TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Magelys Pro forpocztą zmian Irisbusa
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 30.03.2011 19:29:45
Magelys Pro forpocztą zmian Irisbusa

Podczas prezentacji autobusu Magelys Pro na Sycylii, koncern Irisbus poinformował o szeregu zmian w swojej autobusowej ofercie. Zniknie m.in. model Domino, Evadys został przekwalifikowany, a w Czechach ruszyła produkcja Citelisa.

Autobus turystyczny Magelys Pro miał swoja premierę podczas zeszłorocznych targów w Nicei. Nowy autokar o bardziej uniwersalnym charakterze, który może służyć zarówno do obsługi turystyki zagranicznej, jak i krótkich tras krajowych. Można powiedzieć, że ta konstrukcja wpisuje się idealnie w najnowszy europejski trend, gdzie w zasadzie wszyscy już producenci oferuje tańsze i lekko „odchudzone”pojazdy na bazie wysokopokładowych autokarów „wielkiej turystyki”. Podczas ostatnich targów IAA bardzo podobną koncepcję przedstawiło Volvo z modelem 9500. W tym nurcie znalazł się teraz także Magelys PRO. To jednak nie koniec zmian. Jego pojawienie się spowodowało rewolucję w bogatej, turystycznej ofercie Irisbusa. M.in. swoje miejsce w rodzinie stracił model Domino, który będzie produkowany tylko do lipca br. Kolejny ruch to nowa pozycja dla autobusu Evadys HD, który został „zdegradowany”do roli najtańszego autokaru w gamie Iveco, balansującym na cienkiej granicy między segmentem międzymiastowym a turystycznym. Kolejny ważny ruch to poddanie wszystkich autokarów (klasy II i III) procesowi zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez kataforezę. Magelys Pro - podobnie jak Evadys HD i Magelys HD / HDH - jest produkowany w fabryce w Annonay (Francja), gdzie istnieje odpowiednia wanna do zanurzeniowego malowania kataferetycznego o długości do 15 m. Podobna infrastruktura działa w fabryce w Vysokie Myto, gdzie Irisbus produkuje kompletną gamę pojazdów międzymiastowych, czyli Recreo, Crossway, Crossway LE, Arway i Evadys H.

Takie zmiany w segmentacji turystycznej oferty IVECO to zdaniem nowego szefa Irisbusa, Pierre Fleck (o jego karierze pisaliśmy w InfoBusie tutaj) klucz do szerszego zaistnienia koncernu na europejskim rynku autokarów (aktualnie w segmencie turystycznym i międzymiastowym koncern ma 19% udziału i II miejsce w rankingu). Jego zdaniem cały ten segment można podzielić na 4 podkategorie:

I –autokary (klasy Economy) o podstawowym wyposażeniu do obsługi krótkich połączeń. Tutaj Irisbus oferuje model Evadys HD, a rocznie cały ten rynek Iveco ocenia w Europie na ok. 800 szt. rocznie;

II –autokary uniwersalne o podwyższonym standardzie wyposażeniu do obsługi krótkich i trochę dłuższych połączeń (specjalizacja to tzw. incoming). Tutaj Irisbus oferuje model Magelys PRO, a rocznie cały ten rynek Iveco ocenia w Europie na ok. 3500 szt. rocznie;

III –autokary o wysokim standardzie wyposażenia do obsługi średnich i długich połączeń. Tutaj Irisbus oferuje model Magelys HD, a rocznie cały ten rynek Iveco ocenia w Europie na ok. 1000 szt. rocznie;

IV –autokary (klasy Premium) o najwyższym standardzie wyposażenia do obsługi najbardziej wymagających klientów. Tutaj Irisbus oferuje model Magelys HDH, a rocznie cały ten rynek Iveco ocenia w Europie na ok. 600 szt. rocznie;

