TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kto uratował PKS Poznań? Nowa gra polityków
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.09.2019 13:00:16
Kto uratował PKS Poznań? Nowa gra polityków; fot. UM Poznań

Lokalni politycy PiS ocenili, że to prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) doprowadził przewoźnika na skraj upadku. Z kolei władze Poznania chwalą się zawartym porozumieniem, które jest jedynym ratunkiem dla PKS Poznań. I kto ma rację? Jedno jest pewne: im mniej polityki w komunikacji - tym lepsza komunikacja.

Zdaniem miasta

Bez zainicjowanego przez władze Poznania porozumienia samorządów nie byłoby szansy na utrzymanie przewozów autobusowych PKS Poznań – przekonuje poznański samorząd. 27 września samorządowcy Poznania, Powiatu Poznańskiego i okolicznych powiatów podpisali porozumienie ws. utrzymania sieci linii autobusowych. Do końca 2020 roku członkowie porozumienia zamierzają przeznaczyć na utrzymanie linii blisko 6,2 mln zł. Docelowo powołany ma być związek powiatowo-gminny, który będzie odpowiadał za przewozy autobusowe.

Władze Poznania poinformowały w marcu o planach likwidacji spółki PKS Poznań, wskazując, że mimo głębokiej restrukturyzacji przynosiła znaczne straty; w 2017 roku spółka dopłaciła do utrzymania przewozów autobusowych 5,5 mln zł. Od lipca przewoźnik miał zlikwidować wszystkie połączenia.

Zdaniem PiS

Poznański poseł i wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk oraz szef klubu radnych w Radzie Powiatu Poznańskiego Filip Żelazny powiedzieli w piątek na konferencji prasowej, że podpisanie porozumienia było dobrym ruchem, ale ratunek przewoźnikowi nie byłby potrzebny, gdyby prezydent Poznania nie wydrenował spółki PKS Poznań z majątku i nie doprowadził jej na skraj upadku.

Jak podkreślił Filip Żelazny, gdy Miasto Poznań przejmowało w 2010 r. od Skarbu Państwa spółkę przewozową, PKS Poznań dysponował znaczącym majątkiem i bogatą ofertą transportową.

-"Władze Poznania pozbawiły spółkę niemalże w całości majątku, pozostawiając jedynie wiekowy tabor oraz stare dworce w Śremie i Nowym Tomyślu. Działalność prezydenta Jaśkowiaka doprowadziła do takiej sytuacji, że PKS z dnia na dzień miał być postawiony w stan likwidacji; dano samorządom dwa tygodnie na decyzję, czy chcą przejąć PKS i zająć się organizacją transportu" – podkreślił.

Szynkowski vel Sęk mówił z kolei, że informacja o tym, że Jaśkowiak planuje likwidację spółki PKS Poznań zbiegła się z przedstawieniem "piątki Kaczyńskiego", której jednym z elementów była zapowiedź przywracania połączeń autobusowych i stworzenia rządowego programu ratowania połączeń lokalnych.

Prawie 30 mln zł straty

Rzeczniczka poznańskiego magistratu Joanna Żabierek w przekazanym w piątek PAP stanowisku podkreśliła, że po przejęciu PKS Poznań władze miasta przez lata szukały formuły, w jakiej mogłyby być realizowane przewozy autobusowe. Podkreśliła, że działalność podstawowa spółki - w zakresie przewozów autobusowych - od roku 2010 była nierentowna a skumulowana za okres 2010 - 2018 strata na sprzedaży wyniosła prawie 30 mln zł.

Uzyskiwane przychody nie pozwalały na pokrycie kosztów prowadzonej działalności. Wskazała, że działanie takie prowadziło do obniżenia wartości spółki oraz wartości akcji posiadanych przez Miasto Poznań.

-"Do końca 2018 roku Miasto Poznań akceptowało takie finansowanie straty na działalności podstawowej, a w konsekwencji prowadzenie nieopłacalnej dla spółki działalności, ze względów społecznych oraz w oczekiwaniu na zmiany przepisów prawa lub uzgodnienie formuły współpracy z innymi gminami i powiatami lub Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Brak perspektyw w tym zakresie, po upływie ponad 8 lat aktywnych i różnorodnych działań, skłonił prezydenta miasta do podjęcia decyzji o uruchomieniu procesu likwidacji spółki wobec braku możliwości zapewnienia trwałych perspektyw dla dalszego finansowania przewozów autobusowych" – poinformowała rzeczniczka.

Rzeczniczka podała też, że PKS Poznań "dysponował majątkiem, który stanowił obciążenie kosztowe dla spółki bowiem nie mógł być skutecznie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności".

Miasto wskazało, że z powodu rosnących kosztów paliwa, ubezpieczeń pojazdów, ale przede wszystkim spadku liczby pasażerów i co za tym idzie spadku przychodów ze sprzedaży biletów sytuacja spółki była bardzo trudna i nie było możliwości kontynuowania jej działalności w dotychczasowej formule.

-"By rozwiązać problem spółki władze Miasta Poznania zainicjowały rozmowy z władzami gmin i powiatów, które ostatecznie doprowadziły do zawarcia porozumienia umożliwiającego utrzymanie połączeń autobusowych, na terenie których PKS Poznań świadczył usługi" – podała rzeczniczka.

Porozumienie ponad powiatami

Miasto Poznań zadeklarowało udział w mającym powstać związku powiatowo-gminnym oraz dalszą partycypację w finansowaniu połączeń autobusowych, a także zamierza przekazać na rzecz tego związku nieodpłatnie akcje PKS Poznań SA "w celu umożliwienia wykorzystania pełnego potencjału tego podmiotu na potrzeby realizacji zadań w zakresie transportu autobusowego".

Pobraną w roku 2018 ze spółki PKS Poznań dywidendę miasto zamierza wykorzystywać w przyszłości na finansowanie transportu publicznego.

W czwartek porozumienie podpisały, poza samorządami Poznania i powiatu poznańskiego, także powiaty: obornicki, międzychodzki, nowotomyski, kościański i śremski. W październiku porozumienie ma być poszerzone o powiat grodziski i szamotulski.

Porozumienie będzie funkcjonować do końca 2020 roku; do tego czasu powstać ma spółka powiatowo-gminna, która przejmie 100 proc. udziałów PKS Poznań. Do końca 2020 roku powiat poznański przeznaczy na realizację zadania 1,7 mln zł, Miasto Poznań - ponad 1,3 mln zł. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
PKS
PKS Poznań
Wielkopolskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....