TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Lublin inwestuje w WiFi w swoich pojazdach
GAZETA WYBORCZA LUBLIN InfoBus.pl - Opublikowano: 08.02.2016 17:55:49 6 komentarzy
fot. Rafał Falkiewicz, km-lublin.strefa.pl

Już wkrótce w każdym autobusie i trolejbusie lubelskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będzie można swobodnie i za darmo korzystać z internetu. Władze miejskiego przewoźnika zastanawiają się ponadto też nie pokusić się o montaż swoich pojazdach ładowarek do smartfonów.


Największy operator lubelskiej komunikacji już w 2011 roku zamontował system bezprzewodowego internetu w jednym z trolejbusów. Wystarczy mieć urządzenie, które łączy się z siecią, aby ją przeglądać nic za to nie płacąc. Pomysł pasażerom się spodobał. W kolejnych miesiącach montowano urządzenia Wi-Fi w nowych trolejbusach.


W połowie września 2014 r. władze MPK Lublin zapowiedziały, że z darmowego internetu docelowo będzie można korzystać w każdym z ponad 300 pojazdów przewoźnika. Kiedy to się stanie?


- Cały czas wyposażamy w darmowy internet kolejne swoje pojazdy. W tym momencie urządzenia działają już w 260 wozach. Wi-fi jest już we wszystkich trolejbusach, obecnie montujemy urządzenia w ostatnich 70 autobusach. Urządzenia montujemy sami, podzespoły kosztują około 200 zł na pojazd. Cena transferu na jeden pojazd to około 14 zł - powiedziała Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK dziennikarzom lubelskiej redakcji Gazety Wyborczej.


Z darmowego internetu w pojazdach miejskiego przewoźnika skorzystało już około 50 tys. pasażerów. Zdecydowana większość z nich, bo 88 proc. osób to tzw. klienci powracający czyli tacy, którzy korzystali z Wi-Fi w pojazdach komunikacji miejskiej więcej niż raz.


Ale to nie wszystko. Od niedawna w czterech przegubowych Mercedesach Conecto pasażerowie mogą też podładować telefony, smartfony czy tablety. Po dwie ładowarki są w pojazdach wyposażonych w panele fotowoltaiczne, które je zasilają. Czy jest szansa na to, że pojawią się w kolejnych pojazdach? - Na razie sprawdzamy, jak pomysł przyjmie się w Lublinie, jakie jest zainteresowanie i wtedy zdecydujemy, czy będziemy wyposażać w ładowarki pozostałe autobusy i trolejbusy. Koszt jednej to ok. 200 złotych - dodaje rzeczniczka MPK Lublin.


Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku ładowarka do smartfonów pojawiła się na przystanku przy Ogrodzie Saskim. Wnioskował o nią radny Michał Krawczyk, który zwrócił uwagę na to, że podobne urządzenia można znaleźć w wielu polskich i europejskich miastach. Ze stacji ładującej może korzystać jednocześnie pięć osób, bo tyle ma portów. Aby naładować telefon lub inne urządzenie, wystarczy mieć sobie kabel USB. Koszt montażu ładowarki na przystanku wyniósł jedynie 530 złotych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Lublin
 • www – 08.02.2016

  Najpierw podnieśli ceny biletów, a teraz okazuje się, że "inwestują" je w WiFi. Dobre...

 • Bartek – 08.02.2016

  Ale te WiFi nie zawsze działają

 • kierowca – 09.02.2016

  W moim wozie Wi-Fi jest już z pół roku ale i tak nie ma połączenia z Internetem a d9prosić się by wrescie działało. Nie da rady

 • AK – 09.02.2016

  @www: Wifi zaczęto montować jeszcze przed podwyżką cen biletów. Ta podwyżka jest po, aby rozszerzyć siatkę połączeń i zwiększyć częstotliwość kursowania pojazdów (chodzi o większą ilość tzw. wozokilometrów). Poza tym ceny biletów po podwyżce nie są wcale takie wysokie.

 • www – 09.02.2016

  @AK Jasne:-} A ile kosztuje godzina postoju w płatnej strefie? 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za godzinę. Bilet półgodzinny kosztuje 3,20 zł, a godzinny 3,60 zł. Czemu postój kosztuje mniej niż bilet? Pasażer przecież musi jeszcze wrócić do domu. Bilety 30 i 90 dniowe kosztują prawie tyle co w Warszawie dla Warszawiaków.Zobaczymy jak długo utrzyma się argument o zwiększonej częstotliwości. Co ciekawe koszt paliwa obecnie spadł. Ceny biletów przez to powinny spaść, a wzrosły. Słabe to tłumaczenie, bo zwiększając częstotliwość przychody z biletów powinny przecież wzrosnąć. Nie wzrosną to będą cięcia...

 • Obserwator – 12.02.2016

  A po co inwestuje w to Wi-Fi??? Wyrzuca publiczne pieniądze na zbędną rzecz. Po pierwsze Wi-Fi w autobusach miejskich nie działa poprawnie, po drugie i najważniejsze, większość naszych urządzeń mobilnych posiada LTE i 3, 5 nawet 10 GB paczki danych. Kto będzie korzystał z tego Wi-Fi w autobusach?!?!? Prezesi komunikacji miejskiej?!?!? Ludzie obudźcie się! Przestańcie marnować publiczne pieniądze na nikomu niepotrzebną technologię! Zastanówcie się dw razy zanim coś zrobicie. Ładowarki to dobry pomysł i pewnie się przydadzą, a lada moment będzie LTE bez ograniczeń w sieciach komórkowych za 20PLN, każdy będzie to miał w kieszeni i nikomu nie będzie to Wi-Fi w autobusach potrzebne (nawet kierowcy tegoż autobusu).

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....