TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MEGA-umowa w Krakowie. 77 Nowych Urbino 18 [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.12.2016 19:29:32 6 komentarzy
MEGA-umowa w Krakowie. 77 Nowych Urbino 18 [FILM]

77 autobusów przegubowych z silnikami spełniającymi najwyższą europejską normę emisji spalin Euro 6 dostarczy krakowskiemu MPK firma Solaris Bus&Coach SA, zgodnie z podpisaną 14 grudnia umową. Nowe pojazdy mają dotrzeć do Krakowa w ciągu siedmiu miesięcy.

-"Dostawa tych autobusów zbiegnie się z dostarczeniem 20 autobusów elektrycznych: 17 długich i trzech krótkich, także od firmy Solaris. Po tych zakupach w lipcu przyszłego roku 80 proc. taboru krakowskiego MPK będzie taborem ekologicznym. Podejrzewam, że takiego wskaźnika nie będzie miała w tym czasie żadna inna polska aglomeracja" - mówił prezes MPK SA w Krakowie Rafał Świerczyński i dodał: - "Gdy policzymy wszystkie zamówienia MPK SA w latach 2016 i 2017 to okaże się, że w bardzo krótkim okresie czasu kupiliśmy prawie 200 nowych przyjaznych dla środowiska autobusów. W historii MPK tak dużych zakupów jeszcze nie było ? podkreślił Rafał Świerczyński.

Dodał, że za kilka miesięcy po centrum miasta będą jeździć niemal wyłącznie autobusy ekologiczne: z silnikami Euro 5 i 6, hybrydy i pojazdy elektryczne. "Nadal celem strategicznym MPK jest do 2020 r. wymiana taboru w stu procentach na ekologiczny" ? powiedział Świerczyński.

Jak podkreśliła prezes Solaris Bus&Coach Solange Olszewska, 77 niskopodłogowych, przegubowych pojazdów, które trafią do Krakowa, zostało zaprojektowanych nowocześnie. -"Myślę, że pasażerowie i ci, którzy będą nimi jeździć będą bardzo zadowoleni" ? mówiła. - Inwestycja w niskoemisyjny transport publiczny jest dla takiego miasta jak Kraków, jednym z priorytetowych zadań. Jesteśmy dumni, że firma Solaris może aktywnie brać udział w programie unowocześniania komunikacji miejskiej w Krakowie. Przewoźnika i pasażerów możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań aby dostarczyć wszystkie 77 autobusów terminowo i w jak najwyższej jakości ? powiedziała Solange Olszewska.

Krakowski komfort

Autobusy wyróżniają się nie tylko innowacyjnym designem, ale także wysokim komfortem jazdy ? pasażerowie będą się cieszyć bardziej przestronnym wnętrzem pojazdu, większą liczb miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi czy rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej prezentowanym na ekranach wysokiej rozdzielczości. Autobusy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring i automat biletowy. Będą w nich także zamontowane specjalne platformy ułatwiające osobom poruszającym się na wózkach wjazd i wyjazd z pojazdu.

Krakowski rekord

Przedstawiciele Solaris Bus&Coach podali, że biorąc pod uwagę 60 autobusów dostarczonych do Krakowa tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży, 12 hybryd, które jeżdżą w mieście od wtorku i 20 zamówionych pojazdów elektrycznych, Kraków w tym roku jest największym w Polsce klientem firmy. Większe kontrakty Solaris podpisał jedynie z Rzymem (na dostawę 360 autobusów w ciągu trzech lat) i Atenami (320 pojazdów).

Najwięcej autobusów wyprodukowanych przez Solaris Bus&Coach jeździ w naszym kraju w Warszawie - ponad 1,1 tys.

Przetargowa historia

Przypomnijmy, że w przetargu na dostawę w formie leasingu finansowego 77 autobusów przegubowych z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro 6, który MPK SA w Krakowie ogłosiło 15 lipca 2016 roku, wybrana została oferta Solaris Bus & Coach SA w konsorcjum z PKO Leasing SA z ceną 120,8 mln zł netto.

Przypomnijmy, że w tym przetargu swoje oferty złożyło dwóch producentów, z których oferta jednego - EvoBus Polska ( z Nowym Conecto LF G) i PeKaO Leasing została odrzucona. Oferent nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i skierował sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej ? ta jego odwołanie odrzuciła.
Po uprawomocnieniu się decyzji KIO ? teraz w grudniu - została podpisana umowa z konsorcjum Solaris Bus&Coach i PKO Leasing. Od tego momentu producent ma siedem miesięcy na dostarczenie autobusów do Krakowa.

Pozyskanie autobusów przegubowych, to kolejne duże zamówienie realizowane przez krakowskiego przewoźnika. W tym roku sfinalizował on duży program inwestycyjny dotyczący zakupu 107 ekologicznych autobusów. Inwestycja o wartości ponad 167,4 mln zł uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych - ponad 115,7 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wszystkie pojazdy z tej puli dostarczają krajowi producenci: Solaris Bus&Coach - 60 autobusów z silnikami diesla Euro 6 o długości 12 metrów, 12 pojazdów hybrydowych Urbino 18 Hybrid o długości 18 metrów oraz 20 autobusów elektrycznych o długości 12 i 18 metrów oraz Autosan - 15 krótkich autobusów spalinowych o długości 9 metrów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
Solaris
Urbino
 • max – 14.12.2016

  17 krótkich(12m) a trzy długie(18m) elektryki ktoś źle usłyszał i napisał

 • krakus – 15.12.2016

  Dokładnie ktoś w Infobusie źle usłyszał

 • tramp – 15.12.2016

  A co będzie jak EvoBus wygra w sądzie ?

 • Su – 16.12.2016

  @trampWygra to wygra ale nie będzie już zagrożenia dla MPK i Solarisa. Umowa podpisana. Amen.

 • Groszek – 16.12.2016

  Szmelcedes to juz zchodzi z rynku. Teraz Solaris sie wspiera do gory. ;)

 • wavelo – 10.10.2017

  Infobus popełnił literówkę 17 krótkich i 3 przegubowe

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...