TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Nadchodzi etykietowanie opon
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 20.06.2012 21:27:11
Nadchodzi etykietowanie opon

Od 1 listopada 2012 r. nabywcy opon do autobusów i pojazdów ciężarowych wyprodukowanych po 1 lipca 2012 r. i wprowadzonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej muszą otrzymać informacje na temat oporów toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz generowanego przez opony hałasu.

Zdaniem specjalistów Goodyear Dunlop oznakowanie opon będzie odgrywać kluczową rolę w zmniejszaniu zużycia paliwa w Europie. Etykietowanie opon, które stanie się obowiązkowe od 1 listopada 2012 r. sprawi, że opór toczenia będzie ważnym parametrem europejskiego systemu oceny opon. Przewiduje się, iż opór toczenia, bezpośrednio wpływających na zużycie paliwa przez pojazd, będzie miał istotny wpływ na decyzje operatorów flot przy zakupie opon. Ankieta przeprowadzona przez Goodyear Dunlop pokazała, że zaledwie 40% operatorów kupuje energooszczędne opony do swoich pojazdów. Oznacza to, iż ponad połowa flot pojazdów komercyjnych w Europie niepotrzebnie zużywa paliwo, nie wykorzystując możliwości zmniejszenia kosztów operacyjnych. Zdaniem specjalistów Goodyear Dunlop etykietowanie opon zwróci uwagę operatorów na znaczenie opon w kontekście efektywności paliwowej, a także - poprzez odpowiedni dobór ogumienia - pomoże zmniejszyć nie tylko koszty operacyjne floty, ale także emisję CO2.-„Jednym z powodów, dla których tak wiele flot nie wybierało energooszczędnych opon, jest to, że do tej pory nie zawsze było wiadomo, jakie parametry mają poszczególne modele opon. Oznakowanie opon wyeliminuje ten problem”
- powiedział Boris Stevanovic, dyrektor marketingu opon do pojazdów ciężarowych Goodyear Dunlop w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. - „Z zadowoleniem przyjmujemy zasady gwarantujące transparentność w tej dziedzinie. Nabywcy opon powinni jednak pamiętać, że oznakowanie obejmuje tylko trzy aspekty, czyli efektywność paliwową, przyczepność na mokrej nawierzchni i hałas zewnętrzny. Goodyear Dunlop w ocenie swoich opon stosuje natomiast aż 50 różnych kryteriów, nieuwzględnionych na etykietach. Są to m.in. prowadzenie na mokrej i suchej nawierzchni, nacisk jaki wywiera stopka opony na nawierzchnię, jazda z dużą prędkością, trakcja i trwałość. Są to korzyści, których wszyscy klienci oczekują od swoich opon, dlatego przed wyborem ważne jest określenie i porównanie wszystkich stosownych kryteriów. Zalecamy to szczególnie przy wyborze opon zaprojektowanych do celów specjalnych, na przykład opon zimowych, które są tworzone z myślą o osiągach w specyficznych, zimowych warunkach, czy też opon do jazdy terenowej i mieszanej, które mogą być optymalizowane pod kątem trakcji i żywotności na nieutwardzonych nawierzchniach”–dodał B. Stevanovic.

Jak czytać nowe etykiety?

Opory toczenia. W lewej górnej części etykiety znajdzie się piktogram przedstawiający oponę obok dystrybutora paliwa. Ten wskaźnik dotyczy efektywności paliwowej, którą określa się poprzez pomiar współczynnika oporu toczenia. Poniżej znajduje się szereg kolorowych pasków, oznaczonych literami od A do G, w kolorach od zielonego
do czerwonego. A oznacza najwyższą, a G najniższą wydajność –przy czym poziom G nie będzie stosowany w odniesieniu do opon do pojazdów ciężarowych, zatem najniższym wskaźnikiem w tym przypadku będzie F. Im niższy opór toczenia, tym mniej energii zużywa opona podczas kontaktu z podłożem, a tym samym pojazd spala mniej paliwa i emituje mniej CO2. Różnica między kompletem opon klasy A a opon klasy F może oznaczać zmniejszenie zużycia paliwa przez pojazd ciężarowy nawet o 15% –w zależności m.in. od rodzaju pojazdu i warunków jazdy. Oznacza to oszczędność sięgającą nawet 7125 euro rocznie!

