TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Miasta cały czas potrzebują nowych kierowców
InfoBus.pl - Opublikowano: 02.10.2020 09:00:33
Miasta cały czas potrzebują nowych kierowców ; fot. MPK Łódź

Tramwaje i autobusy miejskie pilnie poszukują kierowców. W samym Poznaniu do obsadzenia jest 90 miejsc pracy jako kierowca autobusu i 20 wakatów dla motorniczych.

O poziomie wynagrodzeń w tych zawodach w 2019 r. pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ. Czas sprawdzić aktualne stawki.

Wysokie wymagania

Generalnie nie jest to praca łatwa. Nierzadko kierowcy czy motorniczy muszą zaczynać swój dzień pracy po godz. 3 rano, ponieważ pierwsze dzienne autobusy czy tramwaje wyruszają w trasy ok. godz. 4.00 lub pracę w godzinach wieczornych w przypadku linii nocnych – informuje Business Insider.

Osoby na tym stanowisku muszą przede wszystkim posiadać spostrzegawczość i szybką reakcję na bodźce, ponieważ sytuacje mogą być nieprzewidywalne, tak jak zmieniający się pasażerowie. Jeśli chcemy zostać kierowcą autobusu musimy mieć prawo jazdy kat. D. Niektórzy przewoźnicy oferują bezpłatny kurs na autobusy, jeśli mamy kat. B. oraz skończone 24 lata.

Motorniczy zwykle muszą mieć ukończone 21 lat, posiadać prawo jazdy kategorii B i średnie wykształcenie. Z reguły kursy na motorniczego są bezpłatne - oferują je przewoźnicy, którzy poszukują pracowników.

Jakie zarobki?

Przyjmuje się, że średnia krajowa pensja na tym stanowisku wynosi ok. 3 860 złotych brutto (poza Warszawą) i 5150 PLN brutto w Warszawie. .

Według raportu portalu pracuj.pl najwyższe pensje otrzymują kierowcy pracujący w województwie wielkopolskim, mazowieckim, a także zachodniopomorskim i pomorskim , natomiast najniższe – w województwie podlaskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim.

Generalnie zarobki są uzależnione od danego przewoźnika i jak podaje ostatnio Business Insider, wynoszą one przykładowo:

  • w krakowskim MPK średnie wynagrodzenie motorniczego i kierowcy wynosi aktualnie od 4,6 tys. zł do 5,6 tys. zł brutto,

  • w Poznaniu kierowcy dostają średnio lekko powyżej 5 tys. zł brutto,

  • we Wrocławiu na start motorniczy i kierowcy dostają 3,7 tys. zł brutto, po pięciu latach mogą liczyć na 4,6 tys. zł brutto.

  • w Warszawie - w MZA - zarobki wynoszą od 3700 PLN na rękę, co daje brutto około 5500 zł.

-"Pracownicy MPK mogą liczyć m.in. na dodatkowe środki finansowe po przepracowaniu już jednego roku w przedsiębiorstwie. Kwota tego dodatku zwiększa się po 5, 10 i 20 latach pracy. Pracownicy otrzymują podwyżki w każdym roku. W ostatnich trzech latach stawka wynagrodzenia była podwyższana o kilka procent w stosunku do roku poprzedniego - powiedział Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK w Krakowie w rozmowie z Business Insiderem.

Z kolei Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowa MPK Poznań dodaje: -"Wynagrodzenie osobowe nie zawiera świadczeń na rzecz pracownika np. ekwiwalent za pranie munduru. Zawiera m.in. wynagrodzenie zasadnicze, premie, nadgodziny, dodatek nocny, wynagrodzenie za urlop bądź chorobę, ekwiwalent za urlop, nagrody, odprawy (z uwagi na pandemię koronawirusa od kwietnia wprowadzono 12-miesięczny okres rozliczeniowy).

Oprócz tego wynagrodzenie motorniczych i kierowców w Poznaniu z każdym rokiem wzrasta o 100 zł, o ile uzyskają oni pozytywną ocenę roczną. Możliwe są także zwykłe podwyżki. W 2019 roku miała ona wynieść dodatkowe 365 zł.

Kryzysowe przebranżowienie

Na koniec warto wspomnieć o zmianach na rynku pracy podczas pandemii. W trakcie kryzysu kilka sektorów rynku ucierpiało szczególnie. Pracownicy m.in. branży turystycznej czy gastronomicznej niemal z dnia na dzień musieli szukać innego zajęcia.

Również dane z wyszukiwarki Google wskazują, że od wybuchu pandemii, największą popularnością cieszą się kursy przyuczające do zawodu księgowego (2900 wyszukiwań), spawacza (2900), operatora wózka widłowego (2400), trenera personalnego (1600) czy ratownika medycznego (1300). Niestety, w tym TOP5 poszukiwanych zawodów nie ma kierowcy autobusy czy motorniczego...


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
MPK Wrocław
MPK Poznań
MPK Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....