TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MIB zmieni ustawę o ptz. Osiem ważnych punktów
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.07.2016 20:06:58 6 komentarzy
MIB zmieni ustawę o ptz. Osiem ważnych punktów

21 lipca w Sejmie Jerzy Szmit z MIB mówił o nadchodzących zmianach w  ustawie o ptz.  M.in. zmieni się charakter przewozów użyteczności publicznej, a autobusy zostaną zwolnione z viaTOLL (na liniach do 50 km).

Generalnie kierunek tych zmian jest słuszny, ale czy MIB poradzi sobie czasowo przy tylko rocznym vacatio legis (do końca 2017 r.? Na to pytanie odpowiedział podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit:

-"Mamy to wystarczający czas, aby w 2017 r. były już jasne reguły nowego funkcjonowania transportu zbiorowego, żeby samorządy mogły się do tego przygotować i w przyszłym roku przeprowadzić wszystkie niezbędne działania. Zostawiamy sobie, co prawda, jeden rok, bo teoretycznie można byłoby jeszcze do końca roku 2018 przedłużyć vacatio legis, niemniej jednak chcemy, żeby rok 2018 był niejako rokiem próby, czy te rozwiązania, które wprowadzimy, po prostu się sprawdzą. Będzie jeszcze czas na ostateczną korektę, abyśmy tutaj nie popełnili jakiegoś grubego błędu. Wysoka Izbo! Pozwolę sobie, zatem przedstawić kilka założeń, które będą fundamentem przygotowywanego projektu. Główne propozycje dotyczą następujących zmian:

 1. zmiany charakteru przewozów użyteczności publicznej. Zakładana zmiana przewiduje, że przewozy o charakterze użyteczności publicznej będą mogły być tworzone przez organizatorów publicznego transportu zbiorowego wyłącznie na tych liniach, które nie będą obsługiwane przez przewoźników komercyjnych na zasadach rynkowych.

 2. przekazywanie przewoźnikom komercyjnym możliwości ubiegania się o dopłaty z budżetu państwa z tytułu honorowania ulg ustawowych umożliwi dostęp do biletów z ulgą ustawową dla pasażerów zarówno w przewozach użyteczności publicznej, jak i przewozach wykonywanych przez przewoźników komercyjnych. W myśl ustawy, która dzisiaj obowiązuje, od 1 stycznia byłyby możliwe tylko dopłaty, rekompensata za ulgi byłaby możliwa tylko dla przewoźników użyteczności publicznej.

 3. likwidacji ograniczenia możliwości wysiadania pasażerów wyłącznie na przystankach określonych w rozkładzie jazdy. Proszę państwa, wydaje się, że to nie jest rzecz systemowa, niemniej jednak, na co dzień bardzo dolegliwa. Często są takie sytuacje, że jest ustawowy zakaz wypuszczania pasażerów, wysiadania poza wyznaczonymi przystankami, które znajdują się w rozkładzie jazdy, mimo że to również są przystanki do tego przystosowane. A więc dopuszczamy taką możliwość dla wygody pasażerów, ale mówimy wyłącznie o wysiadaniu. Nie mówimy o wsiadaniu, tylko wyłącznie o wysiadaniu pasażerów.

 4. zróżnicowania opłat za korzystanie z przystanku ze względu na wielkość autobusu z podziałem na jego pojemność przestrzeni pasażerskiej. Czyli można powiedzieć, że przy opłatach za korzystanie z przystanków przez przewoźników, którzy mają większe autobusy, samorządy będą mogły wyznaczać wyższe ceny, bo tak trzeba bardzo precyzyjnie powiedzieć. Te ceny nie będą ujednolicone, a więc jest to próba wyrównywania szans między tymi, którzy dysponują dużymi autobusami, a tymi, którzy dysponują małymi. W przypadku części linii właściwie ich opłacalność może być osiągnięta tylko wtedy, gdy są obsługiwane przez niewielkie pojazdy, a zatem to jest bardzo logiczny postulat, który popieramy.

