze bardziej udoskonalona zgodnie z rosnącymi wymogami w zakresie bezpieczeństwa. Lekkie rury o dużym przekroju z wysokowytrzymałej stali tworzą szkielet nośny, który za pomocą tzw. katodowego lakierowania zanurzeniowego jest niezawodnie chroniony przed korozją. Obiegowe wręgi pierścieniowe oraz masywne jarzmo z przodu tworzą wspólnie przestrzeń pasażerską o dużej stabilności, zapewniając doskonałą ochronę w razie wypadku. Przednie podwozie nowego modelu zostało na wzór modeli Starliner i Cityliner wyposażone we wzmocnioną konstrukcję przednią, która zapewnia znacznie większą absorpcję energii zderzenia niż poprzedni model. Aby elementy biernego bezpieczeństwa w modelu Skyliner nie musiały zostać użyte, nowy autobus dwupiętrowy dysponuje wszystkimi systemami wspomagania pracy kierowcy, dostępnymi w aktualnej ofercie MAN: za bezpieczne hamowanie odpowiadają elektroniczny system hamowania EBS i system ABS oraz asystent hamowania (BA). Regulacja poślizgu napędowego (ASR), system Electronic Stability Program (ESP) ze zintegrowanym systemem Roll-Over-Prevention poprzez sterowane hamowanie pojedynczymi kołami lub automatyczną redukcję momentu silnika zapewniają utrzymanie się autobusu na torze jazdy nawet w krytycznych sytuacjach. Systemy Maximum Speed Control (MSC), Adaptiv Cruise Control (ACC) i Lane Guard System (LGS) wspomagają z kolei kierowcę w realizacji jego odpowiedzialnego zadania i mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wypadku. I wreszcie system kontroli ciśnienia w oponach (TPM = Tyre Pressure Monitoring) niezawodnie zapobiega awariom ogumienia oraz krytycznym sytuacjom na drodze spowodowanym nagłym spadkiem ciśnienia w oponie. Dzięki systemowi Tyre Management można nawet zrezygnować z wożenia zapasowego koła, a wolne miejsce wykorzystać do innych celów. NEOPLAN Skyliner jest wyposażony w dwupunktowe pasy bezpieczeństwa przy wszystkich siedzeniach. W szczególnie eksponowanych miejscach zamontowane są trzypunktowe pasy. Na życzenie wszystkie siedzenia mogą być wyposażone w pasy trzypunktowe. Uzupełnieniem bogatego programu bezpieczeństwa w nowym Skylinerze są: instalacja sygnalizacji pożaru, ogrzewanie komory silnika i dodatkowe ogrzewanie za pomocą czujników termicznych oraz toaleta i bagażnik z czujnikami optycznymi. Na życzenie dostępna jest również instalacja gaśnicza. Te szczegóły sprawiają, że Skyliner jest najbezpieczniejszym autobusem turystycznym w swojej klasie –dla przewoźników to ważny w pozyskiwaniu klientów.

Skyliner z CDS

Model NEOPLAN Skyliner jako pierwszy dwupiętrowy autobus jest seryjnie wyposażony w aktywny, sterowany elektronicznie system resorowania CDS (Comfort Drive Suspension). Dzięki płynnej elektronicznej regulacji twardości amortyzatorów uzyskiwana jest optymalna amortyzacja i bezpieczna jazda z maksymalnym komfortem. Bogate wyposażenie w czujniki zapewnia bieżącą kontrolę parametrów jazdy, aktywności kierowcy, obciążenia i własności jezdnych pojazdu oraz ustawia każdy amortyzator w ciągu kilku milisekund. Właśnie w przypadku autobusów dwupiętrowych o stosunkowo wysokim środku ciężkości można w pełni wykorzystać zalety systemu CDS: stabilność i bezpieczeństwo jazdy znacznie zwiększają się dzięki pracy systemu CDS: następuje dalsza znaczna redukcja obciążenia, a tym samym zużycia opon i innych elementów pojazdu. Również pasażerowie tego autobusu docenią zalety systemu CDS: aktywne podwozie znacznie zmniejsza wahania i kołysanie nadwozia.

Wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa nowy Skyliner zapewnia również personelowi;tylko wypoczęty i umotywowany kierowca może w stu procentach wypełniać swoje odpowiedzialne zadania. Dlatego na stanowisku kierowcy nowego Skylinera nie brakuje chyba niczego. Nawet rosły kierowca znajdzie sobie wygodną pozycję za wielofunkcyjną kierownicą –w nowym Skylinerze miejsca nie brakuje. Nowy kokpit tego autobusu NEOPLAN, który jest montowany również w modelach Starliner i Cityliner, zapewnia doskonałą widoczność przyrządów i wyświetlacza z informacjami dla kierowcy;wszystkie przyciski i wyłączniki znajdują się w łatwo dostępnych miejscach i są przejrzyście rozmieszczone. W modelu Skyliner seryjnie instalowany jest system TopLine-Multimediacenter z systemem nawigacji i 6,5-calowym kolorowym monitorem. Obraz z wyświetlacza nawigacji może być przesyłany na monitory pasażerów. Dzięki wielofunkcyjnej kierownicy kierowca może obsługiwać centralne funkcje jak radio, ACC itd. bez odrywania rąk od kierownicy. Nowością w Skylinerze jest także zintegrowane z kluczykiem zdalne sterowanie centralnym zamkiem, które umożliwia indywidualne otwieranie i zamykanie obu drzwi.

Seryjna produkcja pięter

Autobusy dwupiętrowe to ekskluzywne pojazdy, a Europa to zdecydowanie rynek niszowy. Mimo tej ekskluzywności użytkownicy oczekują od tych autobusów wysokiej jakości i niezawodności, którą znają z innych seryjnych autobusów. Dlatego NEOPLAN w nowym modelu Skyliner w podwoziu, napędzie i instalacji elektrycznej/elektronicznej świadomie wykorzystuje wielokrotnie wypróbowane i sprawdzone elementy systemowe, znane z modułów konstrukcyjnych MAN. Podwozie nowego Skylinera wytycza trendy w swojej klasie, jeśli chodzi o dynamikę, komfort i zwrotność. Z przodu zastosowane zostało znane indywidualne zawieszenie z MAN/NEOPLAN, a z tyłu montowane są osie napędowe o wysokiej sprawności Hypoid (i = 3,36) oraz elektrohydraulicznie kierowane osie nadążne EHLA. Rozstaw osi wynosi 6700 + 1470 mm, koło skrętu 23,3 m. Dopuszczalna masa całkowita trzyosiowego autobusu to blisko 26 000 kg, a pusty Skyliner –w zależności od konfiguracji pojazdu - waży od 18 000 do 18 500 kg. Za odpowiedni napęd odpowiada nowoczesny i ekonomiczny silnik MAN D26 Common-Rail o mocy 371 kW (505 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 2300 Nm, który jest osiągany w zakresie od 1000 do 1400 obr./min. Moc silnika w modelu Skyliner jest seryjnie przekazywana na tylną oś przez automatyczną 12-biegową przekładnię: system MAN TipMatic®Coach ze specjalnym trybem manewrowania i wspomaganiem przy ruszaniu działa szybko, precyzyjnie i niezwykle komfortowo. W momencie rozpoczęcia sprzedaży Skyliner będzie dostępny tylko w klasie emisji spalin EEV. Oczywiście użytkownicy autobusów Skyliner korzystają z bogatej oferty usług firmy MAN Truck &Bus, która pozwala im skoncentrować się na głównym profilu działalności. A jeśli Skyliner potrzebowałby kiedyś wizyty w warsztacie, do dyspozycji jest gęsta sieć serwisowa z 1400 centrami w całej Europie oraz system MAN BusTOPService. I na koniec ważna dla nas informacja –aktualnie cała rodzina Skyliner jest produkowana w Niemczech, w Plauen. Tak będzie przez najbliższe dwa lata, ale potem istnieje realna szansa na przeniesienie produkcji szkieletów do Polski, do fabryki MAN Bus Starachowice.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Neoplan
 • adam – 14.11.2011

  bez watpienia najlepszy dwupokladowiec na rynku, szkoda ze jeszcze duzo czasu minie kiedy fabrycznie nowe autobusy turystyczne beda chlebem powszednim u polskich przewoznikow.

 • jjjjjj – 15.11.2011

  beznadziejny autobus

 • Trajluś – 16.11.2011

  Sam jesteś beznadziejny ! Na jakiej podstawie tak pochopnie wypowiadasz się na temat tego autobusu ? Prezentujesz płytkie i tępe myślenie.

 • davik – 24.04.2013

  Czy w autobusie nawet tego pokroju nie wystarczyłaby jednostka napedowa o mocy 400KM? Biorąc pod uwagę, że ciężarówki o DMC 40t maja przeważnie 400-460KM to czy w autokarze sensowne jest stosowanie silnika o mocy 500KM...?

 • jam – 01.07.2017

  Tak, 500KM zamiast 400KM jest potrzebne, ze względu na zapotrzebowanie energii - klimatyzacja, prądnica, etc.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....