Duet trolejbus i autobus, a do tego powrót do lat 70. ubiegłego wieku ? to formuła tegorocznej linii turystycznej ?T?. W okresie wakacyjnym zapraszamy do odbycia niezapomnianej podróży w przeszłość i poznania Lublina z nietypowej perspektywy ? z pokładu zabytkowych pojazdów. Już 5 lipca br. rusza kolejny, piąty sezon kursowania wakacyjnej linii turystycznej.
W tym roku, obok trolejbusu Ziutek, na linii turystycznej będzie kursować także autobus Jelcz 272 MEX o imieniu Gutek. Będzie to debiut na linii turystycznej, odrestaurowanego przez MPK Lublin, zabytkowego autobusu. Dodatkowo, cała koncepcja linii będzie utrzymana w konwencji lat 70. XX wieku. Rozkłady jazdy, tablice kierunkowe będą w stylistyce minionej epoki. Również kierowca, konduktor i przewodnik będą mieli na sobie ubrania nawiązujące do tamtego okresu.
Linia będzie kursować w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Trolejbus i autobus odjeżdżać będą ze wspólnego przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 15:00, 16:00 i 17:00.

Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych ?trajtków? i ?ogórków?. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 45 minut.
Na linii ?T? obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych zgodnie z aktualną taryfą oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można kupić bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 2,80 i 1,40 zł.
Linia turystyczna ?T? to wspólny projekt Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - Lublin Sp. z o.o., Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych ?Pogranicze?. ?T? w swoim obecnym kształcie kursuje od 2010 r. W latach 2010-2013 była obsługiwana turystycznym trolejbusem Ziutek, z kolei w roku 2014 do obsługi został skierowany przegubowy autobus Ikarus. Od początku funkcjonowania linia turystyczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno ze strony turystów jak i mieszkańców. W sezonie letnim korzysta z niej średnio ok. 800 osób.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Ten Ziutek ma tyle wspólnego z prawdziwym ZIU-9B/UP, co nic, oprócz nadwozia, które i tak nie ma oryginalnych drzwi, nie wspomnę już o silniku i osprzęcie i do tego jest przerobiony na barek, więc nici mi z takiej historii. Odwiedził kiedyś Tychy, ale nawet nie chciałem nim jechać, zero oryginalności. Przydałbym się prawdziwie odrestaurowany na tamte lata pojazd.
Dodaj komentarz
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.