TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Lublin kupiło Jelcze Mastero od MZA Warszawa
INFOBUS.PL - Opublikowano: 04.06.2019 14:00:23
fot. Kubul, phototrans.pl

Spora niespodzianka w Warszawie. Już w pierwszym podejściu Miejskie Zakłady Autobusowe znalazły nabywcę 28 Jelczy Mastero. Pojazdy kupi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. A to m.in. po to aby zastąpić Warbusa.

O stołecznej wyprzedaży Jelczy Mastero pisaliśmy tutaj. Czas "neo-gniotów" powoli dobiega końca, m.in. za sprawą dostaw gazowych MAN-ów do Warszawy. MZA wystawiło na sprzedaż 28 Jelczy. Bły to egzemplarze oznaczone numerami inwentarzowymi 4900, 4904, 4908, 4910, 4911, 4913, 4914, 4917, 4918, 4920, 4921, 4922, 4924, 4929, 4930, 4931, 4932, 4933, 4935, 4936, 4938, 4939, 4940, 4941, 4944, 4945, 4950 i 4951. Ich przebiegi były różne. Ten, który jeździł najmniej miał "na liczniku" 786 650 km. Mastero z największym przebiegiem ma natomiast przejechane 966 398 km.

MZA nie mając pewności jak szybko uda się znaleźć kupców na autobusy zdecydowało się na rozbicie wyprzedaży na trzy etatpy. W pierwszy przewoźnik próbował znaleźć nabywcę na 28 autobusów. Jeśli to by się nie udało to w kolejnym etapie planowano sprzedaż w pakietach po kilka sztuk. Z kolei gdyby i ten nie przyniósł powodzenia to w ostateczności MZA było gotowe sprzedać pojedyncze egzemplarze. Cena wywoławcza każdego Mastero, bez względu na etap licytacji wynosiła 15 000 PLN brutto.

Sporym zaskoczeniem jest to, iż wyprzedaż zakończyła się już w pierwszym etapie. Pojawił się bowiem jeden chętny. Jest nim lubelskie MPK. Mogłoby się wydawać, że jest to dosyć zaskakujący ruch ze strony przewoźnika z Lublina. Okazuje się jednak, że postanowił on skorzystać z oferty stołecznego MZA z konkretnego powodu.

Bo Warbus odpuszcza Lublin
"Otrzymaliśmy pismo z ZTM Lublin, że spółka Warbus, która obsługuje część lubelskich rozkładów, wypowiedziała umowę miastu, mają jeździć do końca sierpnia. Stąd prośba ZTM o zabezpieczenie wozów i docelowo przejęcie rozkładów Warbusa. Ponieważ procedury przetargowe trwają, musieliśmy działać szybko. Nadarzyła się okazja na zakup dobrze utrzymanych wozów, tym bardziej za taką cenę. Trudno było z tego nie skorzystać" – tłumaczyła Kurierowi Lubelskiemu Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin.

Tym samym w pewnym sensie Jelcz wraca do Lublina. W 2011 roku MPK na bazie trzech nadwozi Mastero, które kupiło od syndyka Jelcza zabudowało trolejbusy w oparciu o elektrykę i części z Jelczy PR110E.

Teraz jednak zakup spalinowych Mastero wydaje się być w pełni zrozumiały. Okazyjna cena, duża partia używanych autobusów z jednego źródła i do tego dostępne od ręki. W pełni rozumiemy taką decyzję lubelskiego MPK.

A do równie ciekawego wątku, który jest wypowiedzenie kontraktu przewozowego przez Warbusa ZTM jeszcze wrócimy. Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć kością niezgody jest kwestia waloryzacji stawek za wzkm.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MZA Warszawa
Jelcz
MPK Lublin
używane

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....