Łódź walczy z wypaleniem zawodowym. M.in. wśród kierowców

infobus
19.01.2020 13:00
0 Komentarzy

Warsztaty, spotkania z psychologiem i zajęcia sportowe złożąsię na program, który miasto Łódź wraz z firmą HRP przygotowało dla cierpiącychna wypalenie zawodowe mieszkańców. Koszt projektu, z którego ma skorzystać 900osób, to 2 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z UE.

„To kolejny program, który będziemy realizować z firmą HRP.Tym razem przeznaczony dla osób aktywnych zawodowo, które borykają się zobjawami stresu, wypalenia zawodowego, braku motywacji. Będziemy temuprzeciwdziałać na trzech płaszczyznach – poprzez konsultacje z psychologiem,relaksujące zajęcia sportowe oraz naukę walki ze stresem. Program zaczynamy 27stycznia i będziemy kontynuować do końca 2022 r. Dzięki współpracy z firmą HRPpozyskaliśmy na ten cel 2 mln zł” – podkreślił wiceprezydent Łodzi AdamWieczorek na konferencji prasowej w środę.

Zaznaczył, że z projektu „Przepis na zdrowie” możeskorzystać ok. 900 osób w wieku od 15 do 75 lat, przy czym podczas naboru wszczególny sposób premiowane” będą osoby niepełnosprawne, po 50. rokużycia i kobiety.

Zjawisko dotykające kierowców

Wypalenie zawodowe to zjawisko, które w Polsce jest jeszczemało znane.

-„Dotyka głównie te osoby, które mają bardzo intensywne relacjezawodowe – im większe zaangażowanie w pracę, tym większe wypalenie. Z tymzaburzeniem zmagają się często lekarze, nauczyciele, pedagodzy, urzędnicy, aleteż osoby, których praca wiąże się z dużą monotonią, np. kobiety wychowującedzieci czy kierowcy autobusów – wyjaśnił psycholog dr Artur Juczyński.

Według przytoczonych przez niego danych po kilku latachpracy zawodowej objawy wypalenia obserwuje się u 30 proc. osób, a po kilkunastulatach odczuwa je ponad połowa pracowników. Wypalenie zawodowe często możeprowadzić do depresji.

Trzeba walczyć

„To proces, który sam nie ustępuje. Osoba z wypaleniemzawodowym funkcjonuje jak samochód z zaciągniętym ręcznym hamulcem. Jakośjedzie do przodu, ale mocno się przy tym zużywa i na tym cierpi” – dodałpsycholog.

Rekrutacja będzie prowadzona cyklicznie przez cały czastrwania projektu. Rusza od 27 stycznia (w poniedziałki, wtorki i piątki) ipotrwa do 2022 r. Aby wziąć udział w projekcie, należy zgłosić się do WydziałuZdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Zachodniej 47.Kwalifikacja prowadzona jest przez psychologów na podstawie prostegoformularza, który wypełnia kandydat.

Na każdym etapie projektu organizatorzy zapewniająuczestnikom wsparcie psychologiczne. Oferują 10 spotkań warsztatowych w4-8-osobowych grupach. Każde trwa po 2 godziny. Jak wyjaśniła MalwinaGraczykowska z firmy HRP, dotyczyć one będą m.in. walki ze stresem, zarządzaniaczasem, radzenia sobie z emocjami. Każdy z uczestników będzie miał zapewnioneco najmniej 4 indywidualne spotkania z psychologiem i do 8 zajęć sportowych –do wyboru będą m.in. kręgle, aerobik i basen.

Cały cykl potrwa około 3 miesięcy i zostanie podsumowany1,5-godzinnym spotkaniem z psychologiem. Jeśli osoba uczestnicząca w kursie będziewymagała dalszej terapii, dostanie informację, gdzie powinna szukać pomocy.Organizatorzy obiecują pokrycie kosztów opieki nad osobą, którą np. uczestnikopiekuje się na co dzień i na stałe. Terminy zajęć mają być dostosowywane domożliwości czasowych uczestników zarówno pod kątem dni czy godzin, jak iintensywności.

Projekt prowadzony będzie jednocześnie w pięciu dzielnicachmiasta – przy miejskich poradniach oraz centrach seniora – tak, by uczestnicymieli jak najbliżej na spotkania i warsztaty: przy ul. Cieszkowskiego 6,Libelta 16, Szpitalnej 6, Leczniczej 6 i w jednej z poradni zdrowia naPolesiu.(PAP)

Komentarze