TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN z umową na 14 hybryd dla MZK Toruń! Powrót 'lwa'
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.05.2018 17:00:38 2 komentarze
Wizualizacja hybrydowego MAN-a dla Torunia.

35 nowych autobusów miejskich pojawi się w tym roku na ulicach Torunia. Dziś, 7 maja tamtejszy Miejski Zakład Komunikacji podpisał z MAN-em umowę na dostawę 14 autobusów hybrydowych i jednego pogotowia technicznego. To powrót “lwa" do Torunia po 10 latach przerwy.

“Komunikacja miejska jest jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania miasta. Od lat staramy się ją usprawnić w taki sposób, by jakość podróżowania była coraz wyższa. Kupujemy nowe autobusy i tramwaje, budujemy nowe linie, remontujemy dotychczasowe, powstają węzły przesiadkowe. Dziś, za pośrednictwem miejskiej spółki, podpisujemy umowę na dostawę 14 nowoczesnych autobusów. Będą to pojazdy hybrydowe, gdyż ekologia, także w transporcie, jest w zabytkowym Toruniu niezmiernie ważna" – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – “Warto tu wspomnieć, że to nie koniec inwestycji w komunikację miejską. Zakup hybrydowych autobusów jest realizowany w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT - City II" współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Ten projekt to także budowa linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar, zakup pięciu tramwajów i sześciu autobusów elektrycznych. W ramach innego projektu będziemy modernizować układ torowo-drogowy w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Św. Jana Pawła II."

“Przetarg na dostawę 14 hybrydowych autobusów oraz pojazdu pogotowia technicznego ogłoszono 20 października 2017 r. Oferty można było składać do 15 grudnia 2017 r. Do przetargu stanęła jedna firma – MAN Truck&Bus Polska sp. z o.o. z Wolicy z ofertą wynoszącą 24 802 212,00 zł brutto" – mówi prezes toruńskiego MZK Zbigniew Wyszogrodzki.- “Jako że zakup autobusów jest dofinansowany ze środków unijnych, zgodnie z procedurą postępowanie przetargowe zostało przekazane przez MZK do kontroli uprzedniej Prezesa Zamówień Publicznych. Ten uznał, że było prowadzone właściwie i możemy podpisać umowę. “

W imieniu MZK umowę podpisali szef społki Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca ds. eksploatacyjno-technicznych Piotr Rama, a ze strony producenta “lwów" prezes zarządu MAN Truck&Bus Polska Piotr Stański i dyrektor ds. sprzedaży autobusów Kamil Gronek.

“Jesteśmy zaszczyceni, że dostarczymy hybrydowe autobusy do Torunia. To bardzonowoczesny sprzęt i, co istotne, polski, wyprodukowany w dawnej fabryce "Star" w Starachowicach, którą MAN kilka lat temu przejął" – dodaje Piotr Stański.

Przy okazji podpisania umowy przed CKK Jordanki można było obejrzeć autobus marki MAN – egzemplarz zbliżony do tych, które już jesienią będą wozić pasażerów toruńskiej komunikacji miejskiej.

Nowe, 12-metrowe autobusy MAN Lion's City A37 z szeregowym napędem hybrydowym będą wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, gniazdka USB. Będą to pojazdy całkowicie niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Pierwsze siedem spalinowo-elektrycznych “lwów" ma zostać dostarczonych MZK do 31 października, natomiast pozostałe siedem i pojazd pogotowia technicznego - do 15 listopada.

Autobusy MZK w Toruniu obsługują 37 linii dziennych i trzy linie nocne. Długość linii autobusowych to aż 486 kilometrów. Codziennie na ulice wyjeżdża 120 autobusów. Rocznie pokonują one pracę eksploatacyjną rzędu ponad 10 mln wzkm. Obecnie spółka eksploatuje 142 autobusy: 5 marki Ursus, 48 Solarisów, 38 MAN-ów, a pozostałe 51 to Jelcze. Ich średni wiek to ponad 11 lat. Dlatego spółka sukcesywnie doposaża swój tabor. Nowe hybrydy zastąpią te najbardziej wysłużone.

Warto podkreślić, że nie jest to jedyny autobusowy zakup w tym roku. 9 lutego miasto za pośrednictwem MZK zamówiło u Solarisa 21 spalinowych Nowych Urbino 12. Dostawy tych autobusów do Torunia odbędą się w trzech partiach, każda po 7 sztuk: pierwsza do 31 października, druga do 10 listopada, a trzecia do 20 listopada 2018 r.

Dzięki nowym Solarisom oraz hybrydowym MAN-om toruńskie MZK wymieni ok. ¼ swojej floty. Jednak co ciekawe nowe nabytki nie pozwolą na wycofanie wszystkich pojazdów wysokopodłogowych z grodu Kopernika. Miłośnicy Jelczy będą mieli więc jeszcze chwilę dla siebie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
MZK Toruń
MAN
hybryda
  • czeslaw2 – 09.05.2018

    Nikt nie lubi takich powrotów, tylko Solar.

  • Zdzich – 09.05.2018

    A Ty umiesz coś innego napisać oprócz "blech,cito,tyko solar i XD?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....