TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Mobilis szykuje Mercedesy Conecto G dla Wrocławia
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.03.2020 15:00:05
fot. Tomasz Kwietniewski

Mobilis jest na ostatniej prostej do pełnego uruchomienia wrocławskiego kontraktu. Przewoźnik przygotowuje do ruchu Mercedesy Conecto G. Pierwsze z 12 sztuk są już w posiadaniu spółki. Ich debiut zaplanowano na początek kwietnia.

Mobilis wjechał do Wrocławia
O umowie między wrocławskim MPK i Mobilisem pisaliśmy tutaj. Została ona podpisana 23 września 2019 r. Jej wartość to prawie 121 mln zł brutto. Do obsługi zakontraktowanych zadań największy niezależny polski operator miał za zadanie pozyskać przynajmniej 30 fabrycznie nowych i w pełni niskopodłogowych autobusów. Będzie to 18 pojazdów dwunastometrowych (w tym dwa rezerwowe) oraz 12 przegubowych (również dwa w charakterze rezerwy).

Na początku listopada ubiegłego roku oficjalnie poinformowano na jakie marki postawił największy niezależny polski operator. W zakresie "dwunastek" wybór padł na debiutujące w Polsce Isuzu Citiport. One poszły na pierwszy ogień, a szczegółowo opisaliśmy je tutaj. Do kompletu brakowało jeszcze Mercedesów. Czas więc na szczegóły.

Conecto G dla Wrocławia
Każda z nowych "gwiazd" dla Wrocławia zabierze na pokład 142 pasażerów. 40 osób może liczyć na przejażdżkę na fotelach CSE. 17 siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. To wynik w pełni zadowalający w sytuacji, w której mamy dwie platformy dla wózków lub pasażerów stojących. Wejście na pokład tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki czterem wejściom w układzie 2-2-2-2.

Idziemy na tył "gwiazdy". A tam mamy standard. Autobus posiada silnik OM470. To stojąca jednostka o pojemności skokowej niespełna 10,7 l. Ma ona 265 kW mocy oraz osiąga 1700 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Naturalnie spełnia ona normę Euro 6D. W Citaro G dla Wrocławia silnik jest zblokowany z czterobiegową przekładnią Voith D864.6. Ponadto skoro nowa generacja Conecto, to oczywiście nie mogło zabraknąć modułu rekuperacyjnego. Dzięki temu autobus ma charakteryzować się niższym spalaniem i większą żywotnością zasobników energii.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą dwóch agregatów firmy Konvekta, zapewne z serii UL. Naturalną wentylację zapewnia dziewięć okien uchylnych oraz sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy będą wyposażone w monitoring oraz przystosowane do montażu stosowanych we Wrocławiu kasowników kompatybilnych z systemem biletowym Mennicy Polskiej.

Czas na SIP. A skoro Wrocław i Mobilis to oczywiście mamy urządzenia SiMS-a. Conecto G posiadają cztery zewnętrzne tablice o wysokiej rozdzielczości. Przednia, prawa boczna oraz szeroka tylna składają się z dwóch pól. Najmniejsze odpowiada za wyświetlanie numeru linii i świeci ono na biało. Pola kierunkowe z kolei wyświetlają informację liniową w kolorze pomarańczowy. Do tego dochodzi jeszcze lewa boczna tablica prezentująca numer linii. Ona także świeci na biało.

Idziemy do środka. Tutaj znajdziemy sześć tablic LCD. W środkowej części pierwszego członu oraz w drugim w okolicach trzecich drzwi zamontowano na stelażach w kształcie litery V cztery monitory o przekątnej 19", na których prezentowana jest informacja liniowa oraz reklamy. Z prawej strony, tuż przed pierwszymi drzwiami oraz naprzeciw trzecich mamy dwie tablice 38", na których informacja liniowa jest prezentowana w formie "e-koralików". Nie mogło poza tym zabraknąć GPS oraz głosowych zapowiedzi przystanków. Całością steruje autokomputer SIL2 z dotykowym interfejsem.

Pełne uruchomienie wkrótce
Dostawa Mercedesów Conecto G kończy etap przygotowań przed pełnym uruchomieniem zadań przewozowych, które MPK powierzyło Mobilisowi. Pierwsze "gwiazdy" zadebiutują we Wrocławiu 4 kwietnia. Będzie je można spotkać na linii 119. Docelowo oprócz niej Mercedesy Mobilisu będzie można spotkać także na linii 115.

Tym samym Wrocław staje się już szóstym miastem w Polsce, którego mieszkańcy mogą korzystać z najnowszej odsłony Mercedesa Conecto. Mobilis z kolei kolejny raz potwierdził, że ma mocne zaufanie do Mercedesa.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
linie
Mobilis
Mercedes
EvoBus
MPK Wrocław

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....