TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Rzeszów blisko upadku
Krzysztof Kuchta - Opublikowano: 30.09.2008 12:01:51
MPK Rzeszów blisko upadku

Przypomnijmy, że w czerwcu związki wynegocjowały z prezydentem 12-proc. podwyżkę. Premii nie było, bo MPK jest w podbramkowej sytuacji. Związkowcy mówią, że o sytuacji w MPK nie mają z kim rozmawiać, bo prezes od dłuższego czasu jest na chorobowym. Natomiast ze strony władz miasta nie widzą zrozumienia dla problemów firmy. Wystąpili do prokuratury i NIK o zbadanie czy prezydent Tadeusz Ferenc i skarbnik miasta Janina Filipek nie działają “destrukcyjnie”na szkodę MPK.

“Uważamy, że działania i podejmowane decyzje prowadzą do celowej upadłości spółki”- napisali we wniosku. Nie chcą jednak mówić o konkretach.

- Niech odpowiednie organy to sprawdzą - krótko komentuje przewodniczący Sadlej. Czy ten wniosek oznacza wojnę z prezydentem? - Dzieje się źle, chcemy by prezydent się obudził - odpowiada Sadlej. - Jesteśmy przekonani, że będzie oddźwięk. Nie zależy nam na niepokojach.

W ratuszu nie komentują tej sytuacji. - Do tej pory nie wpłynęły do nas żadne dokumenty, sprawę znamy tylko z przecieków - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta.

Tymczasem przyszłość miejskiej spółki stoi pod znakiem zapytania.Aby ratować sytuację miasto udzieli MPK oprocentowanej pożyczki w wysokości 700 tys. zł.- Zalegamy za sierpień z płatnościami na ponad 1,7 miliona złotych - usłyszeli radni w czasie poniedziałkowych (22 września) obrad komisji gospodarki komunalnej od Wiesława Pomianka, prezesa MPK. Ponad milion zł to zaległości za paliwo i gaz do autobusów. Kolejne 200 tysięcy to składki ZUS. - Wystąpiliśmy o przesunięcie terminu ich płatności - powiedział prezes.W najbliższych dniach firma powinna zapłacić ponad 1,4 mln zł należności za wrzesień. Na to też nie ma pieniędzy. Dlatego MPK starało się o 3,9 mln zł pożyczki. Miasto daje 700 tys. zł. Dlaczego tylko tyle?- By ratować płynność finansową, ale nie przechylić szali upadłości - wyjaśniała Janina Filipek, skarbnik miasta. Do takiej sytuacji mogłoby szybciej doprowadzić zbyt wysokie zadłużenie firmy. W tym roku dopłata do MPK to 8,4 mln zł. Miasto sprawdza czy może dopłacić więcej, bo ta kwota pokrywa już ulgi na terenie Rzeszowa, a za mieszkańców gmin płacić miastu nie wolno.Część radnych uważa, upadłość może być sposobem na uzdrowienie sytuacji. Opozycja za obecną sytuację firmy obarcza prezydenta Ferenca.- W MPK generowano koszty, by poprawić wizerunek prezydenta - ocenił w czasie wtorkowej sesji Robert Kultys z PiS. - Jak ocenić przyznanie mieszkańcom sołectw, które miały wejść do miasta tańszych biletów na kilka miesięcy przed zmianą granic? To była akcja polityczna. Trzy miesiące temu prezydent lekką ręką dał podwyżki. Brakuje mu odwagi w trudnych sytuacjach.Radni popierający prezydenta odbijali piłeczkę. - Głównym czynnikiem kosztów jest wzrost płac, ciężko wywalczony przez nieodpowiedzialnych liderów związkowych - mówił przewodniczący rady Konrad Fijołek z “Rozwoju Rzeszowa”. - Prezydent nie chciał dać tej podwyżki, ale szantażowano miasto strajkiem. Tylko wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie, tymczasem związkowcy zaczynają od straszenia prokuraturą. Nie widać chęci do rezygnacji z licznych przywilejów.

Według skarbnik Janiny Filipek potrzebna jest głęboka analiza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Działania miasta powinny iść w kierunku przejęcia zadań od okolicznych gmin. Wówczas miasto będzie w pełni mogło pokrywać stratę MPK. Nie wiadomo jednak czy gminy przystaną na takie rozwiązanie i czy będą w stanie w dużo większym stopniu partycypować w kosztach przewozów.

Radni udzieli warunkowo pożyczki, ale czekają nadal na przedstawienie przez spółkę planu oszczędności. Ma on do końca roku przynieść 1,4 mln zł. Rada Nadzorcza MPK zajmie się nim w piątek. Również w piątek Rada Nadzorcza ma rozważyć zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników (jest nim prezydent), które zdecyduje czy nie wystąpić o upadłość firmy.   


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK
Rzeszów
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....