TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Kielce podtrzymuje buspasowy strajk
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 16.01.2020 13:00:50
MPK Kielce podtrzymuje jutrzejszy buspasowy strajk; fot. ZTM Kielce

Związki zawodowe MPK w Kielcach zadecydowały o zaostrzeniu trwającego od kilku miesięcy protestu. W piątek -24 stycznia - w godzinach szczytu autobusy ominą ulicę Olszewskiego.

-"To na razie delikatne zasygnalizowanie problemów" - mówi w rozmowie z PAP Bogdan Latosiński, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego w MPK. Dodaje, że decyzję o rozpoczęciu protestu poparła także zakładowa "Solidarność".

Komunikacyjna degradacja

"Do tej pory pisaliśmy tylko pisma i nie było na nie żadnych reakcji. Widzimy degradacje transportu publicznego w Kielcach i brak reakcji władz miasta, aby naprawić sytuację. Mając na uwadze dobro pasażerów nie chcieliśmy rozszerzać protestu na wiele linii. Symbolem będzie ulica Olszewskiego, na której dochodzi do największych patologii na buspasach. Nasze autobusy stoją w korkach po dwadzieścia minut, bo pasy dla autobusów zastawiają samochody osobowe i nikt - mimo naszych próśb - na to nie reaguje. Kierowcy nie mają przerw, jeżdżą na opóźnieniach. Pasażerowie wsiadający na kolejnych przystankach nie mają świadomości, co dzieje się wcześniej i swoje pretensje kierują do kierowców" – powiedział przewodniczący.

W ramach akcji protestacyjnej w piątek 24 stycznia pomiędzy godziną 14.00 a 16.00 na ulicę Olszewskiego nie wjadą autobusy linii 112, 110 i 54. "Mam nadzieję, że tym razem nasz głos zostanie wysłuchany i reakcja władz będzie odpowiednia" - powiedział Bogdan Latosiński.

Zdaniem miasta

Tymczasem w opinii Arkadiusza Kubca, zastępcy prezydenta Kielc, związki zawodowe powinny zgłaszać swoje protesty do prezes MPK, a nie prezydenta. Dodał, że decyzja o rozpoczęciu protestu jest dla niego niezrozumiała.

"Nie jesteśmy pracodawcą dla związków zawodowych. Myślę, że powinny one zwracać swoje uwagi do prezes MPK. Od kilku miesięcy nie słyszałem uwag od pani prezes, ani samych związków zawodowych. Jestem zaniepokojony tą sytuacją. Będę chciał się kontaktować z prezes MPK, aby wyjaśnić czy umowa, którą podpisano z miastem, będzie dalej realizowana" – powiedział PAP zastępca prezydenta Kielc.

Jego zdaniem, miasto zrobiło wszystko co mogło, aby poprawić sytuację na buspasach, a to, że są one zakorkowane w godzinach szczytu jest w jego ocenie rzeczą normalną.

-"Rozumiem, że są problemy, że kierowcy dłużej pokonują dany odcinek, ale nie mamy na to wpływu. W godzinach szczytu to jest normalne. Nie słyszałem, aby spółka ucierpiała z tego powodu. Nikt nie nakładał na nią kar, ani nie wyciągał innych konsekwencji. Jeżeli są opóźnienia, to może warto wydłużyć czas przejazdu na tej ulicy, ale nikt w tej prawie się nie kontaktował. To nie są moje kompetencje, aby udrażniać buspasy. Kilkukrotnie informowaliśmy o tym problemie policje. Służby miały się przyjrzeć tej sytuacji. Nie dostawaliśmy sygnałów zwrotnych od spółki dlatego uznaliśmy, że problem jest załatwiony" – dodał Arkadiusz Kubiec.

Stan konfliktu

Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji stwierdziła w rozmowie z PAP, że rozumie decyzje związków zawodowych. Zaznaczyła przy tym, że dla niej jako pracodawcy, sytuacja jest bardzo trudna.

-"Z jednej strony mam konieczność zapewnienia komunikacji w mieście i przede wszystkim dbania o jakość usługi. Z drugiej rozumiem decyzje związków, ponieważ wszystkie nasze postulaty pozostają bez echa. Gmina powinna zacząć rozwiązywać problemy, które się namnażają" - powiedziała prezes.

Konflikt MPK z miastem trwa od lipca zeszłego roku. Związkowcy wysłali wówczas listę postulatów do ratusza. Zabiegali między innymi o to, aby zmiany w rozkładach jazdy przygotowywane przez Zarząd Transportu Miejskiego były konsultowane z przewoźnikiem. Oczekiwali także, aby na wybranych pętlach autobusowych powstały toalety dla kierowców, oraz, by w mieście powstał zespół ds. komunikacji publicznej złożony z urzędników służb mundurowych oraz przedstawicieli przewoźnika. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
związki
MPK Kielce

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....