TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Łódź: Izraelski potentat zastąpi MPK?
DZIENNIK ŁÓDZKI 27.10.2009 - Opublikowano: 27.10.2009 19:14:27 7 komentarzy

W listopadzie do Łodzi przyjadą przedstawiciele jednej z największych firm przewozowych z Izraela. Mają przedstawić 'koncepcję utworzenia w Łodzi od podstaw nowej instytucji przewozów pasażerskich'. Taka wiadomość pojawiła się na stronie internetowej urzędu miasta i zelektryzowała radnych. Powód? Miasto przygotowuje przetarg na wyłonienie firmy, która od 3 grudnia, być może, przejmie obowiązki MPK.
- Likwidujemy MPK? Izraelczycy chcą wykupić udziały naszego przewoźnika? - pyta Mateusz Walasek, radny PO.
Z informacji zamieszczonej na urzędowej stronie nie wynika, o jaką firmę z Izraela chodzi. Ale wiele wskazuje na Egged Holding, czyli jednego z najpotężniejszych przewoźników autobusowych na świecie, który po zakupie spółki Mobilis jest największym graczem w branży miejskiego transportu autobusowego w Polsce. To musi budzić niepokój radnych.
Ich obawy łatwo zrozumieć. Miasto musi ogłosić przetarg na usługi przewozowe. MPK kupiło udziały w kilku polskich PKS-ach i stało się grupą kapitałową. Dlatego, w myśl unijnych przepisów, miasto nie może już tak po prostu powierzyć swojej spółce świadczenia usług, tylko musi ogłosić przetarg. Prezydent chciał rozdzielić przewozy tramwajowe, autobusowe i sprzedaż biletów, co oznaczałoby, że w Łodzi pojawią się trzy firmy przewozowe. Radni przeforsowali jednak poprawkę, w myśl której do przetargu może stanąć jedynie firma, która podoła pełnej usłudze. Liczyli na to, że nikt, poza łódzkim MPK, tego nie zrobi. Ale mogą się przeliczyć.
- MPK dysponuje ogromnym majątkiem miasta, odebranie mu przewozów autobusowych może się skończyć wyprzedażą tego majątku za bezcen - tłumaczy Sławomir Worach, radny PiS.
Według Marzeny Korosteńskiej z biura prasowego magistratu, jeśli prezydent wykona uchwałę, narazi się na kontrolę Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jeśli nie wykona - radni podniosą larum. Dlatego postanowiono znaleźć firmy, które mogą spełnić warunki przetargu. - Nie ma w tym nic złego - mówi Marzena Korosteńska.
Sławomir Worach zapowiada, że po powrocie prezydenta z Izraela poprosi o szczegółowe wyjaśnienia. Wtóruje mu Dariusz Joński z Lewicy, do którego zgłosili się związkowcy z MPK, zaniepokojeni wizytą potężnego izraelskiego przewoźnika.
- Jeśli prezydent chce sprzedać MPK, niech powie wprost - mówi Joński.
Sprawdź też:
Łódź
MPK
 • Piotr – 28.10.2009

  Jakie unijne przepisy rzekomo zmuszaja do zorganizowania przetargu ? Bzdura, miasto moze swoje spolce zlecic zadania bez przetargu... Zaraz po przystapieniu do UE czesto politycy probuja przepchnac jakies bezdurne przepisy probowali uzasadniac to wymogami unijnymi.

 • bartek – 28.10.2009

  tylko zauważ ze MPK jest już grupa kapitałowa a nie tylko spółką miejską.

 • igor – 28.10.2009

  Egged to powinien do GOPu zawitać. Będzie miał gdzie umieszczać swoje 10-letnie i starsze pojazdy. A jak narazie może stanowić realną konkurencje do objęcia conajmniej 48 linii w przetargu z wymogami śmiesznie małymi jak na tego przewoźnika.

 • – 28.10.2009

  Powinno pozbyć się udziałów w PKS-ach itp, aby jako spółka miejska być miejskim przewoźnikem. Ponad 100 lat tradycji do czegoś zobowiązuje.

 • bartek – 29.10.2009

  A teraz zauważcie jeszcze jedno.Umowa będzie obowiązywać od 3 grudnia.wiec nie realne jest żeby jaki kolwiek przewoźnik w nieco ponad miesiąc zdobył tyle autobusów i tramwajów żeby obsłużyć km w Łodzi.

 • lol – 29.10.2009

  Tramwaje pójdą do zaorania, a MPK nie pójdzie na dno ze swoimi autobusami, zostaną one wykupione. Stare szroty zostaną wyplewione z całości i już będzie można układać rozkład - typowo PKSowy, tzn. będziesz mógł dojechać w każde możliwe miejsce w Łodzi, jednak nie więcej niż 3 razy dziennie. W Łodzi zacznie być budowane metro (bez żadnych zgód czy pozwoleń miasta) z 1, max. dwoma wagonami na całą sieć. Jednym słowem - Łódź umarła. :)

 • xxx – 10.11.2009

  Łódź umarła na korzyść Żydów.

Dodaj komentarz

InfoBus nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w portalu infobus.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma „JMK analizy rynku transportowego” oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2016, kiedy będziemy świętować 15-lecie portalu! Portal TransInfo.pl działa od 2001 roku. Początkowo - pod nazwą InfoBus.pl - zajmował się tylko...