TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN i Solaris w walce o Opole
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 24.03.2015 10:11:15 17 komentarzy
MAN i Solaris w walce o Opole

Dobra współpraca Opola z firma MAN Truck &Bus Polska trwa już od dobrych kilku lat. To jedno z nielicznych miast na autobusowej mapie Polski, gdzie nie ma jeszcze autobusu z charakterystycznym znakiem ?zielonego jamnika?. Czy przy okazji kolejnego zakupu ?piętnastek?to się zmieni?  Raczej nie, ale producent z Bolechowa nie odpuszcza każdej okazji. Teraz gra toczy się o kontrakt wart 3,4 miliona złotych za trzy, trzyosiowe, niskopodłogowe pojazdy o długości 15 m. Zakup jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Pierwsze dwa tego typu autobusy Opole zakupiło w zeszłym roku i były to egzemplarze MAN Lion`s City L, wyprodukowane w zakładach MAN Bus w Sadach i Starachowicach.

Uroczystość ich przekazania do floty MZK odbyła się 28 października 2014 r. Nowe niskopodłogowe autobusy obsługują linię nr 15. Ich pojemność to 127 miejsc, w tym 38 miejsc siedzących i 89 miejsc stojących. Teraz najprawdopodobniej dołączy do nich kolejne trzy egzemplarze marki MAN. W przetargu złożono dwie oferty, w tym najtańszą zaproponował Solaris (3 464 910,00 PLN brutto), co w przeliczeniu na jeden autobus wynosi sumę ok. 1,16 mln PLN brutto. Z kolei MAN wycenił swoje pojazdy na 3 468 231,00 PLN zł, co oznacza różnicę pomiędzy konkurentami na poziomie .. 3321 zł brutto. Mniejszą liczbę punktów w kryterium "najniższa cena", MAN najpewniej zrekompensuje sobie w zakresie oceny technicznej i eksploatacyjnej. Warto dodać że te kryteria nie zmieniły się od momentu zakupów autobusów za środki unijne tj. od przetargu w 2010 r (z dostawą w 2011 r.) Jaka będzie ostateczna decyzja komisji z opolskiego Urzędu Miasta? Dowiemy się niebawem. ??Oferty trzeba dokładnie sprawdzić?- zastrzega Tomasz Zawadzki, naczelnik biura organizacji transportu zbiorowego w Urzędzie Miasta Opola.

Przypomnijmy, że Opole w zeszłym roku odebrało dwa autobusy MAN Lion`s City L, a dwa lata wcześniej aż 16 szt. standardowych (maxi) modeli Lion`s City w 2013 r. To pokazuje, że teraz miasto mocno stawia na klasę mega. Zakup pierwszych ?piętnastek?był także możliwy dzięki unijnej dotacji, którą zdobył urząd miasta. W ramach zeszłorocznego przetargu o ten kontrakt MAN rywalizował również z Solarisem, który ostatecznie zaproponował wyższą kwotę i zebrał mniejszą punktów za warunki techniczne i eksploatacyjne. Teraz producent z Bolechowa wyciągną lekcję z tamtego starcia i obniżył cenę za swoje pojazdy, jednak najprawdopodobniej było to za mało, aby pokonać ?lwa w jego jaskini?. Aktualnie tabor MZK Opole liczy 82 autobusy, z czego 59 szt. reprezentuje markę MAN.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MAN
Solaris
MZK Opole
 • Teofilow – 24.03.2015

  Brawo MAN czas skończyć z Osralisem.

 • lolipop – 24.03.2015

  Bardzo dobrze MAN, życzę zwycięstwa, nasze nowe wrocławskie Srolarisy są beznadziejne, kierownice nie dość, że chodzą ciężej niż w 14letnim Volvo, to jeszcze drgają mocno podczas jazdy. Solarisy to porażka, mają tylko dobry marketing.

 • Teofilow – 24.03.2015

  Czyzby jakis idiota typu trajla ukradl moj nick? Solaris TOP, MAN tez, wazne ze nie SZMELCEDES!

 • kkk – 25.03.2015

  Opole - oczywiście to zaszłości "zniemczenia" i ciągłego odcinania się od Polski....

 • solaris150 – 25.03.2015

  @KKK ,FAKT lepiej by było jakby to polska firma wygrała ponieważ zysk zostaje w kraju, natomiast MAN jest również produkowany w PL i to Polacy mają prace i to też się liczy.

 • Teofilow – 25.03.2015

  Wow jacyś idioci ukradli mój nick! Szkoda, że Mercedes nie walczy, ale MAN to też dobry wybór! Dobrze, że nie Solaris.

 • Kuba – 25.03.2015

  Niby dobrze że Man ale z drugiej strony patrząc na ich awaryjność w Opolskiej spółce to bym się zastanowił.

 • David – 26.03.2015

  Wolałbym aby wygrał Solaris, ale ten przetarg jest ustawiony z góry i to podchodzi pod korupcje koleszka w zarządzie mzk zasiaduje który kolega pracuje Manie i tak wygrywa przetarg Man powinno się to zbadać .

 • Teofilow – 26.03.2015

  mam nadzieje ze wygra Solaris

 • David – 26.03.2015

  też mam taką nadzieje ze wygra Solaris

 • Maro – 28.03.2015

  Teofilow weź już przestań bredzić, bo zabiorę ci nick i zabawki.

 • Teofilow – 28.03.2015

  zmienilem zdanie: chce Mercedesa!

 • MarCin – 29.03.2015

  Solaris ma całą Polskę już to są tak zachlanni że. Muszą nawet te 3 autobusy... Liczę że Opole będzie mądre i wybierze Mana

 • Teofilow – 03.04.2015

  Wygrał MAN !!!.

 • MarCin – 03.04.2015

  http://pliki.um.opole.pl/przetargi/Dostawy/2015/042.2.1/informacja%20o%20wyborze%20najkorzystniejszej%20oferty.pdf wygrał MAN i dobrze ten bastion Manów jednak nie upadł ... Gratulacje dla Mana

 • solaris150 – 14.04.2015

  Brawo dla MANA, ciekawy jestem czy jak solaris by sprezentował w Opolu swoje autobusy czy by je przyjęli :D:D ??

 • NitroBusPL – 01.02.2017

  Wolałbym SOLARIS i przegubowe MAN LION'S CITYAle lepiej,żeby wygrał SOLARIS, bo OPOLE JEST JEDYNYM WOJEWÓDZKIM MIASTEM, KTÓRE SOLARISÓW W SWOIM TABORZE NIE MA. ALE NAJLEPIEJ ŻEBY BYŁY JUŻ W PIERWSZYM KWARTALE 2017 ROKU. Bo Opole ostatnio aż za bardzo leci na Niemieckie autobusy. CZAS NA POLSKIE SOLARISY!!!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....