TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kierowcy bez badań okresowych podczas epidemii
InfoBus.pl - Opublikowano: 04.04.2020 15:00:09
Kierowcy bez badań okresowych podczas epidemii

Kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie muszą przechodzić i dostarczać okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy - wskazało w piątek, 3 kwietnia Ministerstwo Infrastruktury.

Po epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni - dodano.

Zgodnie z prawem

Zgodnie z art. 39 d ust. 2 ustawy o transporcie drogowym, kierowca obowiązany jest co pięć lat, począwszy od dnia uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej poświadczającego uzyskanie kwalifikacji, ukończyć szkolenie okresowe odpowiednio do pojazdu, którym wykonuje przewóz drogowy. Kierowca może odbywać szkolenie okresowe w jednej z następujących form:

1) kursu okresowego;

2) cyklu zajęć rozłożonych w okresie pięciu lat, obejmującego program kursu okresowego. Szkolenie okresowe prowadzone w formie kursu okresowego lub w formie cyklu zajęć obejmuje zajęcia teoretyczne trwające 35 godzin szkoleniowych, realizowane odpowiednio dla prawa jazdy kategorii: C, C+E, C1 i C1+E lub D, D+E, D1 i D1+E. Szkolenia może przeprowadzać jedynie ośrodek szkolenia.

Nieodbycie przez kierowcę szkolenia w okresie 5 lat skutkuje niemożnością wykonywania przewozów. Ponowne ich wykonywanie możliwe jest po ukończeniu szkolenia okresowego.

Na czas epidemii

Jak czytamy w komunikacie resortu infrastruktury, kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Resort podkreślił, że po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii.

W komunikacie przypomniano, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z art. 1 pkt 11 ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zostały zawieszone obowiązki wynikające z przepisów art. 39j i 39k ustawy o transporcie drogowym.

PZPTP pisze

W tej sprawie do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury napisał wcześniej Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, zrzeszający operatorów oraz organizatorów komunikacji miejskiej. Czytamy w nim m.in., że zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach na czas epidemii nie odniosła się do kluczowego problemu jakim jest obowiązek odbycia szkoleń okresowych przez kierowców (co 5 lat) celem przedłużenia uprawnień do kierowania pojazdami oraz aktualizacji dokumentu prawa jazdy.

-"Z uwagi na powyższe, zwracamy się z wnioskiem do Pana Ministra o podjęcie odpowiednich kroków celem zalegalizowania automatycznego przedłużenia dla zawodowych kierowców wykonujących przewóz drogowy, uprawnień do kierowania pojazdami poprzez zawieszenie obowiązku:

1) odbycia szkoleń okresowych,

2) uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej, potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego,

3) dokonania wpisu w dokumencie prawa jazdy poprzez jego wymianę, a zatem w konsekwencji przedłużenie ważności dotychczasowych dokumentów na czas do odwołania zagrożenia epidemicznego oraz epidemii w Polsce z uwzględnieniem terminu niezbędnego na uzupełnienie zawieszonych obowiązków.

Firmy komunikacyjne świadczą usługi przewozowe w pełnym zakresie, realizując zadania o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania miast w Polsce w okresie pandemii. Zapewniają transport publiczny w szczególności dla osób, które bezpośrednio są zaangażowane w walkę z pandemią, dla pracowników służby zdrowia, pracowników zakładów pracy ciągłej, producentów żywności czy sklepów spożywczych, służb, policji, straży, którzy bez sprawnego transportu publicznego nie mogliby dotrzeć do swoich miejsc pracy i świadczyć tak potrzebnych nam wszystkim usługi, a szczególnie dbać o nasze życie i zdrowie. Jednakże aby, mogły kontynuować powierzone im zadania, ich kierowcy muszą dysponować ważnymi uprawnieniami do kierowania pojazdami."

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
kierowca
rząd
PZPTP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....