Kolejne samorządy planują przewozy autobusowe

infobus
25.06.2015 11:34
0 Komentarzy

W ostatnich dniach Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim ogłosiło zamiar udzielenia 8 koncesji na 8 linii autobusowych na terenie powiatu. Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu na stronie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wybrani koncesjonariusze będą realizowali przewozy od 1 stycznia 2017 r. przez 5 lat. To wprost sugeruje, że zawarte kontrakty będą miały charakter umów netto albo wręcz takich, do których samorząd nie będzie musiał w ogóle dopłacać. Póki co to jednak sfera gdybań. Prawdopodobnie powiat nie ma uchwalonego planu transportowego więc zbyteczne jest dalsze wróżenie z fusów.

Polkowice i Trzebnica na 5 lat 

Inaczej sprawa ma się w powiecie polkowickim. Tamtejszy samorząd ma zamiar zorganizować komunikację na łącznie 4 liniach. Operator zostanie wybrany w trybie bezpośredniego zawarcia umowy. To daje trochę do myślenia. Przewozy będą świadczone również przez 5 lat, począwszy od często powtarzanego ostatnio w temacie 1 stycznia 2017 r.

Obowiązku organizacji transportu publicznego podjęło się także Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. Nie wiadomo jak rozległa będzie sieć, którą obejmie postępowanie przetargowe. Wiadomo jedynie, że i tutaj kontrakt będzie obowiązywał przez 5 lat od 1 stycznia 2017 r.

Operatora w trybie udzielenia koncesji wybierze także powiat pleszewski. Samorząd również zaplanował umowę na 5 lat wraz z początkiem 2017 r. Na razie nie wiadomo na jak licznej sieci komunikacyjnej. Jednak może się to wkrótce zmienić. Jak udało nam się ustalić samorząd ogłosił niedawno przetarg na opracowanie planu transportowego. Nie dalej zatem jak za ok. 4 miesięce wykrystalizuje się pierwsza koncepcja powiatowej komunikacji autobusowej.

Województwo Podlaskie i  40 linii autobusowych

W porównaniu z omawianymi wcześniej przypadkami plany samorządu województwa podlaskiego są nieporównywalnie większe. Plan transportowy Podlasia zakłada, że zostanie zorganizowanych łącznie 40 linii autobusowych. Dodatkowo z lektury dokumentu płynie wniosek, że praca eksploatacyjna, jaka będzie niezbędna do obsłużenia tej sieci wyniesie co najmniej 20 000 000 wzkm. Brak jednak informacji na temat środków, jakie zostaną przeznaczone na początek funkcjonowania sieci. Umowy zostaną zawarte również na 5 lat, począwszy od 1 stycznia 2017 r.

Wypada jednak zapytać kto może być faworytem do zwycięstwa? Niewykluczone, że województwo podzieli sieć na mniejsze pakiety, tak by pokrywały się z rejonem działalności jego spółek przewozowych. Mowa o PKS Suwałki, PKS Białystok, PKS Siemiatycze, PKS Łomża oraz PKS Zambrów. Warto podkreślić, że drugi z tych przewoźników niedawno ogłosił przetarg na pozyskanie 60 autobusów w formie leasingu. Przynajmniej część z nich z pewnością będzie dedykowana na linie, które zamierza zorganizować województwo. W kręgach bliskich spółce mówi się, że to może być albo nie być dla przewoźnika.

Jak mówi staropolskie przysłowie – Pożyjemy, zobaczymy”. Nie mniej warto co jakiś czas odnotowywać aktywność samorządów w kwestii wzięcia na siebie nowych zadań. Na efekty jednak przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

Komentarze