TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Masz pomysł na dworzec w Kielcach. Weź udział w konkursie!
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 31.08.2016 09:26:02
Masz pomysł na dworzec w Kielcach. Weź udział w konkursie!

Do 16 września można zgłaszać wnioski uczestnictwa w konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji modernizacji budynku i otoczenia dworca autobusowego w Kielcach. W przyszłości, dzięki inwestycji wspartej funduszami UE, samorząd chce tu zorganizować centrum komunikacyjne.

Zachowana będzie charakterystyczna bryła budynku - nazywanego często ?kieleckim UFO? - z jego żelbetową konstrukcją. Architekci będą mieli za zadnie zaprojektować dworzec pod względem urbanistycznym i funkcjonalnym. Projekty mają m. in. obejmować: wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych, okładziny elewacyjnej gmachu, opracowanie koncepcji systemu informacji pasażerskiej, strefy ?wypoczynkowo-rekreacyjnej? z mini-mediateką i gastronomicznej.

Harmonogram projektu

Jak wyjaśniał we wtorek PAP pełnomocnik prezydenta Kielc d/s rewitalizacji Miasta, dyrektor Wydziału Spraw Przestrzennych ratusza Artur Hajdorowicz, w pierwszym etapie konkursu, pracownie które chcą projektować centrum komunikacyjne, przedstawiają odpowiednią dokumentację - by wykazać, że są ?zdolne do wykonania zamówienia?.

Chodzi m. in. o dysponowanie zespołem uprawnionych projektantów. Mają na to czas do 16 września. Kto będzie mógł startować w konkursie, okaże się najpóźniej 14 października, a prace będzie można składać do 6 grudnia.

- To szczególny konkurs architektoniczny, bo większość z nich dotyczy zaprojektowania nowego obiektu, od podstaw. Tu mamy obiekt istniejący, a oprócz tego chroniony, bo zespół dworca został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Szczególnie chroniona jest kopuła dworca, ale to nie znaczy, że tam nie wolno nic zmienić ? dodał Hajdorowicz.

Kluczowa jest funkcjonalność i wygoda

- Dla nas najważniejsza jest przede wszystkim sprawność terminala autobusowego, sprawność transportowa i szeroko pojęty komfort podróżnego. Chodzi o intuicyjne poruszanie się po dworcu, dostęp do informacji, możliwość spędzania czasu, gdy dłużej oczekuje się na odjazd autobusu ? podkreślił Hajdorowicz.

Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Nowy oblicze ma też zyskać teren przed wejściem do dworca. Ważne będzie także wyeksponowanie bryły dworca, przez jego odpowiednie oświetlenie.

Rozstrzygnięcie konkursu, który samorząd Kielc organizuje wspólnie z kieleckim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, zaplanowano na 19 grudnia. Pierwsza nagroda to 30 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia ?z wolnej ręki? do wykonania szczegółowego opracowania pracy konkursowej.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.

Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje

1 kwietnia władze Kielce kupiły budynek za blisko 20 mln zł od spółki PKS 2. Spółka nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworcowej. Miasto planuje stworzyć w tym miejscu centrum komunikacyjne. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski szacował wcześniej koszt przedsięwzięcia na 30-40 mln zł. Inwestycja będzie realizowana przy udziale środków Unii Europejskiej.  Dworcem kieruje Zarząd Transportu Miejskiego. W czasie remontu przy dworcu zostanie stworzony tymczasowy system odprawy autobusów.

Przyszłe centrum komunikacyjne ma kompleksowo rozwiązać problem korzystania z komunikacji publicznej w Kielcach - obecnie autobusy PKS oraz autobusy i busy prywatnych przewoźników, odjeżdżają z kilku dworców w mieście. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Kielce
dworzec
konkurs

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....