TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Inowrocław - Pasażera należy przewieźć szybko, bezpiecznie, wygodnie
Karol Wach - Opublikowano: 13.01.2009 20:29:56 2 komentarze
MPK Inowrocław - Pasażera należy przewieźć szybko, bezpiecznie, wygodnie

MPK Inowrocław jako jeden z kilkunastu miejskich przewoźników w Polsce posiada autobusy zasilane CNG. O to, czy wprowadzenie do ruchu pojazdów zasilanych właśnie takim paliwem jest dobrą drogą rozwoju firmy oraz o dalsze plany inwestycyjne zapytaliśmy Mariusza Kuszela –Prezesa Zarządu MPK Inowrocław sp. z o.o.

Karol Wach (TransInfo.pl): Ile autobusów zasilanych CNG eksploatuje obecnie MPK?

Mariusz Kuszel (Prezes MPK Inowrocław): Aktualnie MPK sp. z o.o. w Inowrocławiu posiada 12 autobusów zasilanych CNG.

KW: Czy spółka planuje kolejne zakupy takich pojazdów?

MK: W 2008 roku zakupiliśmy 3 używane autobusy marki Jelcz, ale z nowymi jednostkami napędowymi firmy TEDOM. Tak więc ten segment taboru staramy się rozwijać. Zakupy następnych autobusów napędzanych CNG są brane pod uwagę, ale będzie to zależało od wielu czynników, miedzy innymi od ceny gazu, jak również od wprowadzenia ulg (dotacji) przy zakupie autobusów gazowych. Do chwili obecnej zakupy autobusów gazowych wspomagał np. Eko-Fundusz kwotą 100.000 zł, która niwelowała różnicę w cenie między autobusami na olej napędowy a autobusami napędzanymi CNG.

Jednakże Eko-Fundusz zakończył już przyjmowanie wniosków na udzielenie dotacji. W tym miejscu chciałbym podkreślić, iż Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe nie mogło skorzystać z tych że dotacji. Wynikało to z tego, że w zasadach udzielania dotacji umieszczono kuriozalny zapis, iż z dotacji mogą korzystać tylko miasta powyżej 100.000 tys. mieszkańców.

Mam nadzieję że znajdzie się instytucja, która ewentualnie przejmie zadania Eko-Funduszu i nie będzie stosowały takich ograniczeń. Dobrym sygnałem dla rozwoju rynku gazowego jest projekt ustawy o zerowej akcyzie na CNG do 2013r, choć wydaje się, że jest to okres jeszcze za krótki.

KW: Czy eksploatacja autobusów CNG jest opłacalna?

MK: W przypadku MPK sp. z o.o w Inowrocławiu jest to trudne pytanie. Jak wiadomo MPK po wprowadzeniu CNG w 2002r borykało się z wieloma problemami. Wynikały jednak one z bardzo wielu czynników, o których już w tej chwili nie warto mówić. Na dzień dzisiejszy, kiedy wiele spraw zostało uregulowanych można powiedzieć, że eksploatacja autobusów na CNG ( a w szczególności tych zakupionych w 2008r) jest opłacalna tak z punktu widzenia ekologii jak i ekonomii.

KW: Jak wyglądały zakupy taboru w ostatnim czasie?

MK: W 2007 i 2008r zakupiliśmy 11 autobusów używanych: 5 autobusów 3-letnich marki Jelcz, 3 autobusy 12-letnie marki Mercedes oraz 3 autobusy 7-8 letnie maki Jelcz napędzane CNG ( z nowymi jednostkami napędowymi). Wszystkie te autobusy były w dobrym stanie technicznym i jak na razie sprawują się bardzo dobrze.

KW: Czy Pana zdaniem kupowanie wozów używanych to dobre rozwiązanie?

MK: Zakup używanych autobusów jest w pewnych sytuacjach dobrym rozwiązaniem. Tak było w naszym przypadku, gdzie w krótkim czasie zmuszeni byliśmy wycofać z eksploatacji autobusy marki Jelcz PR110 z lat 1983-1985, dysponując ograniczonymi środkami finansowymi. Uważam jednak, że odnowy taboru nie można opierać tylko na autobusach używanych. Tak więc w latach następnych nie uchylając się od kupna autobusów używanych będziemy koncentrowali się na zakupach autobusów nowych.

KW: Jak MPK przygotowuje się do walki o pasażerów?

MK: Aby być konkurencyjnym na rynku należy kreować i wdrażać pozytywne elementy wizerunku firmy. Pasażera należy przewieźć szybko, bezpiecznie, wygodnie i punktualnie. Już w tej chwili dysponujemy najlepszym taborem wśród lokalnej konkurencji, chociaż zdajemy sobie sprawę, że do doskonałości jeszcze daleko. Dbamy o bezpieczeństwo pasażerów poprzez rozwój systemu monitoringu w autobusach. W chwili obecnej

9 autobusów posiada monitoring i każdy nowy autobus będzie również w taki system wyposażony.

Kierowcy wyposażeni są w telefony komórkowe z bezpośrednim połączeniem ze służbami dyspozytorskimi i ratowniczymi. W 2007 r. wdrożyliśmy system biletu elektronicznego. Pasażerowie otrzymali nowoczesny nośnik biletu komunikacji miejskiej. Ponadto system ten pozwala na badanie potoków pasażerskich i optymalizacji przebiegu linii oraz rozkładów jazdy zwiększając tym samym zadowolenie pasażerów.

KW: Dziękuję za rozmowę.

 

Dodajmy, iż MPK Inowrocław eksploatuje obecnie następujące autobusy:

Autosan A1010M –zakupione w latach 1995-1996

Jelcz 120M i pochodne –zakupione w latach 1998-2008

Jelcz M125M –zakupiony w 1998 roku

Jelcz PR110M –większość CNG

Mercedes O405NK –zakupione w 2008 roku

Otoyol M50T –zakupione w 1997 roku

Solbus B9,5 –zakupione w 2005 roku

Solbus C10,5 –zakupiony w 2005 roku

Solbus SN11M –zakupione w 2006 roku.

Jak na polskie warunki MPK Inowrocław nie musi się zatem wstydzić swojego parku taborowego. Autobusy przewoźnika obsługują 11 linii, w tym jedną nocną. 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK
CNG
tabor
pasażer
Inowrocław
  • Deco – 14.01.2009

    Jak mogli kupić M125 w 1995r, jak zaczeli je proprodukować od 1998r. ;)

  • MPK Inowrocław – 03.05.2009

    Zapraszam na konto na NASZEJ KLASIE o MPK INOWROCŁAW. Jest tam ponad 220zdjęć

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....