TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MEGA-umowa w Krakowie. 77 Nowych Urbino 18 [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.12.2016 19:29:32 6 komentarzy
MEGA-umowa w Krakowie. 77 Nowych Urbino 18 [FILM]

77 autobusów przegubowych z silnikami spełniającymi najwyższą europejską normę emisji spalin Euro 6 dostarczy krakowskiemu MPK firma Solaris Bus&Coach SA, zgodnie z podpisaną 14 grudnia umową. Nowe pojazdy mają dotrzeć do Krakowa w ciągu siedmiu miesięcy.

-"Dostawa tych autobusów zbiegnie się z dostarczeniem 20 autobusów elektrycznych: 17 długich i trzech krótkich, także od firmy Solaris. Po tych zakupach w lipcu przyszłego roku 80 proc. taboru krakowskiego MPK będzie taborem ekologicznym. Podejrzewam, że takiego wskaźnika nie będzie miała w tym czasie żadna inna polska aglomeracja" - mówił prezes MPK SA w Krakowie Rafał Świerczyński i dodał: - "Gdy policzymy wszystkie zamówienia MPK SA w latach 2016 i 2017 to okaże się, że w bardzo krótkim okresie czasu kupiliśmy prawie 200 nowych przyjaznych dla środowiska autobusów. W historii MPK tak dużych zakupów jeszcze nie było ? podkreślił Rafał Świerczyński.

Dodał, że za kilka miesięcy po centrum miasta będą jeździć niemal wyłącznie autobusy ekologiczne: z silnikami Euro 5 i 6, hybrydy i pojazdy elektryczne. "Nadal celem strategicznym MPK jest do 2020 r. wymiana taboru w stu procentach na ekologiczny" ? powiedział Świerczyński.

Jak podkreśliła prezes Solaris Bus&Coach Solange Olszewska, 77 niskopodłogowych, przegubowych pojazdów, które trafią do Krakowa, zostało zaprojektowanych nowocześnie. -"Myślę, że pasażerowie i ci, którzy będą nimi jeździć będą bardzo zadowoleni" ? mówiła. - Inwestycja w niskoemisyjny transport publiczny jest dla takiego miasta jak Kraków, jednym z priorytetowych zadań. Jesteśmy dumni, że firma Solaris może aktywnie brać udział w programie unowocześniania komunikacji miejskiej w Krakowie. Przewoźnika i pasażerów możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań aby dostarczyć wszystkie 77 autobusów terminowo i w jak najwyższej jakości ? powiedziała Solange Olszewska.

Krakowski komfort

Autobusy wyróżniają się nie tylko innowacyjnym designem, ale także wysokim komfortem jazdy ? pasażerowie będą się cieszyć bardziej przestronnym wnętrzem pojazdu, większą liczb miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi czy rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej prezentowanym na ekranach wysokiej rozdzielczości. Autobusy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring i automat biletowy. Będą w nich także zamontowane specjalne platformy ułatwiające osobom poruszającym się na wózkach wjazd i wyjazd z pojazdu.

Krakowski rekord

Przedstawiciele Solaris Bus&Coach podali, że biorąc pod uwagę 60 autobusów dostarczonych do Krakowa tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży, 12 hybryd, które jeżdżą w mieście od wtorku i 20 zamówionych pojazdów elektrycznych, Kraków w tym roku jest największym w Polsce klientem firmy. Większe kontrakty Solaris podpisał jedynie z Rzymem (na dostawę 360 autobusów w ciągu trzech lat) i Atenami (320 pojazdów).

Najwięcej autobusów wyprodukowanych przez Solaris Bus&Coach jeździ w naszym kraju w Warszawie - ponad 1,1 tys.

Przetargowa historia

Przypomnijmy, że w przetargu na dostawę w formie leasingu finansowego 77 autobusów przegubowych z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro 6, który MPK SA w Krakowie ogłosiło 15 lipca 2016 roku, wybrana została oferta Solaris Bus & Coach SA w konsorcjum z PKO Leasing SA z ceną 120,8 mln zł netto.

Przypomnijmy, że w tym przetargu swoje oferty złożyło dwóch producentów, z których oferta jednego - EvoBus Polska ( z Nowym Conecto LF G) i PeKaO Leasing została odrzucona. Oferent nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i skierował sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej ? ta jego odwołanie odrzuciła.
Po uprawomocnieniu się decyzji KIO ? teraz w grudniu - została podpisana umowa z konsorcjum Solaris Bus&Coach i PKO Leasing. Od tego momentu producent ma siedem miesięcy na dostarczenie autobusów do Krakowa.

Pozyskanie autobusów przegubowych, to kolejne duże zamówienie realizowane przez krakowskiego przewoźnika. W tym roku sfinalizował on duży program inwestycyjny dotyczący zakupu 107 ekologicznych autobusów. Inwestycja o wartości ponad 167,4 mln zł uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych - ponad 115,7 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wszystkie pojazdy z tej puli dostarczają krajowi producenci: Solaris Bus&Coach - 60 autobusów z silnikami diesla Euro 6 o długości 12 metrów, 12 pojazdów hybrydowych Urbino 18 Hybrid o długości 18 metrów oraz 20 autobusów elektrycznych o długości 12 i 18 metrów oraz Autosan - 15 krótkich autobusów spalinowych o długości 9 metrów.


Sprawdź też:
MPK Kraków
Solaris
Urbino
 • max – 14.12.2016

  17 krótkich(12m) a trzy długie(18m) elektryki ktoś źle usłyszał i napisał

 • krakus – 15.12.2016

  Dokładnie ktoś w Infobusie źle usłyszał

 • tramp – 15.12.2016

  A co będzie jak EvoBus wygra w sądzie ?

 • Su – 16.12.2016

  @tramp
  Wygra to wygra ale nie będzie już zagrożenia dla MPK i Solarisa. Umowa podpisana. Amen.

 • Groszek – 16.12.2016

  Szmelcedes to juz zchodzi z rynku. Teraz Solaris sie wspiera do gory. ;)

 • wavelo – 10.10.2017

  Infobus popełnił literówkę 17 krótkich i 3 przegubowe

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...