TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Nowy Sącz z unijnym dofinansowaniem. 40 mln zł!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 22.01.2018 13:04:33
fot. nowysacz.pl

32 ekologiczne autobusy, nowy dworzec autobusowy i parking typu Park&Ride – takie między innymi inwestycje zostaną sfinansowane dzięki czterdziestu milionom dotacji, jakie otrzyma Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Nowym Sączu. 17 stycznia w nowosądeckim ratuszu nastąpiło przekazanie umowy gwarantującej dofinansowanie.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Umowę na ręce prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka przekazał członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda.

"To jest pewnego rodzaju zwieńczenie długoletnich działań, żeby nasze przedsiębiorstwo, nasze usługi świadczone dla mieszkańców były na jak najwyższym poziomie" – podkreśla prezydent Ryszard Nowak. – "W 2006 roku, kiedy rozpoczynałem swoją karierę prezydencką, nasze MPK było na skraju bankructwa. Dzisiaj jest jedną z najlepszych firm w Polsce."

Prezydent Ryszard Nowak zaznacza, że tak dobrą kondycję przedsiębiorstwa osiągnięto nie tylko dzięki wysiłkom samorządu miasta, ale przede wszystkim zarządu i pracowników MPK. Dzięki temu Nowy Sącz daje podróżującym do i po naszym mieście możliwość wyboru między wygodnym transportem publicznym i własnym samochodem.

"Komunikacja zbiorowa, komunikacja publiczna jest przyszłością. W ciągu ostatnich pięciu lat przybyło sto procent samochodów, a miasto nie jest z gumy. Komunikacja zbiorowa jest alternatywą, ale musi zachować najwyższy poziom i nie mam żadnych wątpliwości, że mieszkańcy korzystający z jej usług będą zadowoleni" – podkreśla Ryszard Nowak.

Ekologiczne, niskopodłogowe

Najpóźniej do października przyszłego roku do Nowego Sącza dotrą 24 niskopodłogowe autobusy typu maxi, które pomieszczą do 80 pasażerów oraz 6 pojazdów typu midi dla 70 podróżnych. Zaplanowany jest także zakup dwóch autobusów elektrycznych wraz z dwoma urządzeniami do ładowania – jednym zlokalizowanym na dworcu MPK i drugim na osiedlu Barskim.

"Projekt daje możliwość sfinansowania zadań, które są niezmiernie istotne, aby przedsiębiorstwo się mogło dalej rozwijać. Abyśmy mogli dostarczać usługi na najwyższym poziomie dla naszych mieszkańców i zachęcać ich, aby z komunikacji miejskiej w przyszłości chcieli korzystać jeszcze bardziej niż teraz" – nie ukrywa zadowolenia prezes zarządu nowosądeckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Andrzej Górski.

Warto podkreślić, że wszystkie nowe autobusy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową i ułatwieniami dla osób przewożących w wózkach małe dzieci. Co równie ważne, wszystkie nowe autobusy będą spełniać normy emisji spalin EURO 6. Praktycznie cały tabor MPK będzie spełniał europejskie normy czystości spalin, co jest niezwykle ważne w kontekście jakości powietrza w Nowym Sączu.

Dzięki wsparciu z funduszy unijnych Nowy Sącz będzie miał dworzec autobusowy z prawdziwego zdarzenia. Dwupoziomowy budynek spełni wszelkie wymogi stawiane tego rodzaju obiektom. 

"Każdy poziom 300 metrów kwadratowych, poczekalnia dla oczekujących, punkt sprzedaży biletowej, oczywiście toalety publiczne, oczywiście miejsce do przewijania dla niemowląt" – wylicza nie bez dumy wiceprezes MPK Sławomir Rybarski.

Kluczowy transport

W ramach projektu pod nazwą "Rozbudowa niskoemisyjnego transportu publicznego aglomeracji sądeckiej" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 sądeckiemu MPK przyznana została dotacja w wysokości 40 173 452,77 zł przy całkowitej wartości projektu przekraczającej 61 mln złotych. Niemal 11 mln złotych stanowi wkład własny przedsiębiorstwa.

Poza zakupem nowoczesnego taboru wsparcie zostanie przeznaczone na zakup parkingu typu Park&Ride w Starym Sączu na 130 samochodów. Chodzi o to, żeby pracownicy dojeżdżający do nowosądeckich przedsiębiorstw i instytucji nie wjeżdżali do Nowego Sącza swoimi samochodami, tylko zostawiali je na parkingu i przesiadali się do komunikacji publicznej. Jak zapewnia burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, chętni są.

Projekt przewiduje także zainstalowanie na dwóch skrzyżowaniach na ruchliwej ulicy Węgierskiej inteligentnego systemu, który preferował będzie pojazdy komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że nowosądeckie MPK obsługuje 32 liniami nie tylko nasze miasto, ale i cztery sąsiednie gminy: Stary Sącz, Podegrodzie, Nawojową i Kamionkę Wielką i przewozi rocznie 14 mln pasażerów.

Wisienka na torcie

Leszek Zegzda podkreśla, że transport jest dla władz samorządowych województwa niezwykle ważny. – Rozwój transportu jest dla nas sprawa kluczową. Potwierdzeniem jest nasz tegoroczny budżet, gdzie na inwestycje w tym obszarze chcemy przeznaczyć 879 mln złotych, czyli blisko połowę całej puli – zapewnia członek zarządu województwa.

Na uroczystości przekazania umowy obecni byli burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek (Stary Sącz jest partnerem przedsięwzięcia), przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego Urszula Nowogórska, członek zarządu województwa Stanisław Pasoń, prezes MPK Andrzej Górski i zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Prawdziwą wisienką na torcie była informacja, że poza dotacją dla MPK zarząd województwa małopolskiego najprawdopodobniej przyzna 30 mln złotych na rewitalizację Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu. O szczegółach napiszemy wkrótce.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Nowy Sącz
Małopolska
RPO
unia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....