TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Kierowcy autobusów testują ostrzegawcze bransolety
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 06.01.2018 13:00:34 3 komentarze
Kierowcy autobusów testują ostrzegawcze bransolety

Kierowcy autobusów z ortugalii testują bransolety ostrzegające ich przed zmęczeniem podczas jazdy. Urządzenie wydaje sygnały ostrzegawcze, gdy uznaje, że kierowca jest bliski zaśnięcia.

W opinii Miguela Monteiro, który współpracuje z portugalskimi uczelniami w zakresie testów urządzeń elektronicznych, bransoleta dla kierowców przyjmie się nie tylko w tym iberyjskim kraju, ale w całej Europie.

"Urządzenie to jest niezwykle cenne dla wszystkich użytkowników dróg, a w szczególności dla kierowców autobusów, którzy często prowadzą pojazdy w stanie bardzo dużego zmęczenia. Dzięki bransolecie można uniknąć powszechnego powodu wypadków drogowych, jakim jest zaśnięcie kierowcy podczas jazdy" - powiedział PAP Monteiro.

Ekspert przypomniał, że w dużych krajach, takich jak Australia, niektóre firmy transportowe zawierają umowy z przydrożnymi stacjami paliw lub restauracjami, gdzie zmęczeni podróżą kierowcy autokarów mogą bezpłatnie napić się kawy.

Jak poinformował Andre Meira, współautor prototypu bransolety, rozpoczęte na początku grudnia testy nowatorskiego urządzenia objęły już kierowców linii Aveiro Bus, która należy do spółki Transdev Portugal.

Innowacyjny system ostrzegania przed zaśnięciem kierowcy nazywa się Trip Without Sleep (ang. podróż bez spania), prace nad nim rozpoczęła przed rokiem spółka Optimizer. W rozwoju projektu wspiera ją Politechnika Cavado e Ave w północnej Portugalii.

"Bransoleta mierzy uderzenia serca kierowcy w czasie rzeczywistym, a dodatkowo uwzględnia temperaturę ciała i wilgotność skóry kierowcy. Jeśli urządzenie oceni, że prowadzący pojazd może zasnąć, zaczyna wibrować na nadgarstku kierowcy bądź emituje sygnał ostrzegawczy" - wyjaśnił Meira.

Specjalista zaznaczył, że wysłanie alertu do kierowcy następuje 5-10 minut wcześniej, niż zaczyna on odczuwać symptomy zmęczenia.

"Bransoleta, która - mamy nadzieję - będzie używana powszechnie przez kierowców autokarów, powinna przyczynić się do drastycznego spadku liczby wypadków. Dochodzi do nich często z powodu zmęczenia osób prowadzących pojazd czy wykonujących inne zadania, przy których powinni zachować trzeźwość umysłu" - dodał Meira.

Na komercjalizację bransolety czekają już kierowcy pojazdów osobowych. Helder Sena, podróżujący często między Lizboną a granicą z Hiszpanią, przyznaje, że zainteresowany jest nabyciem wynalazku. "Kilka razy zasnąłem już za kółkiem. Na szczęście nie doszło do tragedii, a jedynie do porysowań auta o barierki na autostradzie. Mam nadzieję, że cena bransolety nie będzie zbyt wygórowana" - powiedział PAP Sena.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
bezpieczeństwo
Portugalia
 • Zaciekawiony Geograf – 08.01.2018

  Gdzie ta Ortugalia leży?

 • gz – 08.01.2018

  Koło Iszpanii

 • fromex – 08.01.2018

  Fajne założenia, ale...Czemu od razu nie zainstalowano dozownika stymulantów? Nie trzeba będzie tracić cennego czasu na zjazd na stację i picie kawy! I jeszcze płacić za kawę kierowcy, też coś...To idealny "gadżet" dla rodzimych przewoźników.Tylko czy kierowcy będą zachwyceni? Obstawiam, że woleli by się choćby chwilę zdrzemnąć po całej zmianie za kółkiem, ale wtedy "przewoźnik poniesie straty", więc kto się tym przejmuje? :>Bardzo chciałbym się mylić, ale im bliżej emerytury, tym mniej złudzeń :(Że tachografy? No, nie wszędzie :// i Polak potrafi, niestety...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....