TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Likwidacja PKM Jastrzębie, więc kierowcy zachorowali
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.02.2019 13:00:39
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Międzygminny Związek Komunikacyjny zdecydował o rozpoczęciu procesu likwidacji PKM Jastrzębie-Zdrój. Ta decyzja nie spodobała się pracownikom komunalnego przewoźnika. Stąd dzisiejsze problemy komunikacyjne na liniach organizowanych przez związek. Jak widać likwidacja może wywoływać choroby...

Ciężko nie wiązać tego z decyzją MZK o postawieniu w stan likwidacji przewoźnika. Warto przypomnieć, że to nie pierwszy protest załogi PKM. Rok temu załoga zdecydowała się na przeprowadzenie strajku ostrzegawczego, natomiast później pojawiło się widmo strajku generalnego.

Dziś wszystkie autobusy PKM pozostały w zajezdni. Do pracy nie stawiło się 30 kierowców, a do spółki wpływają zwolnienia lekarskie. Sprawa dotyczy 21 kierowców obsługujących linie w Jastrzębiu-Zdrój i dziewięciu jeżdżących na terenie Czerwionki-Leszczyn i Żor. W Jastrzębiu z rozkładu wypadło 46% kursów na liniach (101, 105, 107, 112, 115, 117, 118, 121, 122, 124, 127, 128), natomiast w Czerwionce-Leszczynach i Żorach problemy pojawiły się na 88% kursów od linii 307 do 312.

Absencja kierowców związana jest z informacją dotyczącą przyszłości PKM. W poniedziałek 4 lutego władze MZK zdecydowały o rozpoczęciu procesu likwidacji PKM. Proces ten ma potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Sytuację firmy mogą dodatkowo pogorszyć kary umowne, które PKM będzie musiał zapłacić za niewykonane kursy. Władze MZK obawiają się, że w tej sytuacji konieczne może się okazać ogłoszenie upadłości, co skomplikuje sytuację także pracowników tej firmy.

Przypomnijmy, że problemy PKM rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy to obsługę komunikacji miejskiej na terenie Jastrzębia-Zdroju przejęła firma Warbus. Najpierw przez rok komunalny przewoźnik, w ramach porozumienia, realizował cały kontrakt warszawskiej firmy jako podwykonawca, a w kolejnych latach niespełna połowę zadań. Sytuację pogorszyła jednocześnie spadająca stawka za wozokilometr, która wynika z przewidzianego w umowie mechanizmu waloryzacji.

Decyzja o likwidacji PKM jest pokłosiem uchwały intencyjnej Zgromadzenia MZK podjętej już w 2017 roku. Wówczas przewidywano likwidację z nadzieją na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Za tym poszło wsparcie finansowe ze strony gmin przekraczające 3 mln zł. To wystarczyło jednak tylko do końca ubiegłego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
MZK Jastrzębie-Zdrój
PKM Jastrzębie-Zdrój
Warbus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....