TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

MAN Bus Starachowice zawiesza produkcję. Od 23 marca
InfoBus.pl - Opublikowano: 19.03.2020 11:00:48
MAN Bus Starachowice zawiesza produkcję. Od 23 marca

Największy zakład produkujący autobusy w Polsce - MAN Bus w Starachowicach - wstrzymuje od poniedziałku produkcję. Powód? Brak komponentów.

Przestój na razie zaplanowany jest na trzy tygodnie. Od 23 marca przez trzy tygodnie do 13 kwietnia. Nie będą działać m.in. spawalnia, lakiernia i znaczna część montażu. Przez najbliższy tydzień będzie pracować jedynie dział wykańczający pojazdy. Do zrobienia pozostaje jeszcze 75 autobusów, które będą wykańczane przez około 450 pracowników. W momencie, kiedy te prace zostaną zakończone, także i ci pracownicy pójdą na przymusowe urlopy.

Równolegle podobna decyzje podjęto w starachowickim zakładzie PKC Group, który produkuje wiązki elektryczne dla MAN. W obu firmach pracuje ponad 5 tysięcy osób, w tym w MAN Bus ok. 3500 pracowników, a PKC - ok 2000.

-"Sytuacja wymuszona jest brakiem części. Fabryki, w różnych rejonach świata, mają problem z produkcją, dostawami – mówi Jan Seweryn, szef międzyzakładowej "Solidarności" w obu zakładach.

Ankara i Niepołomice

Zawieszenie produkcji dotyczy zarówno zakładu MAN Bus w Starachowicach jak również zakładu MAN w Ankarze w Turcji. Z dniem 23 marca produkcję wstrzymuje także zakład MAN Trucks w Niepołomicach.

-"Firma robi wszystko, aby działanie pionu sprzedaży oraz stacje serwisowe na całym świecie pracowały, na tyle na ile pozwala na to ogólna sytuacja, tak, aby zachować ciągłość łańcucha dostaw" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczono, że MAN wprowadziła we wszystkich swoich oddziałach wszelkie niezbędne środki i działania, mające na celu zabezpieczenie zdrowia swoich pracowników w tej wyjątkowej sytuacji.

Wcześniejsze ruchy

Jednocześnie starachowicka "Solidarność" informuje, że w grudniu i styczniu pracę straciło w MAN Bus ok. 250 osób.

-"Wypowiadane są umowy stałe i nieprzedłużane są te wygasające. Zwolnienia dotknęły zarówno pracowników bezpośrednio zatrudnionych w MAN-ie, jak i za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej – informuje Jan Seweryn, przewodniczący "Solidarności" w zakładzie.

Potwierdza to pośrednio oficjalny komunikat MAN Bus wydany dla lokalnej prasy:

-"MAN Bus Starachowice rozwija się bardzo szybko jako organizacja. Nasz program produkcyjny na cały 2020 rok jest wysoki, aby sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu rynku na autobusy niskopodłogowe. Przygotowujemy się również stopniowo do produkcji autobusów elektrycznych w Starachowicach. Ze względu na ogromną ekspansję naszej organizacji i zatrudnienie wielu nowych pracowników w zeszłym roku nadszedł czas na dostosowanie poziomu zatrudnienia z punktu widzenia utrzymania niezbędnych kompetencji i kwalifikacji w zakresie budowy autobusów oraz po-prawy jakości naszych wewnętrznych procesów. Taka korekta zatrudnienia jest naturalnym aspektem tej działalności, a związki zawodowe, kierownictwo i pracownicy są na bieżąco informowani o sytuacji w Zakładzie. Pomimo ostatnich zwolnień, MAN Bus wciąż zatrudnia nowych wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów, np. dla nowego programu stażowego."

Zdaniem związkowców reedukacja personelu wynika ze zmiany planów produkcyjnych przez zarząd MAN – wcześniejsze zakładały produkcję w Starachowicach aż 14 autobusów dziennie. Teraz ograniczono je do 12 autobusów.

Dwa zakłady

Redukcja personelu w Starachowicach wynika też ze zmiany strategii MAN wobec zakładu, co m.in. widać po przesunięciu części kontraktów do Ankary, a także po aktywacji wygaszonego kilka lat temu zakładu w Sadach. To oczywiście bardzo nie podoba się związkowcom, którzy oczekują od zarządu MAN Bus następujących zmian:

1. Natychmiastowego powrotu całości procesu produkcyjnego z hali w Poznaniu do zakładu w Starachowicach, gdzie są odpowiednie warunki lokalowe, techniczne i technologiczne do produkcji autobusów. jak również do obsługi klientów.

2. Odstąpienie od zamiaru wyprowadzenia produkcji elementów wygłuszających, tak zwanych "pianek", do producenta zewnętrznego. W zakładzie starachowickim jest odpowiednia maszyna do produkcji różnego rodzaju "pianek" jak również grupa pracowników, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do ich wytwarzania.

3. Natychmiastowego zaprzestania zlecania firmom zewnętrznym wykonywania prac, które wykonują pracownicy zatrudnieni w MAN. Pomimo tego, że pracownicy firm zewnętrznych wykonują takie same prace jak pracownicy MAN to za tę pracę pobierają dużo większe wynagrodzenie. Jest to ewidentne przepłacanie, co oczywiście ma negatywny wpływ na wyniki ekonomiczne firmy. Uważamy, że wszyscy pracownicy świadczący pracę dla MAN powinni być zatrudniani na warunkach określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy.

4. Natychmiastowego zaprzestania zaniżania premii miesięcznej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
fabryka
MAN

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....