TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Neoplan ma już 70 lat! - część II
Piotr Grygier - Opublikowano: 04.01.2006 17:14:57 2 komentarze

Wejście na nowe rynki zbytu

Wzrastająca liczba zamówień na wszystkie modele Neoplana spowodowała rozbudowę fabryki w Stuttgarcie, której moce produkcyjne zostały w pełni wykorzystane już w połowie lat 60 ubiegłego wieku. Rozbudowa fabryki szczęśliwie zbiegła się z 65 urodzinami Gottlob'a Auwärter'a - założyciela fabryki. Obiekt oddano do użytku 28 sierpnia 1969. Była to najnowocześniejsza fabryka autobusów w Niemczech spełniająca wszelkie normy ekologiczne. Autobusy produkowano na trzech niezależnych od siebie liniach produkcyjnych, a nowoczesne rozwiązania pozwalały na realizowanie najbardziej wymagających zamówień. Całkowita powierzchnia, na której montowano produkty Neoplana wynosiła 3840m2. Z halą produkcyjną zintegrowano serwis pojazdów oraz centrum pojazdów używanych, co zdecydowanie obniżyło koszty oraz czas oczekiwania na naprawę autobusu. Specjalnie dla zarządu powstał ośmiometrowy biurowiec wykonany głównie ze szkła i stali. Obok unowocześniania fabryki poszerzano rynki zbytu. Już w latach 40 XX w. Gottlob Auwärter eksportował swoje autobusy poza terytorium Niemiec. Kilkadziesiąt autobusów znalazło swoich nabywców w Ghanie, w której 12 grudnia 1974r. otwarto fabrykę Neoplana, aby w pełni zaspokoić potrzeby afrykańskiego rynku. Z początkiem lat 80 ubiegłego wieku. otworzono trzecią fabrykę Neoplana, tym razem w amerykańskim Colorado. W fabryce montowano głównie niskopodłogowe autobusy oraz autobusy zasilane CNG, które w USA zrobiły oszałamiającą karierę. Znaczny popyt na wyroby Neoplana na amerykańskim kontynencie spowodował otwarcie kolejnej fabryki w Honey Brook w Pennsylwanii.

Turystyczne autokary

Wraz z poszerzaniem rynków zbytu rozbudowano ofertę o kolejne komfortowe autokary. W 1971 roku pokazano podczas wystawy w Monaco pierwszego Citylinera N 116, który wyprzedzał konkurentów bogatym wyposażeniem. Przedział pasażerski znajdował się o dwa stopnie wyżej niż stanowisko pracy kierowcy. Fotele zamontowano na specjalnych platformach. Takie rozwiązanie w  połączeniu z charakterystycznymi dla Neoplana szerokimi oknami dawało pasażerom optymalny widok. Cityliner był pierwszym autokarem z pokładową szatnią oraz toaletą ulokowaną przy drzwiach środkowych. Pod podłogą znalazło się miejsce na bagaże pasażerów o maksymalnej objętości 3,55 m3. Autobus wyposażono w przednie niezależne zawieszenie oraz powietrzne na tylnej osi. Poza tym elementy nadwozia szczególnie narażone na korozję wykonano z włókna szklanego, co zdecydowanie podnosiło wartość pojazdu przy ewentualnej odsprzedaży. Drugim przełomowym modelem był nowy Jetliner zademonstrowany podczas wystawy IAA w 1973 roku, który miał wszystkie nowatorskie rozwiązania dotychczasowych modeli, a dodatkowo charakteryzował się jeszcze większą wszechstronnością wnętrza. W 1975 r. pokazano pierwszy dwupiętrowy autobus turystyczny Jumbocruiser o długości 18 m, szerokości 2,5m oraz wysokości 4 metrów. Kolejnym autobusem, który oferował atrakcyjne, wszechstronne wnętrze oraz niskie koszty eksploatacji był Spaceliner. Nowo zaprojektowany kokpit kierowcy stwarzał warunki pracy, których nie mógł zaoferować żaden inny producent. Autokar, przy wysokości 3,65 m oferował pojemność porównywalną do autobusów dwupiętrowych. Dodatkowo kierowca i pilot mogli korzystać z indywidualnych drzwi. W przedziale pasażerskim znalazło się miejsce na toaletę, kuchnię, szatnię, mini-łazienkę oraz sypialnię dla kierowcy. Nowoczesne rozwiązania stosowano nie tylko w pojazdach turystycznych. Ulepszenia objęły także miejskie autobusy oferowane przez niemieckiego producenta. Wiosną 1976r. wypuszczono na rynek pierwszy miejski autobus z dwoma szerokimi bezstopniowymi wejściami.

