TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Lubelskie w Funduszu Autobusowym: 104 linie za milion
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 03.09.2019 11:00:44
Lubelskie w Funduszu Autobusowym: 104 linie za milion

104 nowe linie autobusowe, łączące m.in. małe miejscowości z siedzibami gmin i powiatów, uruchomią samorządy na terenie woj. lubelskiego. 21 samorządów otrzymało na ten cel łącznie prawie 1 mln zł dopłat z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

21 samorządów

30 sierpnia wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wręczył przedstawicielom 21 samorządów promesy na dofinasowanie przewozów.

-"Z tego rozwiązania skorzystaliśmy jako województwo lubelskie dobrze. W ramach tego programu powstaje, dzięki Państwa zaangażowaniu, 3300 km nowych tras komunikacyjnych w woj. lubelskim" - powiedział. Dodał, że pod względem długości tras region jest w pierwszej piątce województw, które wprowadziły ten pierwszy etap realizacji ustawy.

Przypomniał, że organizacja zbiorowego transportu publicznego leży w gestii samorządów, a Fundusz rozwoju przewozów autobusowych powstał z myślą o wspieraniu samorządów w uruchamianiu połączeń lokalnych tam, gdzie ich brakuje, ponieważ zostały zlikwidowane.

-"Mamy świadomość tego, że organizowanie publicznego transportu zbiorowego przy pomocy - w zdecydowanej większości przypadków - prywatnych przewoźników zawsze będzie ograniczone kwestią dochodowości, bo nikt nie będzie wymagał do przedsiębiorcy działalności charytatywnej" – powiedział Czarnek. Dodał, że istotą prowadzenia działalności gospodarczej jest działalność zarobkowa, a nie charytatywna.

PKS Ryki z kasą

Dopłata z Funduszu ustalona została w kwocie nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej, przy czym udział organizatora, czyli samorządu, wynosić ma co najmniej 10 proc. kosztów.

Promesy na dopłaty do przewozów odebrali w piątek przedstawiciele 12 gmin, ośmiu powiatów i samorządu województwa lubelskiego. Łączna kwota planowanej dopłaty to prawie 968 tys. zł. Dopłaty dotyczą 104 nowych linii przewozowych i obejmują blisko 968 tys. wozokilometrów, na okres czterech miesięcy.

32 nowe linie, o łącznej długości 860 km, uruchomi gmina Ryki, w porozumieniu z ościennymi gminami. Na ten cel otrzymała blisko 145 tys. zł dopłaty. Przewozy mają być realizowane w granicach powiatu ryckiego.

-"To będą linie, które będą prowadziły do praktycznie wszystkich gmin i miejscowości w naszym powiecie. Będą przede wszystkim przewoziły młodzież do szkół średnich do Dęblina i do Ryk, ale też do urzędów, administracji, do szpitala" - powiedział burmistrz Ryk Jarosław Żaczek.

Przewozy będzie realizować PKS Ryki.

-"Trzy lata temu zdecydowaliśmy się odkupić część upadłego przedsiębiorstwa PKS Puławy i przez te trzy lata, z trudnościami i kłopotami, ale utrzymujemy ten transport zbiorowy" – powiedział burmistrz Ryk.

Jak podkreślił, Fundusz rozwoju przewozów autobusowych daje nowe możliwości. "Będzie to niewątpliwa pomoc przede wszystkim dla pasażerów, bo jeszcze wiele osób chce i często musi korzystać z transportu zbiorowego, ale również duża pomoc finansowa dla przedsiębiorstwa, które ten transport realizuje" - zaznaczył Żaczek.

Komunikacyjny pilotaż

W powiecie bialskim uruchomione zostaną trzy nowe linie o łącznej długości 98 km, które połączą różne miejscowości - m.in. Kodeń, Janów Podlaski, Drelów, Aleksandrówkę, Strzakły, Międzyrzec Podlaski. Będą umożliwiały dojazd z małych miejscowości do miast i siedzib gmin.

Wicestarosta bialski Janusz Skólimowski powiedział dziennikarzom, że przewidywany koszt uruchomienia tych linii to 89 tys. zł, a kwota otrzymanej dotacji to ponad 20 tys. zł. "Trzeba pamiętać, że dofinansowanie jest do deficytu. Jeśli linia jest nierentowna, to my jako samorząd i państwo dokładamy do tego" - tłumaczył.

Jak zaznaczył, jest to "swego rodzaju pilotaż". "Pierwsze umowy są podpisywane na cztery miesiące, ale będziemy analizowali, jakim zainteresowaniem się to cieszy. Przewidujemy, że później w miarę zgłaszania nowych potrzeb, będziemy też uruchamiali nowe połącznia" – powiedział Skólimowski.

"Każdy przewoźnik liczy i oczekuje rentownych linii. Są więc takie miejsca, gdzie ludzie są wykluczeni, poruszają się własnymi środkami transportu, ale powinni mieć dostęp do tej publicznej komunikacji" – dodał.

W tym roku do rozdysponowania w województwie lubelskim na dopłaty do zadań dotyczących przewozów autobusowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych jest ponad 24 mln zł.

1400 linii

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w czwartek, że od 1 września pojawi się w całej Polsce prawie 1400 linii autobusowych.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
PKS
Lubelskie
PKS Ryki

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....