TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN: Euro 5 i EEV bez AdBlue
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 19.08.2008 21:24:39
MAN: Euro 5 i EEV bez AdBlue

24 lipca br. odbyła się w Augsburgu konferencja prasowa koncernu MAN na temat nowej oferty firmy, która zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach IAA w Hanowerze. Będzie ona zwierać m.in. autobusy wyposażone w silniki EEV.

Wraz z premierą w Hanowerze pada strzał startowy dla wprowadzenia nowych silników Euro 5 i EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicles). Dlatego wszystkie autobusy i autokary firmy MAN, również model Lion’s City Hybrid, pokazywane będą na targach IAA Nutzfahrzeuge z silnikami MAN PURE DIESEL®dzięki czemu osiągną dobrowolny standard EEV. Ten ekologiczny zabieg dotyczy także autokarów NEOPLAN z kategorii Premium: Starliner, Cityliner oraz Tourliner. W Hanowerze zostaną one pokazane po raz pierwszy z silnikami MAN Common Rail zapewniającymi jakość spalin zgodną z zaleceniami EEV.

Euro 5 i EEV bez AdBlue

Nowe silniki firmy MAN oparte na najnowocześniejszych seriach D20 CR oraz D26 CR, jak również lekkie i średnie silniki Diesla serii D08 CR przechodzą gruntowną przebudowę. Najważniejszą cechą nowej generacji silników jest najnowocześniejsza, sterowana sondą Lambda technologia recyrkulacji spalin (EGR). W połączeniu z systemem Common Rail trzeciej generacji, dwustopniowym wtryskiem, jak również głównym i pośrednim chłodzeniem wtryskiwanego powietrza oraz dalszymi udoskonaleniami procesu spalania nowe silniki mogą sprostać wymagającej normie Euro 5, a także w większości przypadków dobrowolnemu standardowi EEV, bez konieczności stosowania kosztownego przetwarzania spalin za pomocą systemu Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR –Selective Catalytic Reduction). Korzyść odniesie klient, ponieważ tankuje on tylko olej napędowy Już od roku 1992 firma MAN, z jej dotychczas najlepszym na rynku autobusem na gaz ziemny, przoduje w zakresie EEV i rozwój tej technologii posunęła znacząco do przodu. Nowe silniki Diesla EEV zostały pomyślane tak, aby w każdej chwili pewnie spełniać ustawowe normy i standardy bez użycia kosztownych dodatków i utraty przestrzeni potrzebnej na podzespoły oraz utraty mocy użytkowej spowodowanej systemem SCR, zapewniając jednocześnie optymalne zużycie paliwa. Firma MAN używa w tym celu w autobusach znaku firmowego MAN PURE DIESEL®, aby uzmysłowić, że można osiągnąć czystość bez zastosowania dodatków. Oprócz tego oszczędza się przestrzeń potrzebną na podzespoły SCR oraz zmniejsza jej ciężar.

Najpierw miejskie

Już w roku 2007 mogły być zamawiane pierwsze autobusy miejskie MAN ze stojącym silnikiem D08 CR, które z zamkniętym, elektronicznie kontrolowanym systemem filtrowania cząstek CRTec®spełniają standard EEV. System ten oferuje okresową kontrolę, zależną od zapotrzebowania, i ma średni czas żywotności minimum 2 lata / 160000 km w zależności od sposobu użytkowania (dotyczy D20 LUH CR;D08 LOH CR: 80000 km). Dzięki zastosowaniu nowoczesnych spieków metali filtr ten nie musi być poddawany kosztownemu czyszczeniu u producenta, lecz może być wygodnie czyszczony we własnym zakresie.

W przypadku autobusów miejskich (w odróżnieniu od pojazdów ciężarowych i autobusów turystycznych) ten kontrolowany według potrzeb system stosuje się przede wszystkim dlatego, że miasta stawiają szczególnie wysokie wymagania co do standardów ochrony środowiska. Poziom zawartości cząstek jest przy tym znacząco niższy od poziomu przewidywanego przez ustawowe normy, a poziom ich wyfiltrowania ze spalin sięga 99 procent. Od trzeciego kwartału 2007 roku dostępne są obok małych silników D08 OH również duże silniki należące do serii D20 CR o mocy od 280 do 360 KM. Tak dużego zakresu mocy bez stosowania AdBlue®nie osiąga żaden inny producent. Od końca 2008 roku leżące silniki EEV z filtrem CRTec®stosowane będą, w zależności od wyboru, zamiennie z nowymi silnikami Euro 5 z katalizatorem MAN PM-KAT®również w serii autobusów międzymiastowych MAN Lion’s Regio. Do chwili obecnej sprzedano na całym świecie ponad 1000 autobusów miejskich z jakością spalin spełniającą standard EEV.