Starliner - autokar trzeciego tysiąclecia

W 1988r. w Möhringen miała miejsce światowa premiera autobusu wykonanego z poliwęglanowego nadwozia. Metroliner wyróżniał się odważną i futurystyczną sylwetką, a dzięki małej wadze mógł być wykorzystywany do alternatywnego transportu. Za innowacyjne rozwiązania techniczne przyznano Metrlinerowi nagrodę "Bus of The Year" w 1990 roku.
Dwa lata po premierze Metrolinera zaprezentowano Translinera. Pojazd powstał przy współpracy z firmą Hiller/Kratzsch. Bardzo wysoka funkcjonalność tego autokaru została potwierdzona dużą liczbą zamówień. W 1995 roku Neoplan skończył 60 lat. W związku z tym na rynek wypuszczono platynową edycję Citylinera. Partia składała się z równo 60 egzemplarzy, które oferowały pasażerom niespotykany w żadnym innym autobusie komfort podróży. Rok później miała miejsce premiera milenijnego Neoplana Starlinera z nadzwyczajnie futurystyczną stylistyką oraz innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu komfortu podróży. W sprzedaży znalazły się dwie wersje. Pierwsza standardowa i druga o długości niespełna 14 metrów i wyższa o 15 cm. W 2000 roku rozwiązania techniczne zastosowane w Starlinerze zostały docenione przez międzynarodowe jury, które przyznało autokarowi prestiżową nagrodę "Coach of The Year". Starliner wyprzedził wówczas Scanię Irizar Century oraz Setrę S 319 GT-HD. Produkt docenili także przewoźnicy kupując do 2002 roku aż 750 egzemplarzy tego modelu.

Fuzja z MAN Nutzfahrzeuge AG

20 czerwca 2001 roku Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Neoplana przez MAN Nutzfahrzeuge AG.
Połączenie obu producentów przełożyło się na obniżenie kosztów produkcji, wdrażanie najnowszych technologii oraz na poszerzenie sieci partnerów serwisowych. W 2003 r. pokazano nowy autokar turystyczny Tourliner, który powstał już przy współpracy konstruktorów Neoplana i MAN'a. Pojazd zastąpił produkowanego od 1990 roku legendarnego Translinera.
Obecnie Neoplan oferuje siedem modeli autobusów: dwa przeznaczone do obsługi komunikacji miejskiej, jeden dla komunikacji międzymiastowej oraz cztery autokary, w tym najnowszego Starlinera, zdobywcę tegorocznej nagrody "Coach of The Year" podczas Busworld 2005. Dodatkowo w ofercie występują autobusy przeznaczone do obsługi lotnisk, które wykonywane są według indywidualnego zamówienia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Neoplan
  • B105 – 07.01.2006

    Pomimo,iz design Starlinera w kwesti urody,jest raczej sporny,bardzo sie ciesze,ze Neoplan posiada w swojej ofercie ten model.Po fuzji z MANem, Neoplan jakby stracił "skrzydła" teraz Centroliner,Tourliner,to blizniacze modele z MANem,nie wyrózniające sie niczym szczególnym. Neoplan,to juz nie ta firma co kiedys,gdzie mnogosc oferowanych odmian,była tak duza,ze mozna było sie pogubic. Dobrze,ze chociaz P.Krzysztof Olszewski,prezes Solaris Bus&Coach,który kiedys pracował dla Neoplana,nauczył sie sztuki budowania autobusów pod klienta,o której jakby wielkie koncerny juz dawno zapomniały.

  • iveco – 05.05.2006

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....