Przyczepność na mokrej nawierzchni. W prawej kolumnie etykiety widnieje wizerunek opony obok deszczowej chmury. Symbol ten ilustruje przyczepność na mokrej nawierzchni, zatem bezpośrednio dotyczy bezpieczeństwa jazdy. Poniżej znajduje się skala od A do G, gdzie A oznacza najlepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, a G najsłabszą wydajność –przy czym poziom G także nie będzie stosowany w odniesieniu do opon do pojazdów ciężarowych, zatem najniższym wskaźnikiem również w tym przypadku będzie F. Im lepszy wskaźnik, tym krótsza droga hamowania na mokrej nawierzchni. Różnica między oponą klasy A a oponą klasy F może przekładać się na drogę hamowania krótszą o nawet 30%. Oznacza to, że 40-tonowy pięcioosiowy ciągnik z naczepą jadący 80 km/h będzie potrzebował nawet o 25 metrów mniej, by się zatrzymać. 

Poziom hałasu. Na dole etykiety znajduje się symbol opony i głośnika emitującego trzy fale. Liczba czarnych fal symbolizuje poziom hałasu emitowany przez oponę. Trzy czarne fale oznaczają, że opona mieści się w aktualnej normie określonej przepisami. Dwie czarne fale oznaczają, iż opona jest do trzech decybeli (dB(A)) cichsza niż limit, który będzie obowiązywał w momencie wprowadzenia obowiązkowego etykietowania opon. Jedna fala oznacza zaś, że opona jest cichsza o kolejne trzy decybele. Niższy poziom hałasu to z kolei korzyść dla środowiska naturalnego.

Wymogi etykietowania opon. Oznaczenia nie będą musiały być umieszczane na oponach do autobusów i ciężkich pojazdów ciężarowych –obowiązek ten dotyczy opon do samochodów osobowych i lekkich aut ciężarowych. Informacje dotyczące opon do ciężkich pojazdów ciężarowych będą musiały być jednak zawarte w materiałach promocyjnych, w tym w Internecie, i będą dołączane do każdej faktury w momencie sprzedaży opony. Wymogi oznakowania nie dotyczą opon wyścigowych, profesjonalnych opon do zastosowań off-road, terenowych, opon bieżnikowanych oraz opon motocyklowych. Producenci opon są odpowiedzialni za przeprowadzenie testów opon pod kątem trzech wymienionych na etykiecie parametrów. Istnieje też system umożliwiający krajowym lub lokalnym władzom weryfikację zgodności informacji prezentowanej na oznaczeniu w ramach procedury określonej w przepisach. Kraje członkowskie indywidualnie wyznaczą kary za brak zgodności.

Metody badania opon. Opór toczenia jest mierzony w laboratorium w temperaturze 25OC. Opona jest montowana na maszynie wyposażonej w duży obrotowy bęben imitujący nawierzchnię drogi. Opona i bęben stykają się ze sobą. Różnica między momentem obrotowym zmierzonym dla opony i dla bębna wyznacza współczynnik oporu toczenia, wyrażany w kilogramach na tonę. Na tej podstawie wyznaczana jest klasa opony od A do G (przy czym klasa G nie będzie stosowana dla opon dla pojazdów ciężarowych).

Badanie przyczepności na mokrej nawierzchni prowadzi się na torze testowym dwiema metodami. Pierwsza z nich to test hamowania pojazdu na mokrej nawierzchni, mierzący skuteczność hamowania z prędkości 60 km/h do 20 km/h. Charakterystyka nawierzchni określona jest w specyfikacji UE dotyczącej etykietowania opon. Druga metoda to test poślizgu, który mierzy tarcie między oponą a mokrą powierzchnią drogi przy prędkości 50 km/h. Uzyskana wartość nazywana jest wskaźnikiem przyczepności na mokrej nawierzchni (Wet Grip Index –WGI), który opisuje funkcjonowanie opony w odniesieniu do określonej opony referencyjnej. Również w tym przypadku oponie nadawana jest klasa od A do F. Podobnie jak w przypadku oporów toczenia, klasa G nie będzie stosowana w odniesieniu do opon do pojazdów ciężarowych. Badanie hałasu jest również prowadzone na torze testowym w oparciu o test zgodny z normą ISO. W odległości 7,5 metra od osi toru na wysokości 1,2 metra umieszcza się dwa mikrofony. Samochód ciężarowy przejeżdża obok mikrofonów, a siła dźwięku mierzona jest w decybelach. W zależności od uzyskanej klasy, opona otrzymuje oznaczenie z jedną, dwiema lub trzema falami.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Dunlop
Goodyear
opona

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....