TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Lublin na kolejnych MEGA zakupach
InfoBus.pl - Opublikowano: 19.04.2017 12:14:36 4 komentarze
Lublin na kolejnych MEGA zakupach; fot. MPK Lublin

Po przegubowych trolejbusach, 19 kwietnia 2017 r. ZTM w Lublinie ogłosił przetarg na zakup 9 szt. przegubowych autobusów miejskich z silnikami diesla Euro 6. Oferty zdobędą dodatkowe punkty m.in. za panele solarne i monitoring skrzyń biegów. Pojazdy powinny dotrzeć do stolicy województwa lubelskiego do 30 marca 2018 r., czyli producenci będą mieli dużo czasu.

Z ciekawszych rzeczy zamawianych przez Lublin warto wymienić m.in.  zakup opon zimowych dla każdego autobusu (po 4 szt. na autobus) oraz dostawę dodatkowego automatu biletowego, w kompletacji identycznej jak zamontowane w pojazdach, wraz z zasilaczem umożliwiającym jego podłączenie do sieci 230 V AC.

Lubelskie wymagania

W zakresie wymogów formalnych, ZTM w Lublinie wymaga od oferentów m.in. środków finansowych w wysokości co najmniej 3 500 000,00 złotych oraz polisy OC na sumę nie mniejszą niż 3 500 000,00 złotych. Do tego dochodzi wadium w wysokości: 246 000,00 PLN.

Z kolei wymagane przez ZTM doświadczenie to wykonanie w okresie ostatnich 3 jedna dostawy obejmującej minimum 4 sztuki nowych niskopodłogowych dwuczłonowych autobusów o długości 17,5 m ? 18,75 m.

Zastosowane przez Lublin kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty są następujące:

 • Cena / Waga: 60

 • Warunki gwarancji / Waga: 15

 • Ekologia / Waga: 10

 • Warunki techniczne / Waga: 15

Jakie autobusy chce Lublin?

Wymagania zawarte w SIWZ w zakresie oceny technicznej w zasadzie nie odpowiadają na to pytanie. ZTM w Lublinie szuka autobusów z mocnymi silnikami, ale bez większych zmian w porównaniu do dotychczas zamawianych egzemplarzy. Z nowości warto wspomnieć o systemie zdalnej diagnozy pracy skrzyni biegów oraz o ogniwach fotowoltaicznych, doładowujących pokładową elektronikę i tym samym obniżających zużycie paliwa. To rozwiązanie rozpropagował w Polce właśnie Lublin, a ostatnio 53. unijne Autosany MPK Lublin zostały "uzbrojone" w panele solarne firmy In-Lab.

Generalnie dodatkowe punkty za technikę Lublin przyznaje za następujące rozwiązania:

 • najwyższy moment znamionowy silnika (za 2000 kWh ZTM przyznaje 100 pkt)

 • zawieszenie zależne (100 pkt)

 • podział przedniej szyby (100 pkt)

 • system zdalnego monitoringu pracy skrzyni biegów (100 pkt)

 • system ogniw fotowoltaicznych (100 pkt)

O tym, jakie firmy zawalczą o lubelskie zamówienie dowiemy się 26 maja 2017r, , kiedy wyznaczono termin otwarcia ofert. Dzięki otwartym wymaganiom liczymy na podwójny klasyk czyli Solaris vs MAN i Mercedes-Benz.

Z unijną kasą

Zarówno zamówienie na przegubowe trolejbusy (15), jak i kontrakt na pojazdy klasy MEGA z silnikami diesla (9) są realizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Najnowsze postępowanie wschodzi w skład projektu "Rozbudowa i udrożnienie sieci komunikacji zbiorowej dla obszaru specjalnej strefy ekonomicznej i strefy przemysłowej w Lublinie" .

Generalnie to początek kolejnych dużych zakupów w lubelskiej komunikacji miejskiej. ZTM ma w planach kolejne taborowe inwestycje. To zakup:

 • 32 szt. autobusów elektrycznych,

 • 40 szt. trolejbusów

 • 23 szt. autobusów niskoemisyjnych z normą emisji spalin Euro 6 (na 9 szt. już ogłoszono przetarg)

 • 15 trolejbusów

Przypomnijmy, że w marcu br. ZTM ogłosił już pierwszy przetarg z unijnej serii - na zakup 15 przegubowych pojazdów. Mają być fabrycznie nowe, niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, automaty do sprzedaży biletów, elektroniczne wyświetlacze i zapowiedź głosową przystanków. Pojemność to 110 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących Poza tym trolejbusy mają mieć cztery podwójne porty USB umożliwiające ładowanie telefonów czy tabletów. W pojazdach ma się też znaleźć niezależny napęd w postaci baterii, który pozwoli na przejechanie odcinków, na których nie ma trakcji bądź w przypadku, gdyby uległa ona awarii.

Nowe trolejbusy mają być dostarczone do Lublina w maju 2018 roku. Wzmocnią one wydatnie klasę MEGA w trolejbusowym taborze MPK, który dziś dysponuje tylko 12. przegubowymi pojazdami Solaris Trollino 18 - na łączny tabor 110. autobusów "na szelkach".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Lublin
przetarg
tabor
 • Polak – 19.04.2017

  Ten artykuł jest tak napisany, że nie wiadomo o co w nim chodzi.

 • andrzej-pl – 21.04.2017

  Co się dziwić

 • Lublin moje miasto – 22.04.2017

  Jeżeli masz problem z czytaniem ze zrozumieniem, to tylko Twoja sprawa. Dlaczego MPK nie może ogłosić przetargu? Nie ma funduszy?

 • Lubelak – 23.04.2017

  ZTM ogłasza unijne przetargi bo chodzi o odzyskanie podatku VAT. Do tego trzeba przy okazji napisać że całość zakupów trolejbusowych w Lublinie ma być taborem przegubowym, tj. łącznie 40szt. trolejbusów klasy MEGA.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...