TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Lista kontrolnych punków Bezpiecznego Autokaru 2020 [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.01.2020 12:00:31
Lista kontrolnych miejsc Bezpieczny Autokar 2020 [FILM]; fot. GITD

W pięciu województwach rozpoczęły się ferie zimowe, co oznacza m.in. wzmożone kontrole autobusów turystycznych.

Przez cale ferie inspektorzy ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów, ale też stan prowadzących. Pod inspekcyjną lupą będzie również prędkość. O działaniach ITD w czasie ferii informowali podczas briefingu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz i Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik.

Kontrolna kontrola

W tym roku jako pierwsi ferie rozpoczęli uczniowie i nauczyciele z województw śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego i łódzkiego. Należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych do popularnych miejsc zimowego wypoczynku, czyli m.in. na autostradzie A4, przy której znajduje się m.in. MOP Kępnica (woj. śląskie). W tym miejscu w sobotę (11 stycznia) spotkali się z dziennikarzami Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz i Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik, którzy zainaugurowali kolejną odsłonę akcji ITD "Bezpieczny autokar".

-"To kolejny raz kiedy potwierdzamy, że bezpieczeństwo na drodze jest naszym priorytetem, kiedy potwierdzamy, że bezpieczeństwo podróżnych, szczególnie dzieci na ferie czy wakacje, jest naszym priorytetem - powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. Każdego roku podczas wakacji, ale też w okresie ferii właśnie inspektorzy bacznie przyglądają się autokarom przewożącym pasażerów i eliminują te pojazdy, które zagrażają bezpieczeństwu – dodał minister.

Pierwsze kontrole w ramach akcji już się odbyły, m.in. podczas briefingu inspektorzy kierowali autokary na nowoczesną, mobilną stację diagnostyczną, która pozwala szczegółowo zweryfikować stan techniczny pojazdu. Kierowcy, którzy pozytywnie przeszli kontrole, otrzymywali od ministra Adamczyka i inspektora Gajadhura maskotkę ITD – krokodylka.

Zobaczcie to na filmie:

Kontrolne ABC

Wzmożone kontrole autokarów będą się odbywały do ostatniego dnia ferii. Inspektorzy sprawdzą stan techniczny, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, stan ogumienia i oświetlenie, czyli te elementy, które decydują o bezpiecznej podróży. ITD zbada także stan kierowców. Prowadzący muszą być trzeźwi i wypoczęci. Tymczasem to naruszenia czasu pracy były najczęstszymi przyczynami mandatów, którymi karano kierowców autokarów w minione wakacje.

Dziennie kierowca może prowadzić maksymalnie przez 10 godzin i to dwa razy w tygodniu. W pozostałe dni nie może być dłużej za kierownicą niż 9 godzin, a po 4,5 godzinach jazdy musi zrobić obowiązkową, 45-minutową przerwę – przypomniał Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Podczas ferii sprawdzane będą również samochody osobowe. Prędkość aut kontroluje m.in. system fotoradarowy, zarządzany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To 432 fotoradary w całym kraju, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 urządzeń, które wyłapują kierowców wjeżdżających na skrzyżowaniu na czerwonym świetle.

Apeluję o to, aby kierowcy dostosowali prędkość do panujących warunków. Pogoda może być różna, drogi śliskie. Niestety niektórzy prowadzący cały czas "zapominają" o zdjęciu nogi z gazu. Podczas ubiegłorocznych ferii odnotowaliśmy ponad 200 tysięcy naruszeń dot. przekroczenia prędkości - informował Alvin Gajadhur.

Lista punktów kontrolnych

Patrole inspekcyjne będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących na zimowy wypoczynek w wyznaczonych, stałych punktach kontroli - szczegółowy wykaz TUTAJ - i uwaga - te punkty będą czynne w województwach, w których aktualnie odbywają się ferie, a także na trasach szybkiego ruchu.

Z kolei policyjna lista punktów kontrolnych autokarów znajduje się TUTAJ

Możliwe będą także kontrole po uprzednim, wcześniejszym zgłoszeniu np. rodziców, opiekunów. Zainteresowanie tą formą zabezpieczenia jest coraz większe. Zgłoszenia należy kierować do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu drogowego telefonicznie lub za pośrednictwem e-mail. Inspektorzy proszą o zgłaszanie z wyprzedzeniem, tak aby możliwe było zaplanowanie kontroli w dniu wyjazdu autokaru.

Statystyki 2019

Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali blisko 1100 autokarów. Kontrola blisko 50 pojazdów zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W 8 przypadkach konieczne było wydanie zakazu jazdy. Na kierowców nałożono 250 mandatów karnych. Choć sytuacja na drogach jest coraz lepsza, to przypadek np. z zeszłorocznych ferii z woj. małopolskiego, w którym 55 dzieci przewożono niesprawnym autokarem i z przekroczeniem dozwolonej prędkości pokazuje, że działania służb kontrolnych muszą być kontynuowane.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
kontrola
ITD

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....