TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Miesiąc lotniskowych MetroBusów GZM.
- Opublikowano: 14.12.2018 12:00:25 1 komentarz
Miesiąc lotniskowych MetroBusów GZM. fot. Katowice Airport

Miesiąc temu - 13 listopada 2018 roku - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) uruchomiła ekspresowe połączenia autobusowe pomiędzy wybranymi miastami aglomeracji a Lotniskiem Katowice.

Poniżej przestawiamy najczęściej pojawiającej się pytania na temat tej nowej usług  oraz odpowiedzi, które przygotował Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport

1. Jaki bilet jest potrzebny do podróżowania liniami lotniskowymi?

Do podróżowania liniami lotniskowymi uprawnia: bilet dobowy (24h Lotnisko) lub nowowprowadzone bilety długookresowe 30- i 90-dniowe, oznaczone symbolem SC/ATT Lotnisko. Kosztują one odpowiednio 14 zł (dobowy), 180 zł (30-dniowy) i 440 zł (90-dniowy).

2. Mam bilet tygodniowy/miesięczny/kwartalny na całą sieć. Czy mogę na nim skorzystać z linii lotniskowych?

Nie, ponieważ bilety te nie obejmują przejazdu liniami lotniskowymi. Upoważniają do tego wyłącznie bilety dobowe lub 30-dniowe i 90-dniowe oznaczone symbolem SC/ATT Lotnisko.

3. Mam bilet jednorazowy za 4,80 zł i chcę przejechać linią lotniskową z Gliwic do Zabrza. Czy mogę z tym biletem skorzystać z linii lotniskowych?

Nie, ponieważ biletem podstawowym, uprawniającym do przejazdu liniami lotniskowymi są bilety dobowe.

4. Czy bilet dobowy jest dostępny w formie papierowej?

Tak, bilet dobowy dostępny jest również w formie papierowej. Można go kupić w automacie ŚKUP lub w kioskach, dystrybuujących bilety w gminach porozumienia tyskiego (MZK Tychy).

5. Ile razy mogę przejechać liniami lotniskowymi na jednym bilecie dobowym?

Bilet dobowy upoważnia do nielimitowanego korzystania z linii lotniskowych w trakcie trwania ważności biletu dobowego, czyli przez 24 godziny.

6. Czy bilet dobowy jest honorowany przez Koleje Śląskie?

Tak, bilet dobowy, poza tym, że upoważnia do podróżowania całą siecią komunikacji miejskiej w Metropolii (KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry), umożliwia jednorazowy przejazd Kolejami Śląskimi na terenie Metropolia. Ale uwaga! Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy mieć ze sobą bilet papierowy. Sytuacja ta ma się zmienić z chwilą wprowadzenia METROBILETU, a więc w pierwszym kwartale 2019 r. Do tego czasu w pociągach KŚ można używać tylko biletów papierowych.

7. Czy bilet dobowy jest honorowany w pojazdach MZK Tychy?

Tak, ale podobnie jak w przypadku Kolei Śląskich – tylko papierowy. Pasażerowie rozpoczynający swoją podróż z biletem dobowym w pojazdach MZK Tychy, które nie są liniami lotniskowymi, powinni mieć ze sobą wersję papierową biletu 24-godzinnego, ponieważ w pojazdach tych nie ma jeszcze kasowników ŚKUP, w których można aktywować bilet elektroniczny. Natomiast można używać biletu na karcie ŚKUP, aktywowanego wcześniej np. w linii lotniskowej. Ponadto można używać biletu dobowego dostępnego na komórkę.

8. Gdzie kupię bilet dobowy?

Bilety dostępne są w automatach ŚKUP, kioskach porozumienia tyskiego (MZK Tychy) i aplikacjach mobilnych. Na lotnisku bilet można kupić w automacie ŚKUP w terminalu C. Bilety są również dostępne u kierowców linii ekspresowych. Wybierając ten ostatni sposób zakupu należy pamiętać, aby mieć ze sobą gotówkę. Trwają prace umożliwiające zakup biletów dobowych u kierowców linii lotniskowych również za pomocą karty płatniczej.

