TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Najnowsze poznańskie Solarisy. Z rekuperacją i Brailem!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 21.08.2018 16:00:26
Najnowsze poznańskie Solarisy z rekuperacją i Brailem

21 sierpnia na ulice Poznania wyjechało dziewięć pierwszych autobusów z zamówienia na łącznie 37 szt. Realizację dostaw rozpoczęły przegubowce, a dokładniej 9 szt. Nowych Urbino 18.

Przekazane we wtorek pojazdy przechodzą odbiory techniczne, a pierwszy z nich jeszcze dzisiaj wyjedzie na trasę nr 74. Zapoczątkowanie dostaw oznacza, że wielkopolskie miasto wzbogaci się w tym roku jeszcze o:

  • 9 autobusów przegubowych, 18-metrowych Urbino 18 (do końca sierpnia)

  • 19 pojazdów o długości 12 metrów Urbino 12, które zamkną pod koniec roku cały kontrakt.

-"Poznań może się pochwalić jednym z najnowocześniejszych taborów komunikacji miejskiej w Polsce. Na ulice wyjeżdża właśnie 37 nowoczesnych niskopodłogowych, a przede wszystkim - niskoemisyjnych, autobusów. Za chwilę Miasto wzbogaci się o 50 tramwajów z rodziny Moderus Gamma. W kolejnych latach poznaniacy będą mogli korzystać z 21 przyjaznych środowisku autobusów o napędzie elektrycznym. Nowe pojazdy, a także systematyczne remonty i modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, to konsekwentne stawianie na transport publiczny. Żeby pasażerowie chętnie korzystali z komunikacji miejskiej, musi być szybka, sprawna, bezpieczna i przyjazna środowisku – zapewnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Poznańskie nowinki

Marka Solaris jest poznaniakom doskonale znana. Solarisy najnowszej generacji, które do seryjnej produkcji weszły w połowie minionego roku, już na pierwszy rzut oka wyróżniają się swoim designem i liczbą dodatkowych udogodnień. Jest w nich bardziej przestronna przestrzeń pasażerska czy rozbudowany system informacji pasażerskiej. Zgodnie z przyjętymi standardami, pojazdy zostały wyposażone także w system liczenia pasażerów oraz uchwyty do montowania i przewożenia rowerów. W nowych autobusach są także porty USB, dzięki którym można naładować urządzenia mobilne, a od pewnego czasu takie ładowarki są już u poznańskim standardem.

- "Jest w tych autobusach wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem w naszych kolejnych przetargach" – wskazuje Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK w Poznaniu. – "Klimatyzacja i system monitoringu, energooszczędne oświetlenie w technologii LED, dodatkowe miejsce dla wózka dziecięcego, miejsce do bezpiecznego przewozu rowerów, komplet zewnętrznych tablic informacyjnych w technologii LED dla ich lepszej widoczności, wewnętrzna tablica informacyjna LCD. Na tablicach ledowych pojawią się wszystkie niezbędne informacje i będą one wyświetlane większą czcionką, by ludzie niedowidzący również mogli je odczytać. Na czole autobusu stojącego na pętli będzie wyświetlany też komunikat, ile minut zostało do odjazdu" - wyjaśnił

W najnowszych pojazdach znajdują się również absolutne nowości, których do tej pory nie było w poznańskich autobusach. To:

  • system rekuperacji, który sprawia, że autobusy będą energooszczędne

  • informacje w alfabecie Braila, co jest ważną informacją dla osób niewidomych i niedowidzących

  • drzwi odskokowo przesuwne, co gwarantuje szybsze i łatwiejsze wejście i wyjście pasażerów.

Dodatkowym zobowiązaniem dla dostawcy autobusów będzie przeprowadzenie szkoleń dla minimum 20 pracowników MPK Poznań w zakresie obsługi i wszelkiego typu napraw.

Kolej na elektryki

-"Jesteśmy w Polsce jednym z liderów, jeśli chodzi o stosowanie nowych, proekologicznych rozwiązań,  dlatego kierujemy nasze zainteresowanie w stronę ekomobilności i zamierzamy zakupić zeroemisyjne autobusy elektryczne nowej generacji - zauważył prezes Tulibacki. -Zgodnie z ustawą o elektromobilności, do 2028 roku 30 procent wszystkich autobusów będzie musiało być zeroemisyjnych, w naszym przypadku to ok. 90 sztuk. Oczywiście, ta wymiana taboru będzie odbywać się etapami. W tej chwili autobusy hybrydowe czy elektryczne są jednak dużo droższe, kosztują ok. 3,1 mln złotych, podczas gdy +tradycyjny+ przegubowiec to koszt ok. 1,2-1,3 mln zł w zależności od wyposażenia" - wyjaśnił.

W tym kontekście warto dodać, że cały czas czekamy na decyzję MPK Poznań w sprawie przetargu na zakup 21 autobusów elektrycznych, gdzie jedyną ofertę złożył Solaris. “Elektryki" o standardowej długości (6 szt.) mają trafić do Poznania do końca lutego 2020 r., a przegubowce (16 szt.) - do 16 grudnia 2019 r. O tym kontrakcie pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

MPK Poznań obecnie dysponuje ok. 320 autobusami, dziennie na trasy wyjeżdża średnio 230-250 pojazdów.

.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Poznań
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....