TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN wygrywa we Wrocławiu!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 29.06.2018 18:00:44 3 komentarze
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

3 miesiące czekaliśmy na rozstrzygnięcie "przegubowej" bitwy o Wrocław. Dziś, 29 czerwca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rozstrzygnęło przetarg. Wybór padł na MAN-a, który przedstawił tańszą i bardziej "ekologiczną" ofertę.

Przypomnijmy, że przetarg na dostawę 50 autobusów klasy MEGA z silnikami diesla dla wrocławskiego MPK ogłoszono w grudniu ubiegłego roku. W zamówieniu zawarto prawo opcji w postaci rozszerzenia dostawy o kolejnych 50 przegubowców. Pisaliśmy o tym tutaj. Przyjrzeliśmy się wymaganiom przewoźnika wobec nowych nabytków. Dostawy autobusów mają zostać zrealizowane w ciągu maksymalnie 210 dni od podpisania umowy.

MPK na oferty czekało do 21 marca. Na zakup 50 autobusów przegubowych z zamówienia podstawowego przewoźnik przygotował 86 100 000 PLN brutto. Oznacza to, że koszt pozyskania jednego pojazdu spółka oszacowała na maksymalnie 1 400 000 PLN netto. To nie mało, ale też nie za dużo uwzględniając wrocławskie wymagania

Pierwszą ofertę przedstawił EvoBus Polska. Dealer autobusów Mercedes i Setra jest gotów wykonać zamówienie za 97 342 200 PLN brutto. Jeden Mercedes Citaro G C2 został więc wyceniony na 1 582 800 PLN netto. Cena adekwatna do "gwiazdy" w wersji przegubowej.

Drugą i jednocześnie tańszą ofertę przedsawił MAN. Propozycja producenta "lwów" opiewała na 96 247 500 PLN brutto. Dało to cenę za jednego Lion'sa City G w wysokości 1 565 000 PLN netto.

Dosyć długo, bo 3 miesiące czekaliśmy na rozstrzygnięcie przetargu. Było to związane z procedurami związane z koniecznością zwiększenia środków na zakup, a także uzgodnień związanych z dotacją unijną, którą MPK przyznał w dolnośląski Urząd Marszałkowski. Dziś wreszcie poznaliśmy rozstrzygnięcie.

Wrocławska spółka za najlepszą uznała ofertę MAN-a. Producent "lwów" wygrał dzięki cenie (miała ona 40% wagi) a także niższemu zużyciu energii (10% punktów). Polski dystrybutor Mercedesa był lepszy co prawda w ocenie technicznej (40% punktów) oraz warunkom gwarancji (10% punktów). Nie wystarczyło to jednak EvoBusowi aby pokonać MAN-a. Ostateczny wynik to 89,55 pkt : 92,21 pkt na korzyść drugiej z firm.

Tym samym MAN na poczet przyszłego roku może już czekać na dopisanie sobie kolejnego dużego zamówienia w Polsce.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Wrocław
MAN
Mercedes
EvoBus
 • PauloBusiak – 30.06.2018

  Witam wszystkich zadowolonych i niezadowolonych;-)Czy ktoś z Was jest w stanie podać jakieś sensowniejsze argumenty niż "szajs"? i niby dlaczego Mercedes jest "premium" a inne nie? Technicznie Mercedes, Man, Solaris i Volvo to "jedna półka"P.S. Volvo nie "odpuściło" tylko nie produkuje już miejskich diesli, a Wrocław uparł się się na te spalinówki byle dużo nowych autobusów mieć we flocie

 • tommy – 02.07.2018

  @PauloBusiak wiesz jak to z ludźmi jest, niektórzy mają swoje ulubione marki i zachowują się jak kibole i nie widzą potrzeby podawania sensowniejszych argumentów.

 • Zdzich – 02.07.2018

  Część tych wpisów to zwykłe automaty do umieszczania komentarzy.Pod niektórymi artykułami nie ma wcale a pod niektórymi jest wysyp komentarzy.Automat nie poda nic poza "szajsem,współczujemy,XD,kondolencje,masakra " itp. Dzisiaj większość wozów i tak na jedno kopyto z tych samych podzespołów zrobiona.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....