TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Sieradz odbiera kolejne Urbino 10,5 [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.12.2019 10:00:33
MPK Sieradz odbiera kolejne Urbino 10,5 [FILM]; fot. UM Sieradz

Kolejny nowy autobus Solaris Urbino 10,5 zasilił flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Sieradzu.

Sieradz zamówił w tym roku trzy Solarisy Urbino 10,5. Pierwszy z nich w charakterystycznych żółtych barwach pojawił się na ulicach miasta we wrześniu tego roku. Drugi zaczął wozić pasażerów 9 grudnia, a ostatni z Solarisów pojawi się we flocie przewoźnika do końca marca 2020 r.

-"Zakup nowych autobusów ma wpływ na nasze codzienne życie i nie chodzi tylko o komfort podróżowania ale również o aspekt ekologiczny. Chciałbym aby mieszkańcy wsiadali właśnie do autobusów MPK, by wybór przewoźnika był świadomy. Każdego dnia pojazdy te w bardzo małym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Sieradzki standard

Niskopodłogowe autobusy wyposażone są w monitoring i biletomaty oraz gniazda do ładowania telefonów. Posiadają również klimatyzację.

Całkowity koszt zakupu trzech nowych Solarisów to ponad 3,1 mln zł. Blisko 2,2 mln zł pochodzi jednak z dotacji udzielonej przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego w ramach projektu "Zakup i wymiana autobusów MPK Sieradz Sp. z o.o. w celu osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności miejskiej- etap II". Jego celem jest poprawa komfortu podróży pasażerów, a przede wszystkim wymierne korzyści ekologiczne.

Ostatnie diesle

MPK Sieradz w przyszłym roku planuje likwidacje starych autobusów, wyprodukowanych jeszcze w latach 1988-1996.

- W naszej zajezdni będzie już łącznie 14 Solarisów. Dzięki temu niemal 100 proc. posiadanego taboru będzie niskopodłogowe. Za tym idzie ekologia, bezpieczeństwo i komfort dla pasażerów. Nowe autobusy zastąpią stare 30-letnie Mercedesy 303. Te zostaną zlikwidowane do końca marca 2020 r. Wówczas najstarszy autobus w naszej flocie pochodził będzie z 2004 r. - wyjaśnia Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK Sieradz.

W 2017 i 2018 r. na ulicach miasta pojawiło się już osiem nowych pojazdów Solaris Urbino 10 III generacji. Koszt ich zakupu wyniósł 8,9 mln zł z czego unijne dofinansowanie pokryło prawie 5,4 mln zł.

- Jest to ostatni zakup pojazdów z dieslem. W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla etapu III przewidziany jest już zakup pojazdów elektrycznych - tłumaczy prezes.

- Bardzo mocno nad tym myślimy i jesteśmy na etapie współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, by po Sieradzu jeździły również autobusy elektryczne. Mam nadzieję, że uda się to zrealizować. Są to jednak zupełnie inne wydatki. Autobus z silnikiem spalinowym z normą Euro 6, to wydatek ok. 800 tys. zł, natomiast autobus elektryczny kosztuje ponad 2 mln zł. Warto jednak to robić, bo zdrowie mieszkańców Sieradza jest najważniejsze - dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wydać w latach 2019-2023 na zakup tysiąca takich innowacyjnych pojazdów bezemisyjnych ponad 2 mld złotych, a Sieradz jest jednym z 27 samorządów, które wcześniej nawiązały współpracę w tej sprawie z NFOŚiGW oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach programu e-Bus Sieradz chce nabyć 7 elektrycznych autobusów.


Czas na badanie

Na koniec dodajmy, że w październiku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Sieradzu rozpoczęło badania potoków pasażerskich w autobusach. Przy okazji badań podróżujący miejskimi autobusami mogli zgłaszać swoje uwagi.

- Zależy nam na tym, by stworzyć nową siatkę połączeń, lepiej skomunikować całe miasto i zwiększyć częstotliwość oferowanych połączeń - wyjaśnia powody prowadzonych badań Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK.

Za ich przeprowadzenie jest odpowiedzialna firma Public Transport Consulting Marcin Gromadzki z Gdyni.

- Jesteśmy pasjonatami komunikacji publicznej i posiadamy know how, którym dzielimy się z zarządzającymi komunikacją w całej Polsce - wyjaśnia Mariusz Józefowicz z PTC.

Na podstawie analizy badań i dalszych konsultacji MPK Sieradz w przyszłym roku zaproponuje nową siatkę połączeń.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Solaris
MZK Sieradz
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....