TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Mamy autobusowych mistrzów!
Marcin Jurczak - Opublikowano: 24.03.2010 21:26:25 2 komentarze
Mamy autobusowych mistrzów!

W dniu 20 marca zorganizowane zostały 3. Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów. W kategorii miejskiej triumfował Ireneusz Tausz z Piły, a w klasie turystycznej najlepszy był Andrzej Łabęcki z Warszawy. Impreza odbyła się podczas targów Motorshow –odbywających się po raz pierwszy po pięciu latach przerwy, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  

Sobotnią rywalizację podzielono na dwie części. Osobną rywalizację wprowadzono w kategorii \'autobus miejski\' i \'autobus turystyczny\'. W tym roku zawody odbywały się przy wykorzystaniu autobusów Volvo –odpowiednio modeli 7700 i 9700. W kategorii autobus miejski wystartowało łącznie 15 zawodników, w kategorii turystycznej –o czterech mniej. Za sterami pojazdów zasiedli nie tylko panowie, w każdej kategorii znalazła się bowiem także jedna przedstawicielka \'płci pięknej\'.

Kierowcy rywalizowali na specjalnie przygotowanym torze testowym. Po wykonaniu niezbędnych czynności związanych z przygotowaniem autobusu do rozpoczęcia próby - od ustawienia foteli i lusterek, po zapięcie pasów bezpieczeństwa i włączenie świateł mijania. Za niewykonanie określonych kroków zawodnicy karani byli punktami karnymi. Po przygotowaniu pojazdu, kierowca podjeżdżał do linii startu, gdzie rozpoczynany był przejazd konkursowy. Na początek był przejazd pod przeszkodą (kierowca wcześniej decydował o wysokości jej ustawienia nad pojazdem) –tak by odległość między pojazdem i przeszkodą była jak najmniejsza, ale by jednocześnie nie doszło do zahaczenia poprzeczki. Wykonanie łuku w lewo pod kątem 90 stopni wymagało \'zahaczenia\' o specjalną piłeczkę umieszczoną na wysięgniku. Gdy kierowca nie dotknął lub za głęboko wjechał w piłeczki, naliczano kolejne, karne sekundy. Zadanie to miało na celu ocenę umiejętności związanych z manewrowaniem i wyczucia charakterystycznego dla pojazdów miejskich dużego przedniego zwisu.

Tu następowała najtrudniejsza (w opinii uczestników) część przejazdu, związana z koniecznością przewrócenia za pomoca koła autobusu plastikowych słupków. \'Kręgle\' były w dwóch kolorach –jedne należało przewracać, inne nie. Nie zabrakło także precyzyjnego podjazdu do wózka (wymagającego zatrzymania w możliwie małej odległości rekwizytu od II dzwi pojazdu) i cofania do garażu (wraz z precyzyjnym zatrzymaniem \'na linii\'). Przed rozpoczęciem przejazdu, każdy kierowaca badany byl alkomatem. Najlepsi pojadą na Mistrzostwa Świata do Austrii.

Podnieśliśmy poziom zawodów, ale i kierowcy podnieśli poziom, także w zakresie tzw. ratownictwa przedmedycznego. Pogoda się udała, chociaż była momentami niepewna, a deszcz troszeczkę dał nam w kość. Tor był bardzo trudny, ale chłopcy i dziewczęta dali sobie radę. Dziewczyny nie były ostatnie, były w środku tabeli więc jest nieźle, co należy podkreślić bo były bardzo stremowane. Staramy się by impreza była coraz lepsza, dochodzimy do standardu światowego. To tak właśnie wyglądają mistrzostwa świata – opowiada Bogusława Zimmer, organizator imprezy.

 

Przyjechałem żeby wygrać, udało się. Na codzień pracuję w MZK Piła, od dwunastu lat jestem kierowcą. Największą trudność sprawiły mi kręgle, to było dosyć trudne zadanie. Właściwie to każda konkurencja jest trudna, jak się przedobrzy to się może okazać, że nic z tego nie wyjdzie. Ja nigdy pewny nie jestem, staram się robić zawsze jak najlepiej. Ważnym elementem jest czas –by zrobić nie tylko dobrze, ale także szybko –tłumaczy Ireneusz Tausz, zwycięzca kategorii miejskiej.

Ta ja jazda nie poszła tak jak sobie zaplanowałem, ale widocznie koledzy popełnili więcej błędów. Jako kierowca pracuję juz 34 lata, obecnie w Veolia Eurolines Polska. Jeżdżę na liniach regularnych między Berlinem a Paryżem, na co dzień spotkać mnie można za kierowcą autobusu Van Hool. A zaczynałem na ogórku –pracowałem jako kierowca zamiast wojska, bo miałem uprawnienia na autobus. Jeździłem wtedy z dziećmi na kolonie –opowiada Andrzej Łabędzki, zwycięzca w kategorii turystycznej.

Wyniki 3. Mistrzostw Polski Kierowców Autobusów

Kategoria \'miejska\'

 1. Ireneusz Tausz –Piła
 2. Daniel Szukalski - Inowrocław
 3. Piotr Szoda –Wejherowo
 4. Janusz Kaszuba –Kielce
 5. Mariusz Klama –Katowice
 6. Marek Kobus –Warszawa
 7. Andrzej Doruch –Wrocław
 8. Grzegorz Nowak –Poznań
 9. Paweł Sztukiewicz –Pozań
 10. Izabela Słomkowska –Poznań
 11. Grzegorz Paszko –Stalowa Wola
 12. Przemysław Kulczyński –Poznań
 13. Karol Fluder –Poznań
 14. Wojciech Janicki –Poznań

Kategoria \'turystyczna\'

 1. Andrzej Łabęcki –Warszawa
 2. Marcin Szczepiński –Mrągowo
 3. Mirosław Braczyński –Piła
 4. Marek Niciak –Sieradz
 5. Stanisław Smyk –Żary
 6. Krzysztof Klimek –Alwernia
 7. Arkadiusz Wieczorek –Kędzierzyn Koźle
 8. Kamil Walas –Połczyn Zdrój
 9. Magdalena Bartłomiejczyk –Sosnowiec
 10. Dariusz Przytuła –Przecław
 11. Rafał Wyżga –Kraków

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
Poznań
Volvo
konkurs
 • ino – 25.03.2010

  Daniel Szukalski z Inowrocławia kolejny raz zajął świetne miejsce ale niestety został zwolniony z inowrocławskiego MPK a na jego miejscu zostały przydupasy prezesa!!!! Ręce opadają...

 • zły – 13.04.2010

  !5 kierowców ? Na całą Polskę ???? I prawie sami z Poznania ? Ale Mistrzostwa! Parodia a nie zawody z - Polski - w nazwie ! To były tylko zawody lokalne Poznania . Towarzystwo wzajemnej adoracji !

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....