Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPiT: Nadchodzi nowe Prawo zamówień publicznych

infobus
21.01.2019 10:15
0 Komentarzy

Nowe Prawo zamówień publicznych w sposób radykalnyprzemodeluje ten rynek – powiedziała PAP minister przedsiębiorczości itechnologii Jadwiga Emilewicz. Zmiany prowadzą między innymi do wzmocnieniaszans MŚP na rynku zamówień oraz wyrównania pozycji wykonawcy i zamawiającego.Projekt niebawem trafi do konsultacji.

Minister oczekuje, że nowe przepisy zwiększą poziomkonkurencyjności zamówień, wprowadzą ułatwienia dla MŚP, przyczynią się dowzrostu innowacyjności polskiej gospodarki, a także do obniżenia cen naniektóre usługi publiczne.

Z danych MPiT wynika, że 35 tys. podmiotów zamawia w Polscetowary i usługi w systemie zamówień publicznych, co w 2017 roku generowało 8proc. polskiego PKB. „Jednocześnie w jednym przetargu w Polsce składanychjest nie więcej niż 2,5 oferty. To znaczy, że polscy przedsiębiorcy mają chybaprzekonanie, że zamówienia publiczne są pewnym klubem dla wybranych, a niemożliwością rozwoju, atrakcyjnym rynkiem dostarczenia towaru, czy świadczeniausługi przez każdy podmiot” – powiedziała Emilewicz.

„Nowe Prawo zamówień publicznych przemodeluje ten rynek.Chcielibyśmy po pierwsze poszerzyć dostęp do zamówień dla małych i średnichfirm. W ten sposób chcemy przyczynić się do realizacji celu zapisanego wStrategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, by małe przedsiębiorstwa stawałysię średnimi, a średnie – dużymi. W oparciu o dostarczenie towaru czy usług dlastrony publicznej przejście przez tę drabinę może być łatwiejsze” -tłumaczyła minister.

Nowe prawo miałoby wyrównać pozycję dostawcy w relacji dozamawiającego. „Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo dużą asymetrią -zamawiający narzuca warunki umów, a z trudnością dostarczenia musi się mierzyćsamodzielnie wykonawca” – zaznaczyła. Jak dodała: „Jeżeli mówimy ozamówieniach bardzo złożonych i skomplikowanych, jak usługi budowy dróg czy mostów,to one wymagają pełnego partnerstwa i pełnej odpowiedzialności po obu stronachi tę odpowiedzialność chcielibyśmy również zrównać”.

Ustawa – według minister – miałaby także zapewnić większąotwartość strony publicznej na zamówienia towarów i usług wysoko zaawansowanychtechnologicznie. „Chcielibyśmy jeszcze bardziej spopularyzować i ułatwićzamówienia przedkomercyjne czy też zamówienia innowacyjne” – zapowiedziałaszefowa MPiT, tłumacząc, że w znowelizowanym prawie z 2016 roku przewidzianotakie możliwości, ale są one wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu. (PAP)

Komentarze