Jak widać –europejskim rynek autokarów o łącznym wolumenie 5900 szt. rocznie przede wszystkim koncentruje się na kategorii II i III. Stąd też wielkie nadzieje Irisbusa związane z modelem Magelys PRO, który będzie walczył w najbardziej dochodowym obszarze. Dotychczas koncern oferował tutaj modele Domino, Evadys HD i Iliade, ale tylko na lokalnych rynkach Francji i Włoch. Teraz zastąpi je Magelys Pro, jako produkt dedykowany wszystkim europejskim przewoźnikom. W podboju tego segmentu ma przede wszystkim pomóc mu dość atrakcyjna cena, wynosząca 230 000 EUR (w wersji z silnikiem o mocy 380 KM, manualnej skrzyni i bez WC).

Kolejną ważną zmianą we włoskim koncernie (ogłoszoną przy okazji testów Magelys Pro) jest stworzenie dualnej struktury sprzedaży. Teraz Irisbus będzie posiadał dwa piony: pierwszy ds. sprzedaży na drodze przetargów publicznych pod wodzą G. Tufano i drugi do sprzedaży detalicznej (pod hasłem „retail”) pod kierownictwem –Enrice Vasallo. Generalnie jak to we włoskiej organizacji są od tego wyjątki –dział przetargów publicznych we Francji jest osobnym pionem (obejmującym także markę Heuliez), a osoby odpowiedzialne za sprzedaż np. w Europie Północnej (R. Roveglia) czy Wschodniej (D. Siviero) zajmują się zarówno przetargami, jak i zakupami detalicznymi.

Komponenty zastosowane w Magelys HD i Magelys Pro są w zasadzie identyczne, a główna różnica polega na zamontowaniu innego układu napędowego. W ekonomicznej wersji występuje silnik Iveco Cursor 10 Euro 5 o mocy 380 KM, współpracujący ze skrzynią biegów ZF 6S 1600 (w opcji mamy automat ZF AS-Tronic), natomiast w Magelys HD/HDH stosuje się silnik IVECO CURSOR 10 Euro 5 o mocy 380 KM lub 450 KM. Układ przeniesienia napędu jest taki sam. Podobnie jak jego starszy brat Magelys Pro dostępny jest w dwóch długościach: 12.20 m i 12.80 m, które mogą pomieścić odpowiednio 53 lub 57 pasażerów (z WC). Tradycyjnie klienci mogą także wybrać retarder hydrauliczny (Voith) lub elektro-magnetyczny (Telma). Przednie zawieszenie jest niezależne, a układ hamulcowy oferuje w standardzie: ABS, ASR, EBS i ESP (!). W zakresie bezpieczeństwa IVECO seryjnie wyposażą także wszystkie swoje autokary w system automatycznej detekcji ognia w komorze silnika, połączony z pulpitem kierowcy.

Przypomnijmy, że cała rodzina Magelys występuje w trzech długościach (12.20m, 12.80 m i 13.80m (6x2) i dwóch wysokościach (HD - 3.62m i HDH - 3.81m). Tak niską wysokość (przy zachowaniu pełnego komfortu w przestrzeni pasażerskiej oraz wysokiej pojemności luków bagażowych na poziomie 7 m2 z WC) uzyskano m.in. dzięki zintegrowanej klimatyzacji, która nie wystaje poza podstawowy obrys pojazdu. Ma to także pozytywny wpływ na design i możliwość zachowania miękkich, płynnych linii w całej stylistyce autokaru.

I krótkie podsumowanie dostępnych gabarytów w zmodyfikowanej ofercie Irisbusa. Aktualnie, w zakresie autokarów mamy tutaj do wyboru modele:

- przy 10 m długości: Crossway, Crossway LE, Recreo, Arway;

- przy 12 m długości: Crossway, Crossway LE, Recreo, Arway, Evadys H, Evadys HD, Magelys PRO / HD / HDH

- przy 12,8 m długości: Crossway, Crossway LE, Recreo, Arway, Evadys H, Evadys HD, Magelys PRO / HD / HDH

- przy 13,8 / 15 m długości (6x2): Arway i Magelys HDH.

