TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

KPK Białystok inwestuje w tabor i infrastrukturę
Piotr Bochenko - Opublikowano: 15.12.2010 11:37:49
KPK Białystok inwestuje w tabor i infrastrukturę

Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Białymstoku w ramach projektu  „Rozwój transportu publicznego –przebudowa i rozbudowa zajezdni autobusowej oraz zakup autobusów przez KPK Sp. z o.o. w Białymstoku”, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 zakupiło 8 mercedesów O530G Citaro oraz modernizuje swoją zajezdnię. O inwestycjach i planach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem przewoźnika Cezarym Zajkowskim.

InfoBus.pl: W rym roku w ramach projektu „”Rozwój transportu publicznego –przebudowa i rozbudowa zajezdni autobusowej oraz zakup autobusów przez KPK Sp. z o.o. w Białymstoku”zakupiliście 8 mercedesów O530G. Jak się one sprawują?

Cezary Zajkowski –Prezes Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku Sp. z o.o.: Aktualnie spisują się bez zarzutu. Początkowo mieliśmy problemy z przewodami gumowymi, które były od gorszego jakościowo producenta, ale teraz wszystko jest w porządku. Inna sprawa, że wypadają nam autobusy z powodu kolizji. Dla przykładu w jednym z mercedesów wybitych jest aż 5 szyb. Kolizje te nie wydarzyły się z winy naszych kierowców.

InfoBus.pl: Czy różnią się od Solarisów?

Cezary Zajkowski: Trudno do końca powiedzieć, ale marka mercedesa, a co za tym idzie i jakość –to klasa światowa. Na solarisy specjalnie nie narzekam, ale wolę mercedesy. Cieszę się, że wygrał mercedes z modelem Citaro G, a nie Conecto. Mamy w swojej flocie 2 mercedesy Conecto LF i nie jesteśmy z nich zadowoleni. Są zdecydowanie gorszej jakości.

InfoBus.pl: W 2011 roku oddajecie Państwo do użytku zmodernizowaną zajezdnię autobusową. Zbiegnie się to z jubileuszem 20-lecia powstania KPK. To dobra okazja do świętowania.

Cezary Zajkowski: Zgadza się. Planujemy zakończyć inwestycję w 2011 roku. Ale czy będziemy przy tym świętować 20 lecie istnienia? Nie wiem. Dla nas najważniejsza jest modernizacja bazy. Powstanie nowa hala, która będzie miała możliwie najnowocześniejsze, innowacyjne wyposażenie. Na przykład wspólnie z Politechniką Białostocką opracowaliśmy ściankę do prostowania kratownic, która znajdzie zastosowanie u nas. Wymieniliśmy całą instalację wodno-kanalizacyjną znajdującą się pod placem manewrowym. Sam plac został wyremontowany, zamontowaliśmy monitoring, wykonaliśmy lub wykonamy szereg innych prac. Całość inwestycji podzieliliśmy na 3 etapy: 1. modernizacja placu postojowego przy ul. Składowej 11, 2. zakup 8 przegubowców oraz 3. modernizacja bazy przy Składowej 7. Przez pierwsze dwa etapy już szczęśliwie przebrnęliśmy. Trzeci etap trwa.

InfoBus.pl: A jakie są plany na przyszły rok? Czy będą jakieś zakupy nowych autobusów?

Cezary Zajkowski: W przyszłym roku nie planujemy zakupu nowego taboru. Koncentrujemy się na zakończeniu modernizacji naszej bazy.

InfoBus.pl: Białostocka Komunikacja Miejska dopłaca 30 gr. do każdego wozokilometra przejechanego przez autobus oznakowany w barwy BKM. Pozostałe spółki oznakowały tak autobusy począwszy od pierwszych solarisów z2004 roku. KPK jakoś się z tym spóźnia. Dlaczego?

