TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Koszyce kupią elektrobusy
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 06.05.2013 22:59:41 3 komentarze
Koszyce kupią elektrobusy

Słowacka firma Dopravnýpodnik mesta Košice (DPMK) po raz drugi ogłosiła przetarg na zakup aż 127 szt. nowych autobusów. Tym razem firma chce kupić także pięć elektrobusów i pięć miejskich minibusów. Łącznie najnowsze zamówienie obejmuje zakup:

- 56 szt. niskopodłogowych autobusów przegubowych;

- 61 szt. niskopodłogowych autobusów standardowych;

- 5 szt. miejskich autobusów klasy mini

- 5 szt. elektrobusów

Szacunkowa wartość całego kontraktu to 28 400 000 EUR, a jego realizacja ma się odbyć w terminie od 1.8.2013do30.6.2014. Co ciekawe –w kryteriach oceny ofert koszt zakupu zajmuje ma aż 98% wagi. To na Słowacji, a także w Czechach dość rzadko spotykany zapis. Zakup zostanie sfinansowany w ramach długoterminowych kredytów inwestycyjnych, które w grudniu 2012 r. wyemitowała koszycka Rada Miasta. Dodajmy, że w Koszycach eksploatowane są autobusy czterech marek: Karosa (modele B731, B732, B741, B932, B941, C734, C744), Ikarus (280, 415, 435), Irisbus (Citelis 18 CNG), Novoplan (C12) i Solaris (Urbino 12, 15, 15 i 18 CNG). Ostatnie zakupy DPMK 2010 r. obejmowały gazowe autobusy przegubowe Irisbus Citelis oraz minibusy słowackiej firmy Rosero (Iveco First FCLL). Wcześniej słowacki przewoźnik zakupił pawie 40 szt. autobusów polskiego producenta –Solaris Bus &Coach. Jednak po perturbacjach z gazowymi egzemplarzami zyskało na tym IVECO i to ta marka w 2010 r. dostarczył 19 nowych, niskopodłogowych autobusów Citelis CNG. Były to jednocześnie ostatni większy autobusowy zakup przedsiębiorstwa. Dlatego najnowszy przetarg jest ogromną szansą dla Solarisa na powrót do Koszyc, a tym samym na umocnienie się na Słowacji. To także realna szansa na tytuł lidera na słowackim rynku wobec braku zamówień z Bratysławy (w zeszłym roku zakończyły się dostawy ponad stu autobusów SOR dla stolicy Słowacji). Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, gdyż „w szranki”staną tutaj dwie czeskie firmy: SOR (mając z roku na rok coraz silniejszą pozycję na Słowacji) i oczywiście Irisbus, który na pewno będzie blokował powrót Solarisa do Koszyc. Czy tak rzeczywiście będzie? Przekonamy się o tym 17 czerwca, kiedy zaplanowano otwarcie ofert.

 

Z ciekawostek dodajmy, że od 18 lutego br. w Koszycach działa darmowy dostęp do internetu w autobusach DPMK. Jego dostawcą jest firma See &Go, które jednocześnie wyposaża wszystkie niskopodłogowe autobusy przewoźnika w 20-calowe ekrany LCD i będzie czerpać zysk na emisji reklam. Jednocześnie założono, że czas reklamowy nie będzie dłuższy niż 40 procent całkowitego czasu antenowego, a działanie ekranów LCD będzie ciche i nie będzie w jakikolwiek sposób negatywnie wpływać na kierowcę lub pasażerów pojazdu. Internet do pojazdów będzie transmitowany poprzez siec GSM Orange, a jego prędkość podczas testów wyniosła ponad 1 Mbit / s.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Koszyce
Słowacja
elektrobus
 • Torens – 07.05.2013

  Czesi i Słowacy prowadzą wojnę nie tylko z polską żywnością ale ze wszystkim co polskie, więc Solaris ma dużo gorszą pozycję. Pomimo to życzę mu sukcesu!

 • sihi – 09.05.2013

  Straszny ten sor na zdjeciu. AMZ Kutno mogl by powalczyc - elektrobusy. Moze i Autosan.

 • radek – 10.05.2013

  Napisane pod ichniejsze firmy ewntualnie solaris może się ponaginać

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....