TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Mercedes-Benz – standard EEV bez filtra cząsteczek
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 28.04.2010 21:45:08
Mercedes-Benz – standard EEV bez filtra cząsteczek

Niemiecki producent wprowadza do swojej oferty silniki spełniające normy EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle) bez dodatkowych układów oczyszczania spalin w systemie SCR. Wcześniej było to możliwe w autobusach Mercedesa dzięki zastosowaniu dodatkowego filtra cząsteczek. Przypomnijmy, że norma emisji EEV jest obecnie najbardziej rygorystycznym wymogiem względem czystości spalin stosowanym w transporcie autobusowym w Europie. Swoimi wymaganiami przewyższa normę Euro 5, która obowiązuje od października 2009 r. i jest wymagana przy rejestracji nowych pojazdów użytkowych. Standard EEV przekłada się na jeszcze niższą emisję zanieczyszczeń (np. w zakresie emisji cząstek stałych jest to o 30% mniej niż przy Euro 5).
Kto inwestuje w normę EEV, która do tej pory wiązała się z dodatkowymi kosztami? Przede wszystkim przedsiębiorstwa, które przy zakupie środków transportu wykorzystują unijne programy bądź też rządowe dofinansowanie z zakresu ochrony środowiska. Kolejny grupa to firmy wykorzystujące EEV jako część swojej proekologicznej strategii marketingowej. Ponadto część międzymiastowych i turystycznych przewoźników zaczęło stosować silniki EEV, gdyż coraz więcej europejskich miast ogranicza wjazd do ścisłego centrum pojazdów nie spełniających rygorystycznych norm ekologicznych lub też wprowadza opłaty promujące właśnie proekologiczne rozwiązania. Patrząc na aktualne działania w Unii Europejskiej można założyć, że ten trend na pewno będzie się nasilał i stad popularność jednostek EEV. Kolejna sprawa to rozmaite zachęty w krajach tranzytowych, takich jak na przykład Austria, gdzie obniżono opłaty drogowe właśnie dla pojazdów z normą EEV. Jak widać jest trochę zalet, za które firmy transportowe były gotowe dodatkowo zapłacić. Od teraz ten rachunek ekonomiczny jest jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki wprowadzeniu przez Mercedesa tańszego sposobu uzyskania normy EEV.


Teraz wszystkie autobusy (i to zarówno miejskie, jak i międzymiastowe oraz turystyczne) koncernu Daimler Bus mogą być wyposażane w silniki OM457 hLA/ LA i OM 926, gdzie normę EEV osiągnięto wyłącznie poprzez zmiany w samej konstrukcji silnika, bez koniczności stosowania drogiego, dodatkowego filtra cząstek stałych. Oczywiście dla firm preferujących ten dotychczasowy układ będzie on nadal dostępny.
Jakie są korzyści nowego, „bezfiltrowego”systemu Mercedesa w porównaniu do poprzedniego rozwiązania? Przede wszystkim niższe koszty. Teraz cena zakupu autobusu powinna być bardziej atrakcyjna, gdyż filtr cząstek stałych był jednym z droższych komponentów. Kolejny plus to niższe koszty serwisowe –filtry cząsteczek należało okresowo czyścić i co ważne –nie wszystkie warsztaty operatorów potrafiły to robić. Dlatego to nowe rozwiązanie zwiększa podatność serwisową autobusów Mercedesa.
Ważną zaletą jest takie same zużycie paliwa, jak w jednostkach Euro 5 czy EEV z filtrem. Ponadto niewykluczone, że będzie ono nawet niższe w trakcie eksploatacji ze względu na zmniejszenie ciśnienia emitowanych na zewnątrz spalin oraz mniejszą masę własną pojazdu, co jest efektem wyeliminowania filtra. Kolejna zaleta w tym zakresie to większa wolna przestrzeń w komorze silnika, która może przynieść nawet trzy dodatkowe miejsca siedzące w przestrzeni pasażerskiej. Co w takim razie zmieniło się w architekturze silnika? W zasadzie niewiele –najważniejsza zmiana dotyczy wtrysku paliwa –przebudowano tutaj dysze wtrysku i system pomp. Na zakończenie można zaznaczyć, że zaprezentowane rozwiązanie jest kolejnym małym krokiem Daimlera w kierunku spełnienia normy Euro 6. Czy uda się go uzyskać tylko w ramach technologii BlueTech? Zobaczymy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Daimler
silnik
EEV

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....