 5. wprowadzenia obowiązku projektowania nowych przejazdów, kursów w połowie przedziału czasowego między przejazdami, kursami już istniejącymi. Proszę państwa, jest to bardzo istotny problem, często na rynku przewozów dochodzi do konfliktu, nowi przewoźnicy zgłaszający się do obsługiwania danej linii proponują, aby odjazdy ich autobusów były 2 czy 3 minuty po już istniejących, zaplanowanych w rozkładzie jazdy. To wywołuje ogromne konflikty między przewoźnikami, ale też zamieszanie wśród pasażerów. To rozwiązanie może nie jest idealne, bo tutaj w ogóle trudno znaleźć idealne rozwiązanie, ale chcemy takie zaproponować i poddać je pod dyskusję, a potem ewentualnie wprowadzić.

 6. zmiany przepisów dotyczących możliwości cofania przez organizatorów potwierdzenia zgłoszenia przewozu upoważniającego do wykonywania przewozów komercyjnych. Zakładaną zmianę wprowadza przepis, że potwierdzenie zgłoszenia przewozu może być cofnięte przez organizatora po pisemnym ostrzeżeniu i ponownym stwierdzeniu tych samych naruszeń. Ten punkt, jak nam zgłaszali przedstawiciele przewoźników, jest potrzebny, gdyż w obecnym kształcie ustawy, która jest bardzo rygorystyczna pod tym względem, w zasadzie nawet niewielkie naruszenie może powodować cofnięcie możliwości wykonywania przewozów. Nie chcemy takich rygorystycznych rozwiązań, rozumiemy, że to wszystko trzeba rozwiązywać racjonalnie, to trzeba rozwiązywać w taki sposób, który będzie służył przede wszystkim klientom, ale też z poszanowaniem interesu przewoźników.

 7. zwolnienia autobusów wykonujących przewozy regionalne osób na liniach do 50 km z opłat za przejazdy po odcinkach płatnych dróg krajowych. Ten postulat był zgłaszany przez pana ministra Andrzeja Adamczyka w czasie trwania poprzedniej kadencji, dzisiaj wpisujemy go do projektu ustawy i będziemy nad nim procedowali.

 8. uzgadniania i koordynacji planów transportowych. To jest sprawa, która jest dziś bardzo zaniedbana. Oczywiście dzisiaj nie ma obowiązku takiej koordynacji, jest to jedynie może rodzaj zalecenia, ale też niedopowiedzianego wprost w ustawie. A zatem trzeba się zastanowić nad tym, aby mechanizm koordynacji i uzgadniania planów transportowych między poszczególnymi samorządami był po prostu skuteczny. To jest konieczne, bo to ma ogromne znaczenie dla spójności komunikacyjnej, dla wygody pasażerów, dla możliwości korzystania z transportu."


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sejm
ptz
MIB
 • tantus – 26.07.2016

  Jednym slowem, cala ustawa idzie w PiSdu. Brawo, dojna zmiana!

 • przewoźnik – 26.07.2016

  Rzeczywiście autor zmian nie rozumie sensu ustawy. W ten sposobów mogą całą ustawę wyrzucić do śmieci i pozostawić obecne przepisy.

 • Bogdan – 27.07.2016

  Co za bzdury. W jakiej głowie mogły zrodzić sie takie pomysły?

 • lunch – 27.07.2016

  Ale podziwiam tych ludzi. Trzeba być zupełnie pozbawionym ludzkich odruchów, żeby nie wstydzić się wygadywać takich głupot.

 • busiarz – 27.07.2016

  "Często są takie sytuacje, że jest ustawowy zakaz wypuszczania pasażerów, wysiadania poza wyznaczonymi przystankami, które znajdują się w rozkładzie jazdy, mimo że to również są przystanki do tego przystosowane" Czy może ktoś przetłumaczyć to na polski, o co temu panu kaman?

 • yhj – 27.07.2016

  Busiarz jest głupi wiec nie wie o co chodzi...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....