TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN podsumowuje 2008 rok
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 03.03.2009 16:02:43 4 komentarze
MAN podsumowuje 2008 rok

26 lutego br w Wolicy odbyła się konferencja prasowa firmy MAN Truck &Bus Polska Sp. z o.o., podsumowująca zeszły rok. Tradycyjnie podczas takich spotkań największy nacisk został położony na rynek pojazdów ciężarowych, gdzie MAN po raz piąty z rzędu został liderem. Nic dziwnego –pozycja firmy na polskim rynku autobusowym wygląda o wiele słabiej. W 2008 r. sprzedano tutaj zaledwie 32 pojazdów spod znaku lwa i 3 autokary Neoplana. Łącznie daje to sumę 35 autobusów i 2,2% udział w rynku. W porównaniu z 2007 r. oznacza to spadek sprzedaży aż o 48 szt. (- 57,8%). Sporo. W zasadzie jedyną przyczyną spadku było mocne wyhamowanie dostaw autobusów miejskich, które spadły do poziomu zaledwie 12 szt. I to w sytuacji hossy na polskim rynku autobusów miejskich, gdzie odnotowaliśmy w zeszłym roku rekordowy wynik 899 szt. Zdaniem przedstawicieli MAN Truck &Bus głównym powodem takiej sytuacji były wydłużone terminy dostaw autobusów miejskich spod znaku MAN, co eliminowało firmę z głównych przetargów na dostawę nowych autobusów. Wydłużony czas oczekiwania na nowe „lwy”wynikał z kolei z rekordowych zamówień, jakie otrzymały autobusowe fabryki MAN w Polsce, czyli Starachowice i Sady. Jednak zgodnie z powiedzeniem „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”–wysoki poziom zagranicznych zamówień zaowocowało kolejnym dla MAN tytułem lidera produkcji autobusów w Polsce.

W 2008 r. powstało w naszym kraju aż 1353 autobusów miejskich MAN i Neoplan, co dało firmie udział w produkcyjnym rynku na poziomie prawie 30%. Niemiecki koncern poprawił swój wynik porównaniu z 2007 r. aż o 397 autobusów (+ 41,5%). W takiej sytuacji rzeczywiście można odpuścić dość kapryśny, polski rynek autobusowy i skupić się na bardziej dochodowych zamówieniach. Zdecydowana większość wyprodukowanych autobusów opuściła granice naszego kraju i została wysłana do Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Francji, Norwegii, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Słowenii, Austrii, Luksemburga, Czech i Rosji. W zdecydowanej mierze trafiły one na rodzimy rynek producenta, czyli do Niemiec. Drugie miejsce zajęły Zjednoczonych Emiratów Arabskie, gdzie trafiło 224 autobusów Neoplan Centroliner, a trzecie –Szwecja. Warto dodać, że MAN to nie tylko eksporter kompletnych pojazdów, ale także szkieletów autobusowych na potrzeby fabryk w Niemczech i Turcji (117 szt.) oraz kompletnych podwozi (858 szt.). Jak podkreślali przedstawiciele firmy jest to maksymalny wynik, jaki mogą w osiągnąć polskie, autobusowe fabryki spod znaku MAN.

Powrót Neoplana do Polski

Wśród pozytywnych wydarzeń dla MAN na polskich rynku autobusowym w 2008 r. niewątpliwe należy zaliczyć nieznacznie zwiększoną sprzedaż autobusów turystycznych w porównaniu z 2007 r. Kluczowe tutaj było uruchomienie współpracy handlowej z firmą Jordan z Krakowa, która po raz pierwszy zakupiła autokary typu Lion`s Coach i to w liczbie aż czterech sztuk. To jeden z największych kontraktów w ogóle zrealizowanych na polskim rynku autokarów w 2008 r. Kolejny sukces to zwiększenie popularności marki Neoplan. Dwa pierwsze w Polsce egzemplarze autobusów Neoplan Cityliner zakupiła krakowska firma turystyczna Wist –Trans Major, a luksusowego Starliner`a zakupiła Fundacja Krewniacy. Przypomnijmy, że blisko rok temu w Ułężu zorganizowano prezentację autobusów Neoplana i pokaz ich możliwości. Zaprezentowano wówczas pełną gamę pojazdów –od Tourliner-a poprzez Cityliner-a i Trendliner-a po Starliner-a. I jak widać, na efekty nie przyszło długo czekać.

Nowe stacje serwisowe  

Ważnym elementem strategii MAN-a jest sieć serwisowa. W 2008 roku nawiązana została współpraca z trzema nowymi partnerami w Polsce –PKS Rzeszów, TRANS-POZ Gorzów Wielkopolski oraz REDOS Nowy Tomyśl. Aktualnie trwają zaawansowane prace dotyczące kompletacji dokumentacji związanej z nowymi inwestycjami –w Gdańsku i we Wrocławiu. Stacje serwisowe w tych miastach mają zostać oddane do użytku pod koniec 2009 roku. Na chwilę obecną koncern posiada w Polce sieć serwisową, na którą składa się 27 punktów, 3 z nich to własne punkty naprawcze, a 24 –autoryzowane stacje obsługi.

I na koniec temat nieschodzący z czołówek gazet –kryzys gospodarczy. Zdaniem przedstawicieli koncernu –MAN recesji się nie boi. Jednak kryzys gospodarczy nie ominął firmy. Zmniejszenie zamówień spowodowało konieczność redukcji zatrudnienia. W 2008 roku w fabrykach w Niepołomicach i Starachowicach zwolniono łącznie około 300 osób. Jak na razie firma nie przewiduje zwolnień w działach produkcji autobusów.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MAN
rynek
Neoplan
serwis
 • MB – 04.03.2009

  Nie tylko zwalniają, ale sprzedają działy nie zajmujące się bezpośrednio produkcją autobusów. Np. dział produkcji wiązek elektrycznych w Starachowicach!

 • zibi – 04.03.2009

  A może by się pochwalili że w 2008 roku zniknęła z naszego rynku marka STAR. Zastanawia mnie po co fundacji Krewniacy "luksusowy Starliner". Najpierw zbierają grosz do grosza a później kupują coś takiego. Mogli kupić np. Vacanzę, byłaby tańsza, ale wiadomo zawsze lepiej podjechać niemieckim autobusem niż polskim.

 • MB – 07.03.2009

  A może to do wygodnego wożenia kierownictwa?

 • TeRrahiel – 09.03.2009

  Też wolałbym kupić porządnego MAN-a, a nie byle solarisa. I kraj pochodzenia nie ma żadnego znaczenia.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....