TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Mercedes-Benz wprowadza silnik Euro 6
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 14.09.2011 22:14:45
Mercedes-Benz wprowadza silnik Euro 6

Podczas prasowego spotkania przed targami w Kortrijk (21-26.10), zarząd Daimler Busse zaprezentował wyjątkowy autobus Travego Edition 1, który jako pierwszy autokar na świecie spełnia normę emisji Euro 6. Przypomnijmy, że ten wymóg wchodzi dopiero na początku 2014 r. Jednak jak zwykle Mercedes chce być tym pierwszym. Przy uroczystej odsłonie autobusu przedstawiciele koncernu zacytowali Carla Benza „Miłość do wynalazku nigdy nie ustaje.\' I rzeczywiście, Daimler przyzwyczaił nas, że to właśnie ta firma wprowadza jako pierwsza najnowsze wynalazki i zdobycze techniki. Można powiedzieć, że to efekt skali, ale i też poczucie misji. I właśnie ta filozofia towarzyszyła inżynierom niemieckiego producenta przy tworzenie pierwszego autobusu turystycznego z silnikiem Euro 6. Oczywiście nie można tutaj zapomnieć, że kilka miesięcy wcześniej zadebiutował nowy ciągnik siodłowy Mercedesa Actros - z tą samą jednostką napędową. Tym niemniej tak szybka implementacja silnika w autobusie (gdzie jest zdecydowanie mniej miejsca, a w odróżnieniu od ciężarówek wyższa norma nie ma aż takiego znaczenia pod kątem opłat drogowych) zasługuje na uznanie.

Zastosowana w Travego Edition 1 nowa jednostka napędowa to pionowy, 6-cylindorowy silnik rzędowy z serii 471 OM HD (Heavy Duty) BlueEfficiency. Przy pojemności 12,8 l rozwija on moc 350 kW (476 KM) lub 375 KM (510 KM) przy 1800 obr. Pełny maksymalny moment obrotowy 2300 Nm można osiągnąć już przy 1100 obr. Cztery zawory na każdym cylindrze sterowane są przez dwa wałki rozrządu znajdujące się w jednoczęściowej głowicy wykonanej z żeliwa wermikularnego. Pojazd został również wyposażony w unikalny system wtrysku X-Pulse który jest chyba największą ciekawostką tej jednostki napędowej. Na szynie common-rail dwutłoczkowa pompa wytwarza ciśnienie na wtryskiwaczach 900 barów, które następnie jest podnoszone do 2100 barów w pojedynczych wtryskiwaczach. Układ elektroniczny pozwala osobno kontrolować każdy wtryskiwacz tak, że w określonych warunkach dociążane mogą być poszczególne cylindry przy odciążeniu pozostałych. Tak więc zaletą X-Pulse jest nie tylko wytwarzanie wysokiego ciśnienia wtrysku paliwa, lecz także jego precyzyjny rozdział. Aby spełnić rygorystyczne wymagania nałożone przez normy emisji spalin Euro 6, Mercedes-Benz opracował złożony system kontroli emisji składający się z technologii SCR z wtryskiem AdBlue oraz układ recyrkulacji spalin (EGR) oraz filtr cząstek stałych. Nowością jest również skonstruowany od nowa trójstopniowy hamulec silnikowy, który osiąga maksymalną moc hamowania 400kW. W zależności od stopnia wykorzystania hamulca, działa on na 3 lub więcej cylindrów.

Charakterystyka momentu obrotowego nowego silnika zapewniają niskie spalanie oraz ogromną siłę napędową. Kolejną ważną rzecz jest fakt ograniczenia zużycia AdBlue, dzięki recyrkulacji schłodzonych spalin i to o aż 40 procent w porównaniu z Euro 5. Układ wydechowy silnika Euro 6 jest dodatkowo wyposażony w bardzo skuteczny filtr cząstek stałych, który (niestety) w Travego musi być serwisowany po przejechaniu 360.000 km, a potem co 240.000 km. Nie są to małe wartości, ale zawsze to dodatkowo obowiązek.

Najważniejszym problemem, który stanął przed konstruktorami silnika Euro 6 do autobusów to jego waga i wymiary. Dodatkowe elementy układu napędowego doprowadziły do kolejnych wyzwań w odniesieniu do masy pojazdu i jej rozkładu. Pozycjonowanie Euro 6 rozpoczęto od przeniesienia zbiornika paliwa przed przednią oś, a walkę o obniżenie masy własnej głównie prowadzono w zakresie komponentów –np. poprzez zastosowanie lżejszych okien i klimatyzacji. W ten sposób osiągnięto ważny cel: autobusy Euro 6 nie ograniczają liczby pasażerów i pojemności przestrzeni bagażowej.

Silnik Euro 6 to także sporo problemów z temperaturą. Aby uzyskać wyższa wydajnością chłodzenia przeprowadzono szereg szeroko zakrojonych analiz i testów. W efekcie m.in. : przeniesiono chłodnicę z lewej strony na prawą, wydzieleno przestrzeń układu chłodzącego od przedziału silnika i wprowadzono dodatkowe otwory wentylacyjne w tylnej części pojazdu. W sumie wydajność układu chłodzenia wzrosła o 30 procent. W tej sytuacji nie jest dziwne, że nowa jednostka została wszechstronnie przebadana, przede wszystkim w zakresie pracy w różnych temperaturach. Łącznie testowane pojazdy pokonały dystans ponad 1,5 miliona kilometrów i to głównie w Turcji, w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Silniki nie tylko wytrzymały te obciążenia, ale jeszcze dodatkowo producent gwarantuje ich wyższą żywotność. Mercedes mówi tutaj o poziomie 1.200.000 km bez remontu (w poprzednim modelu było to 1 mln km). Okresy między przeglądami nowych silników również zostały zwiększone –nawet do 120.000 km (poprzedni model: do 90.000 km).

Nowy silnik to nie wszystko. W ramach modernizacji całego układu napędowego Mercedes wprowadził nową, w pełni zautomatyzowaną skrzynię biegów GO 250-8 PowerShift, nowy, zintegrowany retarder Voith z momentem hamowania 3500, nowe bezobsługowe sprzęgło oraz nową kolumnę kierownicy. O kolejnych zmianach wprowadzonych w Travego Edition 1, a także o innych przygotowaniach Daimler Buses pod targi w Kortrijk napiszemy w kolejnym wydaniu InfoBusa.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Mercedes
Euro 6

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....