9. Czy papierowy bilet dobowy kupię w kiosku?

Obecnie nie ma takiej możliwości poza kioskami porozumienia tyskiego (MZK Tychy), ponieważ w pojazdach tych nie są zainstalowane jeszcze czytniki ŚKUP. W pozostałych miejscach bilet dobowy w formie papierowej kupimy albo w automacie ŚKUP w postaci wydruku, albo u kierowcy za gotówkę.

10. Czy dzieci i młodzież do 16 roku życia mieszkający w Metropolii, mogą podróżować również liniami lotniskowymi bezpłatnie?

Tak, podobnie jak w całej komunikacji miejskiej, dzieci mieszkające w Metropolii mogą korzystać z autobusów na lotnisko bezpłatnie. Ulga ta kodowana jest na karcie ŚKUP.

11. Czy dzieci i młodzież do 16 lat mogą również skorzystać z możliwości jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi?

Możliwość ta jest dostępna w sytuacji, gdy podróżują wraz z opiekunem, który posiada normalny (papierowy) bilet dobowy. Należy pamiętać, że osoby kontrolujące bilety w pociągach, nie posiadają jeszcze urządzeń odczytujących karty ŚKUP, dlatego dzieci i młodzież podróżujące bezpłatnie w pociągach muszą posiadać przy sobie legitymację szkolną.

12. Czy w liniach lotniskowych obowiązują ulgi m.in. uczniów i studentów, emerytów i rencistów oraz seniorzy po 70. Roku życia?

W liniach lotniskowych obowiązują wszystkie ulgi, które są opisane w taryfie przewozowej KZK GOP, MZKP i MZK Tychy. Bilety ulgowe przysługują więc m.in. uczniom i studentom; emerytom, którzy ukończyli 60. rok życia, jak i rencistom, pobierającym rentę inwalidzką. Natomiast seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia mogą skorzystać z nich bezpłatnie.

13.Czy w liniach lotniskowych muszę dokonać dodatkowej opłaty za przewóz bagażu?

Nie, ponieważ bilety dobowe i długookresowe (30- i 90-dniowe) umożliwiają przewóz również ponadwymiarowych bagaży ręcznych (np. torby, plecaki, futerały na instrumenty muzyczne).

Nie tylko podróżni

Dzięki Inicjatywie GZM dojazd komunikacją publiczną do Katowice Airport stał się zdecydowanie łatwiejszy, szybszy i tańszy niż to było dotychczas. I to nie tylko dla osób korzystających z pyrzowickiego lotniska, ale także dla pracowników. Warto przypomnieć, że katowickie lotnisko należy do grona największych w kraju. W tym roku obsłużonych zostanie tu ok. 4,8 mln pasażerów. Port jest liderem wśród krajowych lotnisk regionalnych w segmencie przewozów czarterowych i cargo.

To także prężnie rozwijającym się zakładem pracy. Aktualnie w ponad 50 firmach i instytucjach, które prowadzą tu swoją działalność, zatrudnionych jest około 3 500 osób. Dotychczas, znaczna część z nich, żeby dojechać do pracy, była zmuszona korzystać z własnych środków transportu, co wiązało się z dodatkowymi, ponoszonymi indywidualnie, kosztami. Uruchomienie przez GZM sieci połączeń autobusowych poprawia pozycję Pyrzowic na konkurencyjnym rynku pracy, co jest szczególnie istotne w związku z prognozowanym wzrostem ruchu pasażerskiego i towarowego, który nierozerwalnie wiąże się ze wzrostem zatrudnienia. Szacuje, że do końca dekady na terenie Katowice Airport pracować będzie od 4 tys. do 4,5 tys. osób.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
lotnisko
GZM
Kłosok
  • czeslaw2 – 14.12.2018

    Jeszcze się nie rozpadły? :D

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....