TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN szyty na miarę, czyli powrót do Tarnowa!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 25.07.2018 18:00:09 1 komentarz
MAN szyty na miarę, czyli powrót do Tarnowa!

Wczoraj, 24 lipca odbyło się oficjalne przekazanie kolejnych nowych autobusów dla tarnowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To 9 sztuk MAN-ów A37 Lion's City. Przewoźnik z Tarnowa przyzwyczaił już nas do tego, że zamawia autobusy szyte na miarę. A powrót “lwa" do jego floty odbywa się w naprawdę niezłym stylu.

Na początku trochę powspominajmy. Spalinowe MAN-y z ekonomicznym kompletem zostały zamówione przez tarnowskie MPK w listopadzie ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym tutaj. Przewoźnik 9 sztuk downsizing'owych autobusów A37 zamówił za 8 039 700 PLN netto. Dało to cenę jednostkową na poziomie 893 300 PLN netto i to w pakiecie z pięcioletnią gwarancją! To poziom, o którym dziś już możemy tylko pomarzyć.

W każdym z tarnowskich "lwów" może podróżować maksymalnie 98 pasażerów. 28 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. Na życzenie MPK zamontowano fotele Ster 8MA. 8 siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Wszystkie fotele posiadają dedykowaną dla tarnowskiej spółki niebieską tapicerkę z wzorami stylizowanymi na autobusy i samochody rysowanymi przez dziecko. W połączeniu z jasno szarymi panelami bocznymi i podsufitowymi, srebrnymi poręczami ze stali nierdzewnej oraz świetnie dobraną wykładziną podłogową uzyskujemy bardzo przyjemny dla oka efekt. Wystrój wnętrza jest bardzo elegancki i potęguje uczucie przestronności. To powoduje, że tarnowskie MAN-y w środku wyglądają jak autobusy na eksport.

Wejście na pokład do tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. Jako pierwsze MAN zastosował otwierane do środka drzwi firmy BODE w nieco odświeżonej dla producenta wersji. W drugich i trzecich drzwiach mamy odskokowo-przesuwne drzwi Ventura.

Czas powiedzieć kilka słów o napędzie. Na życzenie tarnowskiego MPK MAN zastosował ekonomiczny komplet. Jego sercem jest stojący silnik MAN D0836LOH72. Jednostka o pojemności 6,9 l ma 213 kW mocy oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 1100 Nm. Można ją tankować zarówno olejem napędowym jak i paliwem z dodatkiem B100. Jednak ze względów ekonomicznych przewoźnik na razie będzie wykorzystywał tylko pierwszą możliwość. Jednostka została ona zblokowana z automatyczną sześciobiegową skrzynią biegów. Mowa o przekładni ZF Ecolife w wersji 6AP1400B.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą agregatu Spheros Revo. Naturalną wentylację zapewnia 6 okien przesuwnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono w monitoring z funkcją rozpoznawania twarzy. Pół żartem, pół serio to oznacza, że lepiej nie zadzierać z tarnowskim MPK.

Dostawcą systemu informacji pasażerskiej jest mielecki R&G Plus, którego tarnowskie MPK już od wielu lat darzy zaufaniem. Każdy z “lwów" A37 jest wyposażony w trzy wyświetlacze zewnętrzne, które znowu świecą na biało. A co wewnątrz? Tutaj znajdziemy dwie tablice. Za kabiną kierowcy mamy LED typu ETL416120. Z kolei przed drugimi drzwiami znajdziemy monitor LCD ETM23, na których prezentowana jest informacja liniowa. Do tego oczywiście nie mogło zabraknąć głosowych zapowiedzi oraz system GPS. Całością steruje autokomputer SRG5000P.

MAN powrócił do Tarnowa po ponad 20 latach przerwy. Ostatnimi autobusami z logo lwa były 4 egzemplarze MAN-ów NL222, które zakupiono w 1997 i 1998 roku. Obecnie w MPK zostały tylko dwa takie pojazdy, jednak ich dni są policzone. Nowe Lion'sy City A37 z powodzeniem zastąpią swoich “dziadków" i nie ulega wątpliwości, że zrobią to w bardzo dobrym stylu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Tarnów
MAN
biodiesel
  • czeslaw2 – 25.07.2018

    A za dwa dni do serwisu? Ha ha ha

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....