TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kongres UITP: MAN, Tedom i Temsa w wersji CNG
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 10.06.2009 08:06:25
Kongres UITP: MAN, Tedom i Temsa w wersji CNG

Podczas tegoroczne Kongresu UITP w Wiedniu trzej producenci autobusów zaprezentowali autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym. Oprócz znanych nam konstrukcji MAN Lion`s City L CNG i Tedom C12 G po raz pierwszy zobaczyliśmy model Temsa Avenue CNG. Przypomnijmy, że turecki producent po raz pierwszy zaprezentował swój pierwszy niskopodłogowy autobus miejski podczas jesiennych targów IAA 2008 w Hanowerze. Pierwsze egzemplarze tego typu (z silnikiem Diesla spełniające normę EEV) zostały zakupione przez przewoźnika Arriva UK i wyeksportowane do Portugalii. W rekordowym czasie 10 miesięcy konstruktorzy Temsy opracowali wersję Avenue zasilaną CNG. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, autobus Temsa Avenue CNG zachował dotychczasową pojemność dzięki szerokiemu użyciu kompozytowych elementów, które pozwoliły zachować masę własną pojazdu na poziomie 11,9 t. Temsa zapowiada, że nadal będzie rozwijać rodzinę Avenue, opracowując zarówno inne wersje gabarytowe (na pewno odmianę przegubową), jak i stosując w nich alternatywne napędy. Na pewno –biorąc pod uwagę europejski trend w tym kierunku –w najbliższym czasie będzie to napęd hybrydowy. Szczegółowa specyfikacja autobusu –jeszcze w wersji z silnikiem Diesla –znajduje się TUTAJ.

Tedom wkracza na europejskie salony

Czeski producent zaprezentował w Wiedniu doskonale znany, niskopodłogowy model Tedom C12 G, który był także prezentowany na poprzedniej edycji targów TRANSEXPO w Kielcach. Przypomnijmy, że dzięki zastosowaniu silnika CNG pojazd spełnia normę EEV. Pojemność autobusu wynosi 83 miejsca (29 + 4 siedzące i 54 stojące). W ostnim okresie Tedom zrealizował dwa duże kontrakty na dostawę tego typu pojazdów. Przypomnijmy - do bułgarskiej Warny trafiło 10 autobusów Tedom C12 G. Dołączyły one do 21 autobusów tego producenta, dostarczonych dotąd na rynek bułgarski. Wszystkie pojazdy zostały wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Natomiast 8 stycznia 2009 r. 5 nowych autobusów Tedom C12G opuściło halę montażową zakładów w Trebicu i zostało przetransportowanych do Bratysławy. Pozostałe 15 zamówionych pojazdów trafiło do stolicy Słowacji w kolejnych miesiącach. Szczegółowa specyfikacja autobusu Tedom C12 G znajduje się TUTAJ.

Nowy silniki MAN na gaz ziemny

Już od wielu lat silniki MAN na gaz ziemny spełniają dobrowolny standard EEV („Enhanced Environmentally friendly Vehicle”). Ponieważ procesowi spalania towarzyszą szczególnie niskie wartości emisji, można zrezygnować z kosztownego filtrowania za pomocą zamkniętych filtrów cząstek stałych. Dzięki ponad 4000 sprzedanych silników, autobusów i podwozi MAN jest od lat liderem rynku w dziedzinie napędów autobusów na gaz ziemny. Na kongresie UITP 2009 zaprezentowano nowy, nadający się do systemu diagnostyki OBD2, silnik MAN E2876 LUH 03 CNG o zwiększonej o 10 KM mocy i podwyższonym momencie obrotowym, który od 2010 r. będzie dostępny w autobusach i podwoziach.

Nowy silnik na gaz ziemny z turbodoładowaniem, o mocy 320 KM ma wartości emisji wyraźnie poniżej wszystkich wartości granicznych określonych przez dobrowolną normę EEV. Maksymalny moment obrotowy mógł w konsekwencji wzrosnąć o 150 Nm, do 1400 Nm, co stanowi w przybliżeniu moment porównywalnego silnika wysokoprężnego D20. Nawet jeśli obecnie wszystkie silniki wysokoprężne MAN Common Rail za pomocą układu zarządzania spalinami po stronie silnika i układu wydechowego są w stanie spełnić wymogi standardu EEV, silnik na gaz ziemny stanowi ekologiczną, ekonomiczną alternatywę o bezpiecznej przyszłości szczególnie dla takich przedsiębiorstw miejskiej komunikacji publicznej, które dysponują infrastrukturą i odpowiednim gazem ziemnym. Nowy silnik MAN CNG (na gaz ziemny) będzie dostępny od roku 2010 zarówno w niskopodłogowych autobusach miejskich, jak i w podwoziach autobusowych. Duże floty pojazdów MAN na gaz ziemny jeżdżą np. w Augsburgu, Frankfurcie nad Odrą, Ankarze, Hadze, Göteborgu, Helsingörze, Brisbane i Madrycie. Tylko od roku 2002 sprzedano ponad 3000 autobusów na gaz ziemny, z czego ok. 90% spełnia normę EEV. W latach 2006 i 2007 można było odnotować szczytową sprzedaż ponad 700 pojazdów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Tedom
MAN
CNG
UITP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....