Teraz turystyczne

W tym roku MAN Nutzfahrzeuge rozwija rozszerza swoją ofertę EEV także na autobusy turystyczne. Parametry silników bez użycia substancji dodatkowych spełniają, a nawet przewyższają wymagania nałożone przez normę emisji spalin Euro 5, która zacznie obowiązywać od października 2009. W tym celu do budowy silników opracowano i zastosowano innowacyjne technologie. Należą do nich przykładowo zoptymalizowana w stosunku do normy Euro 4 recyrkulacja spalin (EGR) z nowego typu regulacją z wykorzystaniem sondy Lambda jak również niskotemperaturowe chłodzenie wtryskiwanego powietrza. Ponadto dzięki systemowi wtrysku Common Rail trzeciej generacji ciśnienie wtrysku zostało podwyższone do 1800 barów. To zapewnia obniżenie emisję cząstek tak dalece, że standard EEV w tych silnikach w przeciwieństwie do leżących i stojących silników do autobusów miejskich typu D 20 LUH CR oraz D08 LOH CR spełniony jest już przy zastosowaniu tylko bezobsługowego katalizatora MAN PM-KAT®.

Również pokazany na targach IAA 2008 i podczas wstępnej konferencji prasowej hybrydowy autobus MAN Lion’s City oferuje już silnik D08 EEV i w połączeniu z szeregowym systemem hybrydowym staje się najlepiej chroniącym środowisko pojazdem z silnikiem Diesla jaki firma MAN ma w swojej ofercie. Z jego trzydziestoprocentowym potencjałem oszczędnościowym w porównaniu z tradycyjnym autobusem Diesla EEV można przy średnim wykorzystaniu zmniejszyć roczną emisję CO2 o 25 ton.

Rudolf Diesel byłby dumny

Jak powiedział podczas konferencji Anton Weinmann, prezes zarządu Grupy MAN Nutzfahrzeuge –„Z tych silników, które zaprezentujemy międzynarodowej publiczności po raz pierwszy na targach pojazdów użytkowych IAA we wrześniu br., jedna osoba byłaby szczególnie dumna: Rudolf Diesel. Wynalazca silnika wysokoprężnego obchodziłby w tym roku swoje 150 urodziny. Rudolf Diesel skonstruował silnik wysokoprężny znany także pod nazwą silnika Diesla (od nazwiska wynalazcy) na terenie i z pomocą Fabryki Maszyn w Augsburgu, z której wywodzi się dzisiejsza spółka akcyjna MAN. Od tej pory nazwisko Diesla jest nierozerwalnie związane z przedsiębiorstwem MAN. Przyczyniła się do tego rzesza kreatywnych i doświadczonych inżynierów MAN, którzy na przestrzeni lat - aż po dzień dzisiejszy - umożliwili wdrożenie przełomowych ulepszeń silników Diesla.”

Jak zapewnił prezes koncernu silnik Diesla o niskim poziomie emisji pozostanie jeszcze przez 20 do 30 lat głównym środkiem napędem pojazdów użytkowych, gdyż jak dotąd brak alternatywy mogącej dorównać lub nawet zagrozić temu typowi silnika pod względem niezawodności, obciążenia jednostkowego mocy, efektywności i zwartości budowy. –„Obecnej nasi inżynierowie-konstruktorzy pracują nad wysokosprawnymi napędami hybrydowymi do autobusów miejskich i samochodów dostawczych. W przeciągu dwóch lat podjęta zostanie seryjna produkcja pierwszego autobusu miejskiego MAN wyposażonego w niezawodny i ekonomiczny napęd hybrydowy. Autobus ten będzie zużywał 30 procent mniej paliwa, emitował do 30 procent mniej CO2, dowodząc, że efektywność transportowa MAN Nutzfahrzeuge jest czymś więcej niż zwykłą deklaracją. –zakończył swoje wystąpienie Anton Weinmann.

 

Tabela 1. Silniki autobusowe MAN z poziomami emisji spalin Euro 5 i EEV

 

Typ silnika

Norma emisji gazów

Zastosowanie

Moc silnika

(kW/KM)

Maks. moment obrotowy
(Nm)

Oczyszczanie spalin

D0836 LOH

EEV

NL, NÜ,

184/250

1000

EGR/CRTec®

D0836 LOH

EEV

NL, NÜ, LE

213/290

1100

EGR/CRTec®

D2066 LUH

EEV

NL, NÜ

206/280

1250

EGR/CRTec®

D2066 LUH

EEV

NL, NÜ, HÜ

235/320

1600

EGR/CRTec®

D2066 LUH

EEV

NL, NÜ, HÜ

265/360

1800

EGR/CRTec®

D2066 LUH

Euro 5

294/400

1900

EGR/PM KAT®

D2066 LOH

EEV

SHD

294/400

1900

EGR/PM KAT®

D2676 LOH

EEV

SHD

323/440

2100

EGR/PM KAT®

D2676 LOH

EEV

SHD

353/480

2300

EGR/PM KAT®

Legenda zastosowania: NL –niskopodłogowy autobus miejski / NÜ–niskopodłogowy autobus podmiejski / LE –niskowejściowy autobus miejski / HÜ–autobus międzymiastowy / SHD –autobus turystyczny wysokopokładowy
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MAN
AdBlue
silnik
diesel

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....