TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MZK Piła testuje elektryczny autobus. Od Solarisa
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.06.2018 09:52:11
MZK Piła testuje elektryczny autobus. Od Solarisa

Od 13 czerwca do 22 czerwca na pilskich ulicach przechodzi test autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Pojazd nie posiada systemu biletu elektronicznego, ani automatu do sprzedaży biletów, dlatego przejazd nim jest bezpłatny.

Pilskie testy to efekt planów Miejskiego Zakład Komunikacji w Pile, który chce kupić elektryczne autobusy. Jednym z pierwszych kursów pojechał Piotr Głowski prezydent Piły wraz Tadeuszem Majewskim prezesem MZK, którzy zdradzili plany na dalszą wymianę autobusowej floty.

- "To jest przyszłość komunikacji miejskiej, nie tylko w Pile - przekonywał prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile, Tadeusz Majewski. - 22 lutego 2018 roku w życie weszła ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która ma stworzyć warunki do upowszechnienia transportu elektrycznego w Polsce. W perspektywie najbliższych dziesięciu lat na ulice polskich miast ma wyjechać 3,5 tysiąca nowych autobusów na paliwa alternatywne. Ustawa ta nakłada na miasta powyżej 50 tysięcy mieszkańców obowiązek posiadania do 2028 roku 30% pojazdów niskoemisyjnych, czyli głównie elektrycznych lub wodorowych" - dodał Tadeusz Majewski.

Dlatego pilski MZK już przymierza się do zakupów autobusów elektrycznych. Obecnie koszt jednego autobusu elektrycznego to około dwóch milionów złotych.

-"Przygotowujemy wniosek o dofinansowanie zakupu kilku autobusów elektrycznych. Ten wniosek będzie gotowy jeszcze w tym roku. Pierwszy zakup takiego autobusu dla Piły to perspektywa półtora roku - dwóch lat - dodaje" - mówił prezydent Piły, Piotr Głowski.

Testowy e-jamnik

Testowany obecnie w Pile pojazd to autobus bateryjny Solaris z napędem Medcom. Wyposażony jest w dwa silniki trakcyjne asynchroniczne umieszczone w piastach ZF tylnych kół o mocy 2 x 60 kW. W momencie startu pojazdu osiągają moc do 220 kW. W testowym elektrobusie zastosowano w nim żelazowe baterie amerykańskiej firmy A 123 Li-Jon mają pojemność 240 kWh.

Waga pojazdu to 13 000 kg, pojemność pasażerska - 70 osób. Pojazd jest ładowany za pomocą systemu plug-in poprzez ładowarkę zamontowaną na dachu autobusu o mocy 38 kWh. Czas ładowania w tej konkretnej konfiguracji to 6 godzin. Pojazd posiada system odzysku energii z hamowania, gdzie doładowywane są baterie trakcyjne.

Autobus jest wyposażony w klimatyzację z napędem elektrycznym - Konvekta U 500, a drzwi otwierane elektrycznie dostarczyła firma Ventura.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
test
MZK Piła
Solaris
 • Kamil Wódczak – 14.06.2018

  Jakbył w Koninie to żeście nie pisali :)

 • Weronika Urbańska – 14.06.2018

  Był we Włocławku, ludzie byli zachwyceni

 • TransInfo.pl – 14.06.2018

  Konin nam umknął - przepraszamy - dlatego prośba o przesyłanie do nas wszystkich ciekawych informacji z Waszych miast. Będziemy pisać!

 • Anita Rutkowska – 14.06.2018

  Testowalam Go osobiście 😁pozdrawiam 😊Włocławek 😁😁😁

 • Marcin Seńczyk – 14.06.2018

  Marcin to nie ten co był u ciebie na testach ?

 • Marcin Grzenkowski – 14.06.2018

 • Małgorzata Gburek – 15.06.2018

  na jakiej linii w Pile jest testowany? jak się załapać na przejazd nim??

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....