TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Michalczewski i Mobilis vs ZTM Kielce w KIO
InfoBus.pl - Opublikowano: 28.04.2017 12:42:49 5 komentarzy
Michalczewski i Mobilis vs ZTM Kielce w KIO

26 kwietnia 2017 r. Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzyła protesty dwóch przewoźników Mobilis i Michalczewski ws. najnowszego przetargu Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach na 10-letnią obsługę miejskiej komunikacji.

Problem Kielc polega na tym, że MPK Kielce jest spółką pracowniczą, co z kolei wymusza na organizatorze miejskiej komunikacji ? czyli w tym przypadku ZTM Kielce ? konieczność zorganizowania przetargu. Dotychczasowa umowa właśnie się kończy i ZTM musi ogłosić przetarg, aby podpisać kolejną. Oczywiście z MPK. W przypadku przegranej spółki miasto miałoby spore kłopoty, gdyż w zakładzie cały czas działają bardzo silne związki zawodowe. O ich potencjale świadczy fakt, że przewodniczący zakładowej Solidarności, Bogdan Latosiński, dwa lata temu został wybrany do sejmu z listy PIS. Dlatego Zarząd robi wszystko, aby to MPK woziło dalej kielczan i jest to jak najbardziej zrozumiałe.

Protest przewoźników

Tym razem wartość przetargu była na tyle duża (601 475 342 PLN netto)że duże, prywatne firmy nie mogły przejść obok tego obojętnie. W prawne szranki z ZTM Kielce w KIO stanęły dwie największe firmy: Mobilis i Michalczewski. Ich zastrzeżenia dt. zapisów o lokalizacji zajezdni autobusowej w Kielcach, określenia średniego wieku taboru na poziomie 8 lat, ustanowienia jako kryterium oceny terminu płatności pierwszej raty i zatrudniania pracowników na pełny etat. Argumentowali, że zapisy faworyzują Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach.

"Poprzez wprowadzenie wymogu dysponowania przez wykonawcę terenem przeznaczonym na bazę techniczną, zlokalizowanym wyłącznie na terenie miasta Kielce, bez określenia możliwości filii zajezdni, (...) to warunek nieproporcjonalny i skutkuje ograniczeniem uczciwej konkurencji i nierównym traktowaniem wykonawców" ? napisano w uzasadnieniu ITS Michalczewskiego.

KIO decyduje

Wyrok w dwóch połączonych sprawach został ogłoszony 26 kwietnia. ?"Oba odwołania zostały uwzględnione w części, w obu przypadkach Izba nakazała zamawiającemu wprowadzenie zmian do SIWZ umożliwiających wykonawcy wybranemu rozpoczęcie świadczenia usług przewozu w terminie nie krótszym od daty zawarcia umowy. W odwołaniu firmy Mobilis potwierdzenie znalazł zarzut dotyczący wykazu osób. Izba nakazała zamawiającemu, a by zakres informacji ograniczył do osób odpowiedzialnych za kontrolę jakości usług z pominięciem 350 kierowców i 18 pracowników obsługi technicznej" - informuje Magdalena Grabarczyk, rzeczniczka KIO

To oznacza, że KIO przychyliło się do argumentów przewoźników w dwóch kwestiach:

 • ZTM nie może już wymagać wypisania z nazwiska kierowców oraz pracowników technicznych, ale w zakresie kontrolerów jakości jest to dozwolone;

 • umowy nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. jak chce ZTM, ale co najmniej pięć miesięcy po jej podpisaniu.

KIO odrzuciło natomiast najważniejsze argumenty:

 • baza w granicach miasta

 • średni wiek taboru 8 lat

Tym samym można powiedzieć, że wyrok KIO  zostałwydany po myśli ZTM i przy tych warunkach nikt w nim nie wystartuje poza MPK Kielce. Oczywiście przewoźnicy mają prawo zaskarżyć wyrok KIO do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kieleckie wymagania

Przypomnijmy, że dla potrzeb wykonywania usług przewozowych ZTM Kielce przekaże wykonawcy 25 sztuk autobusów hybrydowych marki Solaris: 10 szt. MEGA i 15 szt. MAXI, które na dniach mają zostać zamówione. Reszta taboru niezbędnego do wykonania zadania to pojazdy klasy MEGA: 31, MAXI: 87, MIDI: 5.

Szczegóły planowanej pracy przewozowej są następujące: - średnia roczna ilość kilometrów: 10 297 000 km, w tym autobusami przewoźnika: klasy MEGA ? 2 270 000 km / MAXI + MIDI ? 6 102 000 km i autobusami ZTM Kielce - MEGA ? 550 000 km / MAXI ? 1 375 000 km.

Co dla pasażerów?

Zapisy przetargu oznaczają, że od przyszłego roku kielczan wozić będą tylko autobusy niskopodłogowe. Ponadto każdy nowo wprowadzony przez przyszłego przewoźnika pojazd musi spełniać normy emisji spalin Euro 6, mieć maksymalnie pięć lat, być w pełni klimatyzowany i mieć tzw. ciepły guzik do otwierania drzwi. Kolorystyka bez zmian ? wszystkie egzemplarze po 1 stycznia 2018 r. mają być w barwach Kielc, czyli żółto-czerwonych, a z bocznych szyb mają zniknąć reklamy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Kielce
MPK Kielce
Mobilis
Michalczewski
przetarg
 • Sepul – 28.04.2017

  Ze zdjęcia pachnie Kebabem

 • andreV – 28.04.2017

  No faktycznie wygląd tego czegoś obezwładnia już w tym miejscu.

 • JaCK – 30.04.2017

  ZTM wymaga autobusów w barwach czerwono-kremowych! To nie ?art, taki zapis widnieje w SIWZ - dla nich ?ó?ty i kremowy to ten sam kolor. ?enua

 • ck – 04.05.2017

  Już dość dziadostwa, Kielce czekają na Mobilisa! Zapraszamy i trzymamy kciuki! :)

 • lunch – 05.06.2017

  Lenin wiecznie żywy!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....