Największe zmiany dosięgły przedniej i tylnej ściany Magelys Pro. Przednie reflektory ksenonowe zostały podświetlone diodami LED, co jest krokiem w kierunku przyszłych uregulowań prawnych dt. jazdy na światłach w dzień. W dolnej części wprowadzono aluminiowy panel, który wyraźniej oddziela resztę konstrukcji od ogromnej przedniej szyby (ten element może także zostać pomalowany w kolorze nadwozia). Na tylnej ścianie również wprowadzono estetyczny aluminiowy panel i lekko zmodyfikowano położenie tablicy rejestracyjnej.

Po wejściu do Magelysa Pro od razu zauważamy znakomite doświetlenie wnętrza. To znak charakterystyczny dla nowych autokarów IVECO, gdzie standardowo montuje się zachodzące wysoko na dach szyby boczne (na szerokość pierwszego fotela) oraz ogromne, panoramiczne szyby przednie. To znakomite rozwiązanie podczas zwiedzania zabytkowych miast czy widokowych tras. Zdaniem konstruktorów IVECO gwarantuje to o 35% większą widoczność dla pasażerów przy zachowaniu prawie identycznego komfortu termicznego w porównaniu z dotychczas oferowanymi rozwiązaniami. Kolejny plus to przestronność przestrzeni pasażerskiej, gdzie wysokość mierzona przy oknie wynosi aż 2,1 m. To umożliwia nawet wysokim osobom swobodne przemieszczania się po całym pojeździe.

Ciekawostką jest także bezprzewodowy mikrofon pilota oraz możliwość wyświetlenia na ekranach filmów zarejestrowanych przez przednią kamerę. Z wewnętrznych różnic w porównaniu do Magelysa HD/HDH można wymienić m.in. indywidualne oświetlenie zainstalowane w podsufitowych półkach na bagaż (a nie jak w bardziej luksusowych wersjach w tylnym oparciu fotela) oraz brak drzwi kierowcy. W zakresie stanowiska kierowcy to mamy tutaj deskę rozdzielczą przeniesioną z Magelysa HD, wyposażoną m.in. w wielofunkcyjną kierownicę.

Podczas ostatniej konferencji prasowej Irisbus podał także ostatnie dane dotyczące swojej sprzedaży w Europie. W zeszłym roku zostało zarejestrowanych 6519 nowych autobusów z logo Iveco, w tym 1702 minibusy, 2064 autobusy miejskie, 2306 autobusów międzymiastowych i turystycznych oraz 447 podwozi. Łączny udział firmy w całym europejskim rynku wnosi 8,9%. Co ważne –od tego roku ruszyła produkcja miejskich autobusów Citelis w czeskim zakładzie w Vysokie Myto. To zdaniem przedstawicieli koncernu pozwoli zaoferować ten produkt w bardziej atrakcyjnej cenie. Pojazd ma zachować identyczną konstrukcję, natomiast jego wyposażenie ma być lekko „odchudzone”. Co ciekawe jako przykład rynków gdzie ma być przede wszystkim oferowany miejski produkt „made in Czech”podano obok krajów Europy Środkowowschodniej także m.in. Niemcy. To by znaczyło, że Citelis z francuskich zakładów Annoney będzie zapatrywał rynki we Francji i Włoszech, natomiast zakład w Czechach –resztę krajów. To by oznaczało, że w naszym regionie zostanie skumulowana naprawdę spora część europejskiej produkcji autobusów miejskich. Jesteśmy także bardzo ciekawi, o ile czeska wersja Citelis będzie tańsza od francuskiego oryginału.

Dane techniczne Irisbus Magelys Pro do pobrania –tutaj


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Iveco
Irisbus
ZF

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....