TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MPK Częstochowa wynajmie 15 elektrycznych Autosanów?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 14.02.2020 16:00:26
fot. Autosan

Autosan stoi przed wielką szansą dostawy pierwszych elektrobusów dla polskiego przewoźnika. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie musi tylko zdecydować czy znajdzie dodatkowe środki, aby wynająć 15 autobusów SanCity 12LFE.

Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest dostawa w formie najmu 15 sztuk fabrycznie nowych elektrycznych autobusów niskopodłogowych klasy maxi (12-metrowych) wraz z infrastrukturą do ładowania. Pojazdy mają być dostarczone zgodnie z określoną przez MPK kompletacją wraz z wyposażeniem elektronicznym i niezbędnymi licencjami (co najmniej na okres trwania najmu).

Przekazanie odbędzie się w takim zakresie, który pozwoli przewoźnikowi na korzystanie z utworów w sposób umożliwiający normalną eksploatację autobusów, zestawów do ładowania i urządzeń związanych z ASO w zakresie wszystkich ich funkcjonalności.

Dostawa elektrobusów oraz uruchomienie ładowarek ma się odbyć najpóźniej do połowy września 2020 r. Od tego momentu rozpocznie się okres siedmioletniego wynajmu.

Tylko Autosan
Dziś, 14 lutego minął termin składania ofert. Na siedmioletni wynajem 15 elektrycznych "dwunastek" oraz ładowarek do nich MPK przygotowało 36 039 000 PLN brutto. To oznacza, że koszt pozyskania jednego elektrobusa i urządzenia ładującego przyjęto na poziomie nie wyższym niż nieco ponad 1 953 330 PLN netto. To bardzo mało, nawet jak na zakup za gotówkę. Do tego jeśli się uwzględni wymóg szybkiej dostawy oraz wachlarz kar umownych to budżet ten wydaje się wzięty z kosmosu.

Nic więc dziwnego, że jedyna otwarta oferta o 1/3 przewyższa szacunki przewoźnika spod Jasnej Góry. Dosyć nieoczekiwanie przedstawił ją Autosan. Opiewa ona na 48 761 076,96 PLN brutto. A to daje cenę jednostkową 2 642 876,80 PLN netto za bateryjnego SanCity 12LFE z ładowarką. Do tego Autosan gwarantuje zasięg na jednym ładowaniu nie mniejszy niż 240 km oraz zużycie energii elektrycznej w warunkach testu SORT2 na nie więcej niż 1,01 kWh/km.

Co robi producent "bocianów" w częstochowskim przetargu? To bardzo proste. Autosan wykorzystał furtkę, którą dawała konstrukcja warunku doświadczenia. A ten bowiem nie wymagał od oferentów wykazania się dostawą autobusów elektrycznych. W zupełności wystarczyło, aby bez względu na napęd były to konstrukcje dla komunikacji miejskiej o wartości nie mniejszej niż 8 mln PLN brutto. Nic więc dziwnego, że Autosan postanowił wykorzystać taką szansę.

Ruch teraz po stronie MPK. Trzeba poszukać dodatkowych pieniędzy, bo 1/3 różnicy między kosztorysem a ofertą sanockiego producenta to sporo.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Częstochowa
Autosan
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....