TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Kraków z MEGA przetargiem na 50 autobusów elektrycznych
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.09.2019 10:00:08 1 komentarz
MPK Kraków z MEGA przetargiem na 50 autobusów elektrycznych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ogłosiło przetarg na dostawę 50. sztuk fabrycznie nowych przegubowych niskopodłogowych autobusów miejskich zasilanych energią elektryczną. Unijne dofinansowanie z CUPT do tego zakupu jest w drodze.

Krakowskie zamówienia obejmuje dostawę:

 • 50 sztuk autobusów przegubowych wraz z wyposażeniem elektronicznym;

 • 50 sztuk dedykowanych do każdego autobusu przegubowego urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in.

Szacunkowa całkowita wartość tego MEGA zamówienia MPK Kraków to 129 000 000.00 PLN netto, co w przeliczeniu daje jednostkową cenę przegubowego elektrobusu na poziomie 2,58 mln PLN netto. To można powiedzieć poziom "warszawski" przy kontrakcie na 130 sztuk. Czy Kraków dostanie podobny rabat przy 50 egzemplarzach? Zobaczymy.

Kolejna ciekawostka to termin realizacji zamówienia, MPK daje wykonawcy rok od momentu podpisania umowy. Niezłe tempo zważywszy na fakt, że MPK nie ma jeszcze finansowej umowy z CUPT. Widocznie wszystko jednak jest na właściwej drodze.

Krakowskie wymagania

Od razu widać, że Krakowowi zależy na ofertach dużych graczy. MPK od razu uprzedza, że odrzuci ofertę w której udział towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw nie przekracza 50 %. Przewoźnik "nie szczypie się " także przy warunkach finansowych. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy wykażą, że posiadają środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 50 000 000 PLN. Do tego dochodzi potężne wadium - w wysokości 3 870 000,00 PLN. Do tego firma chce dużych gwarancji finansowych - dostawca przed podpisaniem umowy ma wnieść zabezpieczenie na poziomie 7% wartości brutto kontraktu.

Podobnie jest z doświadczeniem. potencjalny oferent musi wykazać, że w okresie ostatnich 3 lat należycie wykonał dostawy fabrycznie nowych autobusów komunikacji miejskiej co najmniej:

 • a) 15 sztuk zasilanych energią elektryczną lub których układ napędowy wspomagany jest silnikiem elektrycznym, o długości co najmniej 11 metrów każdy;

 • b) oraz 20 sztuk autobusów przegubowych.

MPK uzna też doświadczenie w postaci dostawy 20. fabrycznie nowych autobusów przegubowych, zasilanych energią elektryczną lub których układ napędowy wspomagany jest silnikiem elektrycznym.

W zakresie wyboru najbardziej korzystnej oferty mamy dwa kryteria:

 • Kryterium techniczne / Waga: 45

 • Cena - Waga: 55

Jak tylko poznamy lepiej SIWZ opiszemy, jakie techniczne rozwiązania preferuje MPK Kraków.

Krakowski standard

Jak na razie wiemy tyle, że nowe autobusy elektryczne będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

Będą wykorzystywane na czterech liniach 144, 173,179 i częściowo 503 kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Dofinansowanie w drodze

Jak informuje MPK Kraków, zamawiający planuje pozyskać dofinansowanie na realizację zamówienia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach naboru ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych do konkursu nr POIiŚ.6.1/1/18. Co oznacza, że CUPT jeszcze nie podpisał umowy, ale wszystko wskazuje na to, że cała sprawa jest już finalizowana i dlatego krakowska spółka zdecydowała się przyspieszyć cały proces i zrobić krok naprzód, i ogłosić przetarg na elektryczny tabor. Dofinansowanie dojdzie po drodze.

O tym kto będzie się ubiegał o krakowski kontrakt dowiemy się najszybciej 17 października, kiedy wyznaczono termin składania ofert.

Unijny wniosek

MPK Kraków wysłało w lutym br. swój wniosek o dofinansowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych klasy MEGA z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Weźmie on udział w konkursie ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Zawarty we wniosku szacunkowy koszt zakupu bezemisyjnych pojazdów to ok. 160 mln zł, z czego kwota dofinansowania ze środków UE to prawie 110 mln zł. Warto wspomnieć, że kwota środków UE, jaką CUPT przeznaczył na realizację projektów w tym konkursie wynosi 300 mln zł, zatem konkurencja jest duża.

Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów. To z kolei oznacza, że już w przyszłym roku elektryczne autobusy mogą stanowić prawie 14 proc. całego taboru MPK.

Przypomnijmy, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. To również mieszkańcy stolicy Małopolski jako pierwsi w Polsce mieli możliwość podróżowania przegubowym bezemisyjnym autobusem elektrycznym.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
elektrobus
MPK Kraków
 • Aurelia – 13.09.2019

  Chyba powinniśmy się cieszyć, że potentat z polskim rodowodem produkuje autobusy elektryczne w polsce i dostarcza je na polski rynek. Chociaż w czymś przebijamy zagraniczne rynkowe potęgi.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....