TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAZ ma 75 lat i pokazał nowy autobus. Model 303
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.08.2019 09:00:56
MAZ ma 75 lat i pokazał nowy autobus. Model 303

Białoruski producent MAZ obchodzi w tym roku 75 urodziny. Z tej okazji postanowił zaprezentować nowość w swojej ofercie produktowej. To miejski autobus trzeciej generacji, który docelowo zastąpi obecnie oferowane modele 10x i 2xx. MAZ wiąże duże nadzieje z nowym 303.

Nowa miejska konstrukcja białoruskiego producenta znacznie różni się od swoich poprzedników zarówno pod względem desingu nadwozia, wystroju wnętrza oraz kilkoma nowymi rozwiązaniami technicznymi. Od razu widać w jakimś zakresie futurystyczny wygląd zewnętrzny, w którym twórcy, według zapewnień producenta, dokonali połączenia europejskiego stylu designerskiego z trendami krajowymi. Efekt? Nam nasuwa się inspiracja dwoma autobusami- nowymi odsłonami Mercedesa Conecto oraz Solarisa Urbino 12.

MAZ jednak wyszedł nieco ponad to. Z zewnątrz autobus przypomina nieco żubra, a to za sprawą osłon dachowych. Co one kryją? Na razie można się tylko domyślać. Kolejnym nowym elementem nadwozia jest zakrzywiona dolna linia okien oraz ogólnie zwiększenie udziału w wykończeniu karoserii elementów szklanych.

Prototypowy MAZ 303 zabiera na pokład maksymalnie 110 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących. W większości to fotele Ster NewCity, ale nie zabrakło także "półtoraków" typu 8MP. 11 foteli jest dostępnych z niskiej podłogi, co w porównaniu z MAZ-em 203 jest już sporą zmianą na plus. Oczywiście na życzenie klienta producent może jeszcze poprawić ten wynik nawet do 16 siedzeń. Dostęp na pokład jest zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2.

Jak wspomnieliśmy na wstępie zmianie uległ wystrój wnętrza. mamy zaokrągloną podsufitkę, zupełnie inne wykończenie elementów poniżej linii okien oraz podłogi. Wygląda to całkiem nieźle i nie ma tego co porównywać z poprzednikami modelu 303. Zmianie uległa także kabina kierowcy. MAZ w prototypie zastosował kabinę typu półotwartego. Kierowca ma do dyspozycji ruchomy pulpit ACTIA II wraz z kierownicą, która posiada przyciski pozwalające na uruchomienie niektórych funkcji.

Czas zerknąć pod tylną maskę MAZ-a. A tam mamy standard, który stosuje białoruski producent od czasu wdrożenia do oferty autobusów, które spełniają normę Euro 6. 303 posiada stojący silnik Mercedes OM936. To jednostka o pojemności skokowej niespełna 7,7 l. Ma ona 220 kW mocy oraz osiąga 1200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik zblokowany jest z automatyczną sześciobiegową skrzynią ZF Ecolife. To przekładnia typu 6AP1200B.

W pierwszej kolejności MAZ chce rozpocząć sprzedaż modelu 303 na kraja postsowieckich oraz Azji Południowo-Wschodniej. Ambicje producenta sięgają jednak dalej. Ten bowiem liczy na przychylność stałych klientów z Europy Środkowej m.in. z Polski, Rumunii oraz Bałkanów.

Autobus typu 303 to nie jedyny nowy miejski projekt MAZ-a. Pod koniec 2018 r. producent pokazał swojego przegubowego "pchacza", czyli model 216. Pisaliśmy o nim tutaj, a także tu. Ten drugi nawiązuje konstrukcyjnie jednak to jeszcze poprzednich odsłon miejskich MAZ-ów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MAZ
 • Wawerskie Linie Autobusowe – 13.08.2019

  MAZ zrobił postęp. W takiej wersji mógłby być nawet w Warszawie.

 • Daniel Białek – 13.08.2019

  Jest duża różnica

 • Maksymilian Jarosz – 13.08.2019

  Troszkę 7900 też tam widać

 • Wieczorek Dariusz – 13.08.2019

  Pomyślałem sobie, nie jest źle, nie jest chociaż wtórny. Doszedłem do zdjęcia boku...

 • Юрий Михайловский – 13.08.2019

  Kwestia ceny. Na razie ceny jeszcze nie ma. Czekamy.

 • Michał Paweł Łukasz – 13.08.2019

  Wnętrze wyglądem poszło w lata 2000, kiedy to solaris sprzedawał pierwszą wersję. Widać, że tam czasy stanęły w latach 80tych i 90tych. A disajn taki jakiś nijaki, może lepsze zdjęcia dałyby lepszy obraz tego czegoś. Do tego dochodzi cena, jakość i co oni tam wrzucają, ciekawe 110 miejsc, czyli autobus na wschód, a nie dla europejczyków? No chyba, że polska ma zostać wcielona do ZSSR II i będzie RP IV...

 • Jacek Fink-Finowicki – 13.08.2019

  Zachwycając się wyglądem pamiętajmy że w pojazdach użytkowych to technika ma decydującą rolę... A techniki zazwyczaj nie poznamy patrząc na ładnie wyeksponowane pojazdy na targach czy prezentacjach

 • Mariusz Brzezinski – 13.08.2019

  Maksymilian Jarosz- zgadzam sie z tobą przód ma od volvo 7900 a boki mi wyglądają na najnowszą generację solarisa ;p

 • Mariusz Brzezinski – 13.08.2019

  powinien miec nazwę Solar-Volv : 7900-U12 ;p

 • Konrad Filip – 13.08.2019

  Muszą nadążyć za techniką, ja tu widzę więcej nowego KAMAZa niż samego MAZa ;)

 • Leszek Świątek – 13.08.2019

  Moje pierwsze skojarzenie to było Volvo 9900 jak to zobaczyłem.

 • Mateusz Wawrzyczek – 13.08.2019

  Łukasz Robert Siennicki

 • Przemysław Mucha – 30.01.2020

  I znalazł pierwszego Polsce właściciel to jest firma pawelec z Bytomia TransInfo.pl obecne na ich bazie stoi

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....