Cezary Zajkowski: Bardzo naciskaliśmy na Miasto Białystok, by została wprowadzona taka gratyfikacja i to w odpowiedniej dla nas wysokości. Przecież w związku z wymogami odnośnie wyglądu autobusów zawartymi w umowie z BKM tracimy wpływy z reklam. Umowa ta obliguje nas do ujednolicenia barw naszych autobusów, ale nie może to odbywać się kosztem przychodów spółki. Na początku przyszłego roku 20 autobusów zostanie przemalowanych i oklejonych logiem BKM. Już wypowiedzieliśmy umowy z reklamodawcami. Będzie to 8 Manów Lion’s City, które obecnie leasingujemy, 2 Many Lion’s City T z 2005 r., 6 Solarisów z 2004 r., 2 Mercedesy Conecto G z 2005 r., oraz 2 Mercedesy Conecto LF z 2008 r. Do tego dodać należy już jeżdżące Solarisy z najnowszej dostawy (KPK otrzymało ich 13) oraz Many Lion’s City z przedostatniej dostawy (19 szt.) i 8 Mercedesów Citaro G. Także będzie to dość pokaźna liczba autobusów.

InfoBus.pl: W przyszłym roku planowane jest rozstrzygnięcie przetargu na 70 nowych autobusów. Pierwsza transza ma przyjechać do Białegostoku jeszcze w 2011 roku. Czy wiadomo już ile i jakie autobusy przypadną KPK?

Cezary Zajkowski: Nie była jeszcze poruszana kwestia podziału nowych autobusów pomiędzy poszczególne spółki komunikacyjne. Wiadomo jedynie, iż 40 z nich to będą solówki, a 30 –przegubowce.

InfoBus.pl: Czyli pożegnamy się już z autobusami używanymi?

Cezary Zajkowski: Chyba jeszcze nie, ale spora część z nich na pewno zniknie z ulic.

InfoBus.pl: W tym roku wycofaliście już wszystkie Jelcze. Nie za wcześnie?

Cezary Zajkowski. Bardzo się cieszę, iż nie ma Jelczy i Ikarusów w naszym taborze. Od blisko 3 lat nie wozimy pasażerów Ikarusami. Zastąpiliśmy je używanymi Manami i Mercedesami. Dzięki temu mogliśmy pokazać pasażerowi, że nie musi już podróżować zdezelowanym Ikarusem z trzęsącymi się szybami, ale wygodnym, cichym autobusem, do którego łatwo wsiąść ze względu na niską podłogę. Kierowcy także są z tych zmian bardzo zadowoleni. Co do Jelczy, to zastanawialiśmy się nad remontem jednego lub dwóch egzemplarzy. Ale po zdjęciu poszycia okazało się, iż kratownica jest tak skorodowana, iż nie opłacało się jej naprawiać. A autobus miał 10 lat. Jelcze nie miały zabezpieczenia antykorozyjnego, dlatego mając wybór: 10-letni Jelcz i 10-letni Man lub Mercedes, zdecydowanie wolę Mana lub Mercedesa.

InfoBus.pl: Ale spółką posiadającą w 100% tabor niskopodłogowy jeszcze długo nie będziecie…

Cezary Zajkowski: Chodzi o mercedesy Conecto G? Kto wie. Może niedługo wystawimy je na sprzedaż, a w zamian kupimy w leasingu autobusy niskopodłogowe.

InfoBus.pl: Na pozytywny wizerunek firmy wpływa także promocja. Niedawno wasza strona internetowa została odświeżona.

Cezary Zajkowski: Tak, ale nie chodzi tu tylko o promocję. Realizując projekt modernizacji bazy zobowiązaliśmy się także do wprowadzenia ułatwień w dostępie do informacji osobom niepełnosprawnym. Dlatego nasza strona została zmieniona pod tym kątem. Wprowadziliśmy ułatwienia dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

InfoBus.pl. Dziękuję za rozmowę.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Mercedes
Citaro
KPK Białystok
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....