TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MZK Opole padnie ofiarą BKM?
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 03.04.2018 09:26:53 1 komentarz
MZK Opole padnie ofiarą BKM?

-"Przyjmując w czwartek uchwałę o bezpłatnych przejazdach MZK dla posiadaczy samochodów wraz z towarzyszącą im osobą dorosłą i dziećmi, radni rozpoczęli najdroższą w Polsce kampanię wyborczą: - powiedział 30 marca na konferencji prasowej prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Podczas czwartkowej (29 marca) sesji Rada Miasta Opole przyjęła uchwałę, dzięki której od nowego roku z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską mogą skorzystać posiadacze samochodów wraz z towarzyszącą osobą i dziećmi do lat 18. Z ulgi może skorzystać tyle osób, na ile jest zarejestrowane auto.

Zdaniem prezydenta

Zdaniem prezydenta Wiśniewskiego, uchwała jest wyłącznie elementem kampanii politycznej - jak to określa - "karmazynowej opozycji" PiS i PO.

-"Miasto Opole stara się rozbudowywać linie autobusowe, kupuje nowoczesne autobusy i stara się przekonać do korzystania z MZK przy pomocy jakości usług. Ale nie ma nic za darmo. Wpływy ze sprzedaży biletów MZK to rocznie od 16 do 18 mln złotych. Nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu zostaną zmniejszone przez nieodpowiedzialną decyzję radnych, ale być może niedługo odczujemy skutki uchwały, kiedy zabraknie pieniędzy na obsługę linii i ze spółki zaczną odchodzić słabo opłacani kierowcy" - wyjaśniał w piątek Wiśniewski.

Zdaniem zarządu miasta, zmniejszenie dochodów może mieć także negatywny wpływ na możliwość odzyskania kilkunastu milionów złotych podatku VAT przy okazji zakupu 61 nowoczesnych autobusów przez MZK.

Zdaniem opozycji

Inicjator uchwały, Krzysztof Drynda z klubu Razem dla Opola uważa, że prezydent Wiśniewski niepotrzebnie straszy mieszkańców i pracowników spółki. Przywołuje przy tym przykład Nysy, gdzie przez pewien czas kierowcy mogli korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską.

-"Założenie, że naraz wszyscy obecni użytkownicy MZK zaczną korzystać z ulg, jest fikcją. Jeżeli założymy, że wpływy ze sprzedaży biletów zmniejszyłyby się nawet o 20 proc, to w przypadku Opola będzie to nieco ponad trzy miliony złotych. Skąd wziąć te pieniądze? Ze stu milionami na stadion prezydent nie miał problemu, więc z tego samego źródła powinien wygospodarować tę kwotę. We wspomnianej Nysie dzieci i młodzież mogą kupić bilet miesięczny na wszystkie linie za 9 złotych. Tymczasem bilet miesięczny MZK dla młodzieży w Opolu nawet na jedną linię to wydatek kilkudziesięciu złotych. My chcemy zachęcić tych, którzy obecnie jeżdżą samochodami - tak czy inaczej nie kupując obecnie biletów - by przesiedli się do autobusów i wybrali ten środek komunikacji jako podstawowy sposób poruszania po mieście" - uważa Drynda.

Zdaniem radnego Przemysława Pospieszyńskiego z klubu radnych PO, obawy prezydenta są przedwczesne i nie mają żadnego uzasadnienia.

-"Zakładanie z góry czarnego scenariusza, bez zbadania potoków podróżnych i obciążenia poszczególnych linii, jest niepotrzebnym straszeniem. Co prawda myśleliśmy o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów tylko dla młodzieży szkolnej i studentów, jednak uchwała jest krokiem w dobrą stronę, bo przyzwyczaja najmłodszych do korzystania z komunikacji publicznej jako sposobu przemieszczania się po mieście. Przy rekordowych dochodach miasta, przekraczających miliard złotych, kilka dodatkowych milionów rekompensaty na komunikację publiczną nie powinno być problemem" - podkreśla Pospieszyński.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
BKM
MZK Opole
  • Kaszebe – 04.04.2018

    Od nowego roku ,a czemu nie od zaraz,np.od maja? Nigdzie w Europie nie ma darmowej komunikacji tylko Polska wpada w szał uchwał typu"+" ale przykład idzie z góry.Do czego doprowadza chęć bycia u koryta,sorki,u władzy.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....